Malina 'Polka' i 'Polana'

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

wallador pisze: chciałem tylko powiedzieć, że nawet nie mając letniej odmiany, możemy już na początku lata cieszyć się smakiem malin
Ależ tak, jak najbardziej. Można i tak i owak.
Najlepiej samemu spróbować i wybrać co komu pasuje.
Opisałem tylko swoją przygodę z letnim owocowaniem maliny jesiennej.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

tak właściwie, to we wszystkim się zgadzamy, tylko trudno nam przyznać rację, że każdy z nas myśli bardzo podobnie :) :wit .

pozdrawiam,
jacek
tomaszwie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2013, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Witam. Przycinanie a raczej wycinanie pędów w przypadku malin owocujących na pędach jednorocznych należy wykonywać przy samym gruncie po wystąpieniu pierwszych przymrozków, nie wcześniej jak w drugiej połowie października. Pozostawienie pędów aby wcześniej owocowały jest bez sensu, gdyż próbujemy zmienić biologię rozwoju tego typu malin.
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

W tym przypadku sens jest rzeczą bardzo względną.
Dla jednego mam sens, dla innego nie.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

tomaszwie pisze: (...) w przypadku malin owocujących na pędach jednorocznych (...) Pozostawienie pędów aby wcześniej owocowały jest bez sensu, gdyż próbujemy zmienić biologię rozwoju tego typu malin.
jeśli o biologię rozwoju, to jest dokładnie przeciwnie :). maliny jesienne, jak polka czy polana, należą do odmian powtarzających owocowanie, co oznacza, że naturalnie owocują w pierwszym i drugim roku życia na tej samej łodydze, chociaż główny plon występuje na pędach tegorocznych. stąd, jeśli wycinamy pędy jednoroczne na jesieni, tym samym ingerujemy w ten naturalny, biologiczny cykl. oczywiście ingerujemy w celu uzyskania większych (przy już rozrośniętej plantacji) i dorodniejszych zbiorów, lepszej zdrowotności, łatwości utrzymania itd, ale to już inna sprawa. zresztą wystarczy nie pielęgnować malin jesiennych, a biologia natury sama się ukaże :wink: .

pozdrawiam,
jacek
tomaszwie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2013, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Osobiście trudno nazwać malinami to co wyrasta z pędów dwuletnich malin powtarzających.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Jak odróżnić Polkę od Polany ?
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

U Polki owoce zaczynają dojrzewać zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia, a u Polany 2 tygodnie później.

pozdrawiam,
jacek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Łatwo odróżnisz po terminie owocowania jak masz obie odmiany posadzone w tym samym czasie - o to raczej u Ciebie trudno. Ta sama odmiana w poszczególnych latach zaczyna owocowanie troszkę inaczej - np w pierwszym roku po posadzeniu obie odmiany owocowały u mnie później niż w kolejnym roku gdy sadzonki już się lepiej ukorzeniły i wiosną wcześniej odbiły.

Natomiast jesienią bezbłędnie odróżniałam sadzonki Polany i Polki - Polana miała wyraźnie różowe łodygi do 50 cm nad ziemią (bo takie kikuty zostały jak przesadzałam), a Polka i jakaś inna bezimienna miały takie beżowe.
Muszę się przypatrzeć wiosną czy ten róż też będzie widoczny.

I ja jeszcze rozróżniam po owocach oraz ukształtowaniu łodygi z pączkami ale tego się nie da wytłumaczyć słowami, to się po prostu widzi lub nie.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Moje polki i polany właśnie startują. Wyciąłem stare pędy przy samej ziemi. Młode pędy wyrastają ponad krawędź doniczki. Teraz mam pytanie, ile ich zostawić? Znaczy, ile pędów na jedną doniczkę?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

