Kiedy lepiej sadzić drzewka - wiosną czy jesienią ?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Kiedy sadzić drzewka jesienią?

Post »

Witam serdecznie

Mam pytanie, dzwonilem dzis do duzego szkolkarza odnosnie zakupu drzewek owocowych. Powiedzial, ze po drzewka mam sie zglosic po 20 LISTOPADA. Czy to nie bedzie zbyt pozno na sadzenie drzewek? Z wpisow na foum widziale, ze ludzie drzewka juz posadzili :(

Dziekuje za pomoc,

pozdrawiam serdecznie
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kiedy sadzic drzewka jesienia?

Post »

Ja już część posadziłem, przyszła ,,zima '' , poszła :D i będę jeszcze sadził wiśnie tak do 1 listopada chyba że pogoda będzie w miarę to dłużej.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy sadzic drzewka jesienia?

Post »

Hmmm... jakby tu odpowiedzieć, żebyś i Ty był zadowolony i szkółkarzom nie podpaść :D Tak realnie to termin jesienny sadzenia drzewek jest stosunkowo krótki. Od momentu zakończenia wegetacji do okresu, kiedy temperatury już na to nie pozwalają (gleba jest zamarznięta). Trudno to też dokładnie co do dnia sprecyzować datą, ponieważ każdy rok jest trochę inny. Dobry szkółkarz, któremu zależy zarówno na jakości drzewek, jak i kliencie nie rozpocznie wykopywania drzewek ze szkółki dopóki nie zakończą wegetacji. Z reguły jest to 15 października (+/- kilka dni). Problem pojawia się wówczas, kiedy akurat w momencie rozpoczęcia prac pogoda będzie taka jak w tym roku... i nikt na to nic nie może poradzić - termin wykopania materiału i dostarczenia do klienta musi być opóźniony. Z sadzeniem drzewek jednak też nie należy zbyt długo zwlekać. Do początku listopada panują dobre warunki - potem już różnie bywa. I odradza się sadzenie po 15 listopada - bezpieczniej jest wtedy przeczekać do wiosny, a drzewka odpowiednio zabezpieczyć. Oczywiście i to jest trochę ruletka, bo może się okazać że zima przyjdzie późno (np. pod koniec grudnia) a listopad będzie ciepły.... ryzyko niestety podejmuje już kupujący
Pozdrawiam serdecznie :wink:
cx

Re: Kiedy sadzic drzewka jesienia?

Post »

Witam.
To co Pom napisał to prawda.Jednak przebieg pogody ma kolosalny wpływ.Drzewka posadzone wcześniej,tzn ich system korzeniowy może jeszcze się trochę rozwinąć nim całkiem pójdzie spać...gdy posadzimy je w listopadzie czy później to już trochę podobnie jakby sadzić bardzo wczesną wiosną.Jednak nic się nie stanie,gdy gleba nie zamarznięta to można sadzić i .....w styczniu.Mam taki sad po sąsiedzku.Sadownik zakładał kilka hektarów nowych nasadzeń i jesienią się po prostu nie wyrobili.A że początek zimy był łagodny to skonczyli sadzić w styczniu-wcześniej był okres z ujemną temperaturą.Sad ma się doskonale.
Bardzo ważne aby przy późnym sadzeniu wszystkie przestwory glebowe były wypełnione glebą a nie powietrzem.Szczegółowy proces sadzenia był tu omawiany we wrześniu chyba.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kiedy sadzic drzewka jesienia?

Post »

Wątek jest tutaj:
- Późne sadzenie roślin - czy przetrwają ?
I jeszcze jeden tu:
- Sadzenie drzewa ... w zimie !!!
I ten najciekawszy tu:
- Sadzenie drzew owocowych

Lex, proszę cię bardzo, zacznij korzystać w naszej wyszukiwarki, to bardzo proste... I nie cytuj każdego posta, na który odpowiadasz, kasowanie tego jest dość uciążliwe, a nie kasowanie wydłuża niepotrzebnie posty...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Do kiedy można sadzić drzewa?

Post »

Do kiedy najpóźniej wiosną można sadzić drzewa owocowe z gołym korzeniem? (śliwa, brzoskwinia, jabłoń, grusza itp)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Do kiedy można sadzić drzewa?

Post »

Ważne, aby drzewa nie miały rozwiniętych liści. Gdy liście zaczynają się rozwijać - koniec sadzenia z odkrytym korzeniem.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
hammer52
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 lip 2011, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kiedy lepiej sadzić drzewka - wiosną czy jesienią ?

Post »

Jak w temacie chciałem zapytać, w której jakiej porze roku lepiej sadzić drzewka owocowe - wiosną czy jesienią?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kiedy lepiej sadzić drzewka - wiosną czy jesienią?

Post »

Wiosną,chyba tylko leszczyny lepiej sadzić jesienią.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kiedy lepiej sadzić drzewka - wiosną czy jesienią?

Post »

Wiosna ;:333
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy lepiej sadzić drzewka - wiosną czy jesienią?

Post »

Zaiste ;:108
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Re: Kiedy lepiej sadzić drzewka - wiosną czy jesienią?

Post »

A jak kupując drzewka w jesieni przetrzymać je do sadzenia na wiosnę, tak żeby bezpiecznie przezimowały??
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kiedy lepiej sadzić drzewka - wiosną czy jesienią?

Post »

Można zakopcować w ziemi, nakryć czymś.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”