Jakie odległości w podporach dla winogron?

Drzewa owocowe
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Moglibyście wrzucić zdjęcia swoich konstrukcji?
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Moje odpory wykonałem w zeszłym roku i jestem z nich bardzo zadowolony.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Chciałbym posadzić po jednej sztuce Chrupką różową i Arkadię na drutach rozciągniętych na słupkach, coś w stylu jak napisał michal4823. Ile metrów powinienem przeznaczyć na taką konstrukcję? I czy powinienem je sadzić przy końcach tej konstrukcji?
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Na 2 szt. konstrukcja 2-3m długości powinna wystarczyć. Odległość minimalną między nasadzeniami dałbym minimum 90cm; można sadzić przy końcach konstrukcji i budować ramiona do środka.
Słupki i druty są dobre przy szpalerach z większą ilością krzaczków; przy 2 sztukach ja bym raczej zrobił prosty trejaż z 2 drewnianych słupków i 4 listewek poprzecznie (łatwiej zrobić i bardziej estetycznie) - taka moja sugestia, bo i tak zrobisz jak ci będzie wygodniej.
Pozdr.
Jarek
scott23adams
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 lip 2016, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Winorośl ma mieć owoce białe , drobne ale bardzo słodkie. Chciałam puscić je na słupki 2m połaczone drutem.Coś na styl upraw w winnicach ? Ale nie wiem jak się za to zabrać i od czego zaczynać ? Jak przygotować podłoże?
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

jars pisze:przy 2 sztukach ja bym raczej zrobił prosty trejaż z 2 drewnianych słupków i 4 listewek poprzecznie (łatwiej zrobić i bardziej estetycznie) - taka moja sugestia, bo i tak zrobisz jak ci będzie wygodniej.
Tyle tylko, że trwałość będzie gorsza :/ Poza tym mam 2 metalowe słupki, więc pewnie je wykorzystam.
A powiedz mi jeszcze, bo napisałeś, że można sadzić na końcach. Czy jakbym posadził je np. co metr byłoby lepiej? Czy przy tych konkretnych odmianach to bez znaczenia?
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Na winnicach sadzi sie standardowo w odstępach ok 1m przy prowadzeniu w formach jednoramienych ( i ok. 2 m przy formach 2-ramiennych). Pewnie wynika to z tego, że odstęp nie powinien być mniejszy, aby systemy korzeniowe sąsiednich krzewów nie musiały z sobą konkurować. Przy zachowaniu tego minimum raczej nie będzie znaczenia czy odstęp będzie 1 m czy 3m. Ewentualnie sprawy wygody w obsłudze - przeanalizuj jak Ci będzie np. wygodniej (i bezpieczniej dla pni krzewów) kosić trawę w tym miejscu. Kwestia jakie to odmiany jest raczej bez znaczenia (no, może ewentualnie w przypadku zestawienia odmiany o umiarkowanym wigorze wzrostu i jakiejś odmiany bardzo szybko przyrastającej ta druga mogłaby "zagłuszać" - ale przy Arkadii i Chrupce nie powinno być problemu)
Pozdr.
Jarek
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

jars pisze:Na winnicach sadzi sie standardowo w odstępach ok 1m przy prowadzeniu w formach jednoramienych ( i ok. 2 m przy formach 2-ramiennych). Pewnie wynika to z tego, że odstęp nie powinien być mniejszy, aby systemy korzeniowe sąsiednich krzewów nie musiały z sobą konkurować. Przy zachowaniu tego minimum raczej nie będzie znaczenia czy odstęp będzie 1 m czy 3m. Ewentualnie sprawy wygody w obsłudze - przeanalizuj jak Ci będzie np. wygodniej (i bezpieczniej dla pni krzewów) kosić trawę w tym miejscu. Kwestia jakie to odmiany jest raczej bez znaczenia (no, może ewentualnie w przypadku zestawienia odmiany o umiarkowanym wigorze wzrostu i jakiejś odmiany bardzo szybko przyrastającej ta druga mogłaby "zagłuszać" - ale przy Arkadii i Chrupce nie powinno być problemu)
W tym roku ruszam ze zrobieniem konstrukcji. Ostatecznie zdecydowałem się na dwa metalowe słupki i druty między nimi. I tu moje pytanie: Jaką wysokość powinny mieć te słupki i ile rzędów druta powinno między nimi być?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”