to zależy seedkris jak duże są te doniczki; jeśli normalne zostawiłbym zdecydowanie po jednym pędzie.
na 1 mkw powinno rosnąć 8-12 pędów (zaleceniowo bodajże 8-10 pędów), więc oblicz powierzchnię i dostosuj. zresztą jak w doniczce to przecież obok nie maja konkurencji, możesz rozchylić na boki, a i dokarmisz przeciez też nadzwyczajnie w porównaniu z polowymi, czyli możesz przyjąć powiedzmy podwójne polowe zagęszczenie, tzn. jeśli normalnie 1 pęd na kwadrat 30x30 cm, to u Ciebie 1 malina na kwadrat 20x20 cm.
resztę możesz ostrożnie wyciągnąć z kawałkiem korzenia (w miarę uczciwym do pozostałych w ziemi) i posadzić w nowych miejscach, przy czym wiadomo, że im mniejszy pęd, czyli system liściowy skromniejszy, tym mniejszy może być mu dostarczony system korzeniowy, żeby roślina sie bezproblemowo przyjęła, co też ważne, że akurat wczesną wiosną przy niewielkim rozroście części nadziemnej rośliny, korzenie też mogą być dość skromne i na pewno wszystko będzie ok. oczywiście przyjąłem, że masz takiej powiedzmy standardowej wysokości doniczki, w okolicach 30 cm dajmy na to, bo przy płyciutkich to trzeba byłoby uwzględnić poprawki, ze względu na mniejszą ilość miejsca dla korzeni, co zresztą dotyczy dokładnie wszystkich roślin, choćby patrząc na bonsai, czy jak to tam się pisze.

pozdrawiam,
jacek
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

ostatnia szansa pisze:Łatwo odróżnisz po terminie owocowania jak masz obie odmiany posadzone w tym samym czasie - o to raczej u Ciebie trudno. Ta sama odmiana w poszczególnych latach zaczyna owocowanie troszkę inaczej - np w pierwszym roku po posadzeniu obie odmiany owocowały u mnie później niż w kolejnym roku gdy sadzonki już się lepiej ukorzeniły i wiosną wcześniej odbiły.
U mnie pierwszy rok pominę, bo owocowanie było prawie żadne; stąd też pewnie niektórzy (jeśli o sadzenie polowe) postulują koszenie plantacji w pierwszym roku przed czasem owocowania, co jak najbardziej prawidłowe.
Natomiast w drugim roku owocowanie malina rozpoczęła od początku sierpnia, a w trzecim w połowie sierpnia, więc skoro u Ciebie zwierciadlano, to znaczy tylko tyle, że pora owocowania nie zależy od? stażu plantacji, ale od klimatycznych warunków wschodowych (notabene dobrze to wiedzieć, bo posiłkując się na tylko własnych doświadczeniach, moglibyśmy przecież osobno wyciągnąć niewłaściwe wnioski).
ostatnia szansa pisze:Natomiast jesienią bezbłędnie odróżniałam sadzonki Polany i Polki - Polana miała wyraźnie różowe łodygi do 50 cm nad ziemią (bo takie kikuty zostały jak przesadzałam), a Polka i jakaś inna bezimienna miały takie beżowe.
Co do kolorów trudno mi się wypowiedzieć, bo różowawość też jest jak zauważyłem wynikiem uszkodzenia, ale tak dokładnie nie jestem w stanie określić; mogę się spytać fachowców, choć oni też nie zawsze umieją jednoznacznie odpowiedzieć, więc zostawmy problem do rozpatrzenia przez własne obserwacje.
U mnie Polka jest jakby bardziej naga (sorki, nie miałem na myśli Polek, tylko łodygi, choć z drugiej strony nagość oznacza też uczciwość - ale będąc na Kraśniku obserwowałem zjawisko przeciwne - Polki były bardziej dorodne; i co a mogę poradzić skoro te wyrazy czepiają się znaczeniami, które z ogrodnictwem wspólne mają nazwy przecież tylko; bo teraz to kobiety u nas są Polki, ale wcześniej to przecież było plemię Polan; już nie wnikając, jednym podobają się Polki, a drudzy tęsknią za Polanami (ja starej daty człowiek) - to byłoby tyle na temat: nasz ukochany kraj), jednak właściwością owoców obu odmian jest to, że Polana jest trochę bardziej szpiczasta, stożkowata, mająca choć nigdzie nie zapisane, to jednak dość ostre granice, natomiast Polka zakończona owalnie, półokrągło, mniej zasadniczo; i weź tu człowieku bądź mądry i nie daj się ponieść skojarzeniom wszelakim.

serdecznie,
jacek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Jak technicznie usunąć nadmiar pędów? Wyjąć roślinę z donicy i wybrać te co mają się zostać a resztę obciąć przy korzeniu? Jedną tak wybiłem. Tam jest kłębowisko korzeni i wiele pędów białych i zielonych. Zostawić te silne, blisko starego wyciętego czy te bliżej krawędzi? Teraz te pędy mają 10cm wys. I ostatnie pytanie, kiedy wynieść te donice na zewnątrz?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”