Malina 'Polka' i 'Polana'

Drzewa owocowe
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Hej, dzięki za wskazówki, zapytałam, bo dwie strony wcześniej wyczytałam, właśnie, że odmiana leśna malin ma kolce, a polka nie...
właśnie wczytuje się w cały wątek..
Olga.
GrzegorzL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 cze 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Malina POLANA - problem z owocowaniem

Post »

Witam serdecznie.
Jest to moj pierwszy wpis na forum wiec prosze o wyrozumialosc.

Jesienia 2016 roku kupilem od plantatora sadzonki maliny jesiennej Polana.
Zasadzilem 5arow jesienia.
W roku 2017 maliny poscily po 2-3 pedy z ktorych zebralem troche owocow lecz niewiele.
Na wiosne 2018 scialem maliny sekatorem mniej wiecej 5- 10 cm nad ziemia chcac otrzymac jedno owocowanie jesienne. Maliny solidnie nawiezione i opryskane. Ku mojemu zaskoczeniu obecnie jakies 10-15 %pedow rozpoczelo owocowanie lub czesc owocow sie juz zawiazala. Sa to glownie pedy ktore wyrosly z nablizszej okolicy scietych pedow zeszlorocznych. Reszta pieknie rosnie dalej i ewidentnie nie zamierza jeszcze owocowac. Nie wiem czemu tak sie stalo i gdzie popelnilem blad. Zalezy mi na typowo jesiennym zbiorze. Bardzo prosze o pomoc i sugestie co zrobic aby w przyszlym roku wszystkie pedy owocowaly w jednym terminie?

Pozdrawiam
koniczyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 31 maja 2017, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

U mnie Polana częściowo też już kwietnie i zawiązuje owoce.
Moim zdaniem to zbyt wcześnie.
Nie wiem, dlaczego tak jest.
Krzewy mają ok. 1-1,30 m wysokości, północny wschód Polski.
Nawożone, niepodlewane.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

U mnie jest tak samo. W zeszłym roku tak nie było. Myślę, że to zasługa warunków pogodowych. Do tego te, które kwitną są niewysokie. Nawet 50 cm nie mają czasem.
smarcin3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lip 2010, o 00:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Proszę o poradę. W kwietniu zasadziłam sadzonki maliny polana 50cszt i polka 20 . Prawie nic nie wyrosło. Może z jednej sadzonki wysósł pęd długości może 5 cm.Przymrozków nie było. Czy jeszcze czekać czy wykopać sadzonki i wyrzucić . Po posadzeniu zostały przycięte na ok 10 cm nad ziemią .Oto dzisiejsze zdjęcia po wykopaniu 1 sadzonki - korzenie w ciemnym kolorze.proszę o radę czy jeszcze coś z tego będzie.U kolegi który kupił w tym samym sklepie jest tak samo.
Obrazek Obrazek
Zobacz całą galerię | Aukcjoner.pl - darmowe galerie na Allegro
bociankrasna
200p
200p
Posty: 204
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Raczej nic z tego nie będzie. O tej porze to busz powinien być z tych malin. Nie masz od kogo wziąć sadzonek? Teraz masa ludzi tnie wyrastające poza wyznaczonym miejscem. Podpytaj wujka, sąsiada. Oczywiscie z sadzeniem radziłbym poczekać do jesieni no chyba ze masz dużo czasu na podlewanie. Ogólnie malina rośnie jak chwast.
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Podawanie w profilu skąd się jest moze pomóc w takich sytuacjach.
Sam w tym roku koledze przekazałem trochę malin bo u mnie juz za gęsto bylo i fajnie sie u niego przyjęły.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Być może tym sadzonkom brakowało wody skoro nie porosły...?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Czy u Was Polany już kwitną? U mnie kwitną w najlepsze i jest już sporo zawiązanych owoców. Miesiąc wcześniej niż zwykle ;:oj
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Szczurbobik pisze:Czy u Was Polany już kwitną? U mnie kwitną w najlepsze i jest już sporo zawiązanych owoców. Miesiąc wcześniej niż zwykle ;:oj
Ja w ubiegłą sobotę zjadłem kilkanaście bardzo dojrzałych owoców.
gbaska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 cze 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Bardzo proszę o pomoc w nast.temacie-mam posadzone maliny owocujące jesienią ale nie wiem czy Polka czy Polana.W pierwszym roku były ładne owoce potem się rozrastały.Z częścią malin coś się stało i w drugim roku część wybujała tak że zrosły pędy na jakieś dwa metry zrobiły się wiotkie trochę kłujące (jakby leśne ostrężyny) zakwitły na szczytach bardzo późno i owocowały dopiero gdzieś na początku pażdziernika -owoców było dużo ale jakieś dziwne wyraziste kulki które rozsypywały się w rękach.Myślałam że były za gęsto i wydziczały więc w tym roku na wiosnę włamałam bardzo dużo słabych młodych pędów a teraz okazuje się że jest to samo-część malin ma już piękne owoce a część rośnie w górę i ma już ok 170cm,ani jednego kwiatka-wyglądają tak jak w ubiegłym roku.Najdziwniejsze jest to że w jednym rzędzie jest np.2-3 metry takich bujnych potem ze 2 metry ładne potem znowu ze 3-4 metry wysokie a potem znowu ładne.Jakiś czas temu mąż jeden raz zasilił maliny rozcieńczonymi kurzenicami i tak zastanawiam się czy właśnie miejscami nie wylał więcej - proszę o podpowiedź co się mogło stać-czy będzie jeszcze coś z tych malin czy lepiej jesienią je wykopać i posadzić nowe.

Pozdrawiam Barbara
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Jeśli od początku cześć malin była inna i te inne, kolczaste rosną w tym samym miejscu cały czas, to znaczy , ze masz inna odmianę. Szkoda, ze nie masz fotek. Ja sadzonki malin pozyskuje z odrostów korzeniowych i zawsze są takie same jak roślina mateczna. Prawdopodobnie sprzedawca albo producent ( skąd je masz?) namieszał w sadzonkach i podrzucił jakąś dzika wersje - swiadcza o tym te drobne, rozpadające się owocki. Nie pasują Ci to je wywal i już .
Byc może te dziczki rosną u producenta na plantacji, bo ptaki z odchodami roznoszą nasionka z dzikich jeżyn. Powinien sie jednak zorientować po wiotkości i licznych kolcach, ze mu ktoś sabotaż robi - o ile tak jest rzeczywiście. Ale to są tylko moje domysły.
Pozdrawiam! Gienia.
gbaska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 cze 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Sadzonki dostałam od znajomego z odrostów korzeniowych,z tego co pamiętam w pierwszym roku to raczej wszystkie były ładne i normalnie owocowały.Czy mogło tak się stać po zasileniu kurzeńcem np. w niektórych miejscach były wylane resztki z pojemnika i teraz te maliny są przenawożone i tak bujają???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”