Nowe drzewko ze starego?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Nowe drzewko ze starego?

Post »

Słuchajcie mam takie pytanie, mam na działce stare podsychające drzewo obrośnięte bluszczem i jakąś pnącą różą, ponoć to była czereśnia. Dosłownie co pół metra a nawet geściej od niej wyrastają jakby młode drzewka. Tak przypuszczam że to mogą być pnącza jakieś z korzeni tego drzewa - wilki chyba to się tak też nazywa. Czy takie odrosty jeśli dobrze przypuszczam że to od czereśni można zostawić i wyhodować z tego nowe drzewo? Nową młodą czereśnie?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

Raczej nie z korzeni, a jeśli już, to z pestek :)
Można wyhodować, ale z siewki nie wiadomo czy i jakie będą owoce, a czekać na owocowanie trzeba czekać ładnych kilka lat... Poczekasz?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

Być może to są odrosty korzeniowe (wiśnie często dają, ja na jesieni dostałam odrost korzeniowy z poniemieckiej wiśni i liczę na owoce za rok, bo u koleżanki dość szybko one wchodzą w owocowanie).

Jeśli drzewka są z pestek, to jeśli masz miejsce i czas, też można się pobawić (poczytaj temat "czereśnia z pestki").

Odkop korzenie i zobacz jak wyglądają (z pestki będzie miała bardzo rozbudowane, idące w dół korzenie, a odrost idzie poziomo (główny korzeń od drzewa matecznego), od niego odchodzą korzonki, często mizerne - bo drzewko czerpie substancje i wodę z drzewa matecznego, więc dopiero po odcięciu musi samo o siebie zadbać i zmuszone jest do rozbudowy systemu korzeniowego.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

No właśnie to nie są drzewka z pestek, tylko same wyrosły przy starej czereśni, starej uschłej na wiór. Podejrzewam więc, że to od korzeni i zastanawiam się tylko czy z czegoś takiego może wyrosnąć normalne drzewo owocujące w przyszłości, czy po prostu to wyciąć bo i tak nic z niego sensownego nie będzie. Tak zakładam, ale faktycznie okopie i sprawdze. Jeśli będzie tak jak myśle, to jak je odciąć od tego głównego korzenia drzewa matecznego, tak żeby się przyjęło, bo rozumie że pozostawić tego tak nie ma sensu i musi mieć swój własny system korzeniowy tak jak piszecie wyżej, jeśli wyrosło z pestki, co przecież też jest możliwe, to czy też bez problemu mogę je gdzieś przesadzić? Te drzewka mają ok 1m. Niektóre znacznie mniej...
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

Okopałem je - korzeń szedł faktycznie w bok. Odciąłem drzewko od niego i przesadziłem. Kto wie czy to nie grusza, korzeń szedł w kierunku gruszy na działce sąsiada, dużo dalej niż moja stara czereśnia, ale nie wykluczone że to od tamtego drzewa. No nic zobaczymy co z tego mi wyjdzie. W celu identyfikacji poślę fotkę jak drzewko się przyjmie i będą już liście widać bo na razie są tylko pąki. :)
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

;:7 Marku wydaje mi się że niepotrzebnie kombinujesz. Te odrosty najprawdopodobniej wyrosły z podkładki na której była zaszczepiona ta czereśnia lub grusza i podejrzewam że nic dobrego z tego nie wyrośnie. Drzewko czereśni kosztuje 8-10 złotych.Ja na Twoim miejscu kupiłbym sobie ze dwie porządne czereśnie i nie traciłbym kilku lat na uprawie takich "dzikusów".
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

Aaaa... dokładnie masz rację, tak mnie wzieło jakoś bo zobaczyłem tyle tych odrostów i pomyślałem że jak już samo wyrosło to to wykorzystam bo coś z tego będzie ciekawego. Jednak widze że to nie idzie w parze z owocami i nie jest tak jak myślałem.
Chwasty na kompostownik i tyle! :uszy ;) Pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

Różnie to bywa z tymi odrostami . U mnie, jak wspomniała Dominika rosną tak wiśnie. Te kupowane marnie rosną, są starsze a o wiele mniejsze niż te "dzikie". Wisienki mają dopiero 3 lata, a owocowały już w tamtym roku, pycha... mam ich chyba z 10 koło starej wiśni, z tego 5 jest już wysokich na ok 1,5 - 1,8... te małe systematycznie karczuję, bo inaczej zagłuszyłyby się nawzajem. Co dla mnie najważniejsze: niczym ich nie trzeba pryskać a odznaczają się ogromną zdrowotnością. No i mają duże, wspaniałe owoce.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

Aguska Twoje drzewka to zapewne jakieś lokalne typy wiśni tzw.Sokówki i dawniej ludzie romnażali je w ten sposób podobnie jak śliwki Węgierki.Obecnie tej metody nie stosuje się gdyż sprzyja ona rozprzestrzenianiu się chorób wirusowych.Ponadto drzewa posadzone z odrostów charakteryzują się silnym wzrostem i za kilka lat będziesz musiała trochę się natrudzić aby oberwać owoce.Te kupowane wiśnie o których piszesz rosną słabiej dlatego że są zaszczepione na podkładkach które ograniczają ich wzrost. Inną przyczyną słabego wzrostu Twoich wiśni może być to że po prostu kupiłaś sobie odmiany słabo rosnące takie jak np.North Star,Nefris. :wit .
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

Mam na działce Łutówkę, regularnie odnawiam i przycinam. Pięknie owocuje, mimo odstającej kory od pnia ( przeżyła kilka powodzi). Mam pytanie, czy z tego odrostu na pniu ma szansę wyrosnąć nowa wisienka? Dobrze by było, bo wiśnia-matka ma już swoje lata i niedługo dobije do 40-stki.

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

Nie formowałbym z tego nowego drzewa. Tym bardziej, że widzę pasy młodego zdrowego drewna na starej wiśni. Ratowałbym ją, a odrośl wyciął. Tym bardziej, że może ona wybijać z podkładki.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

Dziękuję Ci Erneście za odpowiedź.
Zrobię tak jak radzisz. To drzewo jest wyjątkowo żywotne. Po zbiorze owoców w tym sezonie zrobiłam cięcie odnawiające i już pojawiło się mnóstwo młodych przyrostów na czopach.
Ale pokazałam ładniejszą stronę pnia. Przy okazji wstawię widok z pękniętą korą, może należałoby to oderwać, bo mocno odstaje. Na razie odetnę przyrost na pniu.
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowe drzewko ze starego? ...

Post »

Tak wygląda pień tej wiśni.

Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”