Malina 'Polka' i 'Polana'

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
aga1301
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 kwie 2010, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Szukam pomocy u fachowców:))
Na jesień posadziłam malinę Polkę (takie kikuty 10 szt.) , z tego co już przeczytałam wszędzie gdzie się dało, to powinny wypuścić coś zielonego obok tej sadzonki a tu kwiecień i nic.... czyżby nic się nie przyjęło. Wykopać i wsadzić nowe czy co :((((
a chciałam żeby dzieci miały trochę radości, bo żaden ze mnie ogrodnik.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Aga, poczekaj cierpliwie. U mnie np Polka w ub. roku bardzo późno się opuściła i z 6-ciu kupionych tylko 3. W tym roku jeszcze jej nie widać, może przemarzła. Za to Polana już się pokazała.
Też czekam na Polkę żeby chociaż czubek nosa wystawiła.
Pozdrawiam! Gienia.
DarekR
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 mar 2009, o 20:17
Lokalizacja: Małopolska

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Witam. U mnie zauważyłem, że Poranna Rosa już puściła zielone liście a Polana (otrzymałem krzaczki od sąsiadki więc muszę podpytać ) również się zieleni. Pozdrawiam.
wojtekm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 gru 2007, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pogorzel/otwocka

maliny

Post »

Mam Pokusę,Polanę,Poranna rosę,drugi rok od posadzenia.Rosną wspaniale,przyrosty około 1m.pierwsze pąki ale zrobił się gąszcz,co z tym zrobić?
Wojtek
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Witam!
Można wycinać słabsze pędy i zbyt zagęszczające się. Ja również mam podobny zestaw odmian malin. Osobiście puszczam je na żywioł i wycinam przy ziemi późną jesienią. Pozdrawiam. romekp
wojtekm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 gru 2007, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pogorzel/otwocka

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Dzięki Romek,upewniłeś mnie w temacie j.w.Ja też te wątłe odrosty likwiduję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kropka75
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 paź 2011, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Czy po posadzeniu malin (świeżo kupionych krzaczków) też mam je ogolić? Bo tu piszecie o ogoleniu prawie do zera, a ja wyczytałam, że golę tylko te pędy przy ziemi, a resztą zawijam na druty.

I drugie pytanie. Czy obie odmiany owocują w tym samym czasie?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Świeżo posadzone krzaczki przycina sie bardzo krótko, chodzi o to by puściły młode pędy następnego roku. Te które mają sadzonki są bez wartości.
Trzeba też odróżnić odmiany, bo inaczej się prowadzi dwa różne typy: tradycyjne owocują na pędach dwuletnich, zaś takie typu Polany - na jednorocznych (zwykle jesienią) - i w zasadzie są przeznaczone do skoszenia po zbiorze. Ale one zaowocują też na dwuletnich pędach w ich dolnej części (wcześniej), a na jednorocznych w górnej części, jesienią. Mozna mieć dwa zbiory. Ja Polane (i bodaj rubin czy coś) przycinam do połowy (słabsze wycinam) i mam na zbiór wcześniejszy nastepnego roku.
Na malinach tradycyjnych wycina sie pędy dwuletnie, które zaowocowały, a zostawia roczne (jeśli jest dużo - te mocniejsze) by mieć na owocowanie w następnym roku.
:wit
Awatar użytkownika
kropka75
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 paź 2011, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Czyli jeśli kupię Polkę albo Polanę, to sadzę i przycinam tuż nad ziemią? Ile cm badylki muszą mi zostać?

Mówię o sadzeniu teraz.

Podlewam obficie i robię kopczyk, żeby jej ciepło w korzonki było?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Aż taki fachowiec nie jestem ;:224
Maliny sadziło się przycinane na ok. 10 cm nad ziemią - tak były sprzedawane. W gruncie rzeczy to wszystko jedno. Jeśli kupisz sadzonkę z nieobciętymi pędami, to obetnij nad ziemią i mozna trochę kopczyka zrobić, ale ja tam po prostu sadzę głębiej na wszelki wypadek. Natomiast była kiedyś zasada że sadzonka maliny ma miec co najmniej trzy silne pędy. Te pędy sie przycinało.
Malina rozrasta się podziemnymi rozłogami. Jeśli ktoś ma obawy że przemarznie - niech sadzi trochę głębiej i przyrzuci jakąś ściółką. To co nad ziemią jest tak naprawdę bez znaczenia, najwyżej zmarznie :D
Skoro sadzisz PO-cośtam - interesują Cię przyszłoroczne pędy. Tegoroczne obcinasz, albo ignorujesz. I tak pewnie zimy nie przeżyją.
Nie przesadzajmy z tymi "zasadami"; czasem sadzę rośliny i zostawiam stare pędy po to tylko żeby wiedzieć gdzie posadziłem :;230
:wit
Awatar użytkownika
kropka75
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 paź 2011, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Ja zielona jestem, jak szczypiorek na wiosnę, więc próbuję postępować wg jakiegoś schematu. :) Albo tę wiedzę ogarnę i posprzątam, albo się zgubię z kretesem. :)

Czy malina teraz posadzona zaowocuje w przyszłym roku, na jesień, z pędów które wiosną puści?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

I Polana i Polka zaowocują ale na pewno w pierwszym roku niezbyt obficie.
Ja byłam zadowolona z plonów dopiero w trzecim roku.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Ot co.
Jeśli Ci pędy przeżyją, to jakieś owoce mogą być. Jednak najprędzej właśnie z pędów przyszłorocznych - na jesieni. Ale proszę Cię, Kropeczko, pamiętaj że to jest przyroda, nie supermarket! (marketing też kiedyś wykładałem ;:224 ). Daj się roślince zakorzenić, zadomowić, rozrosnąć.
:wit
P.S. zapomnij o "schematach". C'est la vie!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”