Kolcowój pospolity a kolcowój chiński

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Kolcowój ( jagody goji ) jadalny czy nie?

Post »

A czy Waszym zdaniem smak owoców obu gatunków można porównać? Czy te owoce można określić mianem (znakomite,smaczne). Może tyko ja mam dziwny smak, bo mi jakoś nie smakują.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Kolcowój ( jagody goji ) jadalny czy nie?

Post »

Kupiłem dwie odmiany - 'New Big' dość smaczny, 'Korean Big' - paskudny w smaku.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kolcowój ( jagody goji ) jadalny czy nie?

Post »

kubam pisze:
goska_dob pisze:Witam.
Jeśli ktoś chciałby poczytac całą odpowiedz to chętnie wyśle na maila , warto bo ciekawa i naukowa.
Pozdrawiam.

Witam,

Ja jestem zainteresowany całą odpowiedzią o kolcowoju:)
I ja poproszę jak można ;:180
Na jesieni kupiłam własnie takiego Zwyczajnego Kolcowaja, czy jak mu tam :wink: . Był po 5 zeta w Careffurze, w takich batonach zwiniętych czarną folią...
Po tym co przecztałam na forum, mam mieszane odczucia. Ale ten artykuł mam nadzieję wszystko wyjaśnia ?
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolcowój ( jagody goji ) jadalny czy nie?

Post »

ja mam kolcowój z nasion które wydłubałem z kupionych owoców 'CUDOWNE JAGO GOJI. Ciekawe czy będzie równie smaczny co tamte :) Posadziłem go w miejscu gdzie ma 60 cm x 80 cm przestrzeni, w dziurze wykutej w betonie(posadzka rozebranej stodoły), bo ponoć strasznie ekspansywny. Jeszcze nie owocował, ma dwa lata.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Kolcowój ( jagody goji ) jadalny czy nie?

Post »

seedkris pisze:A czy Waszym zdaniem smak owoców obu gatunków można porównać? Czy te owoce można określić mianem (znakomite,smaczne). Może tyko ja mam dziwny smak, bo mi jakoś nie smakują.
Pisałam o tym w ub. roku w równoległym wątku. Mi też nie smakowały, trąciły (mocno goryczką), mimo, że były słodkie. Za to bażantom smakowały :lol: Ale tak sobie myśle, może trzeba je wysuszyć, bo te kupowane chyba są suszone, tak?
Mam odmianę New Big, czy jakoś tak.
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kolcowój ( jagody goji ) jadalny czy nie?

Post »

Ja słyszałam w TV, że owoce Gojii jada się tylko suszone, nie spożywa się ich z tzw. krzaka.
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
Awatar użytkownika
elorek
50p
50p
Posty: 81
Od: 4 kwie 2012, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kolcowój ( jagody goji ) jadalny czy nie?

Post »

goska_dob pisze:Witam.
Właśnie dostałam odpowiedz od niezawodnej redakcji działkowca(patrz post wyżej).
Wynik jest taki --KOLCOWÓJ POSPOLITY TO JEST SAMO ZDROWIE!!!!!
Cytat:" W roślinach z rodzaju Lycium, w tym także w gatunku Lycium barbarum naukowcy oznaczyli"...
Czyli każdy jest dobry , a ponieważ barbarum(pospolity) lepiej rośnie itd. dlatego to jego i odmiany uprawiają na dużą skalę.
Jeśli ktoś chciałby poczytac całą odpowiedz to chętnie wyśle na maila , warto bo ciekawa i naukowa.
Pozdrawiam.
Witam :wit
Jeśli można to prosiłabym o tą odpowiedź. Dziękuję
pozdrawiam, Magda
Między domem a pracą są małe zakamarki szczęścia.
sylwia930
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 paź 2013, o 08:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

kolcowój szkarłatny czy to goja czy nie goja?

Post »

Mąż wczoraj kupił sadzonkę opisaną jako kolcowój szkarłatny, jagoda goji, lycium barbarum : Big Berry". zaczęłam szperać w necie w poszukiwaniu warunków uprawy i natrafiłam na informacje, że ta roślina jest trująca, ale w innym miejscu, ze lecznicza i już sama nie wiem. Przejrzałam tutaj wątek o tej roślinie i nadal nie wiem, bo jeśli dobrze zrozumiałam to jagoda goji to kolcowój chiński a tu nieprecyzyjny opis na roślinie jest? czy można odróżnić te rośliny jakoś łatwo i która jest jadalna na surowo też? Mam dwoje malutkich dzieci, z których jeden bardzo lubi wszelkie owoce i nowości i mam obawy przed posadzeniem tej roślinki a ładna jakby nie było :wink: Niestety nie mogę mieć gwarancji, że mały nie sięgnie za 2 lata np po niedojrzałe owoce i co wtedy? Pomóżcie proszę, bo nie wiem co zrobić.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: kolcowój szkarłatny czy to goja czy nie goja?

Post »

Kolcowój szkarłatny czy lycium barbatum zwany tez chińskim. Uprawiany na dalekim wschodzie jako roslina lecznicza. Moim zdanie, warto byłoby nie dopuścić ,aby dziecko zjadało świeże jagody, nigdy nic nie wiadomo. to jest tak jak z bzem czarnym, niby jadalny zdrowy, ale niedojrzałe owoce sa trujące.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: kolcowój szkarłatny czy to goja czy nie goja?

Post »

Kolcowój pospolity ( szkarłatny ) to bliski krewniak kolcowoju chińskiego ale to nie ta sama roślina.
Poczytaj tutaj:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... lit=jagody
Rośliny te są często mylone, wg mnie nawet przez szkółkarzy.
Ja kupiłem w ogrodniczym kolcowój chiński ale mam obawy czy tak jest na prawdę.
sylwia930
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 paź 2013, o 08:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kolcowój szkarłatny czy to goja czy nie goja?

Post »

no właśnie, bo wg tego co czytam w różnych źródłach to na etykiecie tej rośliny są sprzeczne informacje, bo owoc goji to kolcowój chiński a tu niby szkarłatny, jedno co przemawia za tym, że są to faktyczne jadalne owoce to wyraźna informacja, że jest lecznicza i jadalna a trującej by chyba nie sprzedawali w markecie?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: kolcowój szkarłatny czy to goja czy nie goja?

Post »

http://ziola.pisz.pl/tag/kolcowoj-szkar ... tosowanie/
No to prosze. Synonim kolcowoju szkarłatnego. Rzucą coś na alle i niby cudowna roslina. Tak naprawde znana i nawet u nas dziczejąca roślina. ja bym podchodził umiarkowanie. Jest wiele u nas roślin godnych polecenia, np: deren jadalny, świdosliwa, głóg, berberys, róża dzika tarnina , z których można zrobić wartościowe soki, nalewki.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: kolcowój szkarłatny czy to goja czy nie goja?

Post »

Zgadzam się z przedmówcą. Do listy roślinek mogę dodać aronię, która będzie rosła wszędzie i jagodę kamczacką też podobno nie do zdarcia. Obie według sieci odtruwające, odmładzające i ogólnie zdrowe. Z Goi byłbym ostrożny, to w końcu psiankowata, a nawet ziemniak jak zzielenieje jest trujący...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”