Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

U mnie zarówno facet jak i kobieta rosną na gliniastej ziemi. Rosnąć to i rosną (w ciągu dwóch lat przyrost około 80 cm), ale owoców na żeńskim osobniku jeszcze nie uświadczyłam ;:oj
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Jak odróżnić męskiego od żeńskiego? Po owocach? Czy ma ktoś jakieś ciekawe odmianowe rokitniki?
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Na stronie 15 tego wątku są zdjęcia kwiatów męskich i żeńskich. Tylko po tym można rozróżnić płeć, chociaż po rozmieszczeniu na pędzie i kształcie pąków kwiatowych też można spróbować rozpoznać.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Ale to znaczy że obydwa owocują? Myślałem że tylko żeński
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

klon pisze:Mam pytanie -czy komuś rośnie rokitnik w glebie gliniastej? Pan rokitnik rośnie mi świetnie ,niestety żeński nie chce rosnąć,mimo sadzenia obok męskiego.Może mi ktoś podpowiedzieć jaki błąd popełniam?
U mnie wszystkie rokitniki rosną na glinie i radzą sobie świetnie. Możliwe, że żeński krzew dostaje za mało światła słonecznego albo rośnie za blisko innych drzew/krzewów konkurujących z nim o składniki pokarmowe i wodę. Również weź pod uwagę czynniki ograniczające rozwój systemu korzeniowego w glebie, np. duże kamienie zalegające w miejscu posadzenia.
dedert pisze:Ale to znaczy że obydwa owocują? Myślałem że tylko żeński
Obydwa kwitną, ale owocuje tylko żeński.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Czy w Polsce można już kupić jakieś ciekawe odmianowe rokitniki jak te z Rosji? Czytałem trochę opisy i niektóre mają całkiem sporo Wit C i innych zdrowotnych w porównaniu z ogólnodostępnymi.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Moim rokitnikom pomyliły się pory roku i mają już dość duże pąki. Przynajmniej się upewnię czy rzeczywiście mam parkę ;:306
MrPomO
200p
200p
Posty: 251
Od: 20 paź 2013, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Co myślicie o tym ?

"Hippophae rhamnoides 'Friesdorfer Orange' - rokitnik pospolity
Odmiana samopylna, na jednej roślinie pojawiają się zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie. Jest to krzew dorastający do wysokości około 3m. Owocuje niezwykle obficie, owoce dojrzewają we wrześniu. Dobrze rośnie niemal na każdej glebie, nie lubi jedynie miejsc podmokłych. Powinna rosnąć w pełnym słońcu."

Pozdrawiam.
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Z odmianami rokitników trzeba uważać, bo często są pomylone w szkółkach. Ja kupiłem w dwóch i niestety męskie okazały się być żeńskimi i odwrotnie. Po drugie ciężko rozpoznać odmiany, owoce są raczej zbliżone wielkością. Mogą się różnić odcieniem/barwą. Widziałem zestawienie odmian i największe owoce miała odmiana Sirola(najbardziej pomarańczowe), duże też ma Leikora ale żółte. Jest też dużo odmian rosyjskich, skandynawskich.
Dereń jadalny(cornus mas)
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Mam zamiar pozbyć się kilku nieudanych eksperymentów z ogrodu, a na ich miejsce wsadzić rokitnik. Będzie tam, jednak miejsce tylko na jeden krzew. W sieci znalazłem takie cudo jak odmiana FRIESDORFER ORANGE. Podobno samopylny i plenny. Macie jakieś doświadczenia z tą odmianą? Warto ryzykować? Pozdrawiam.
MrPomO
200p
200p
Posty: 251
Od: 20 paź 2013, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Też mnie interesuje ta odmiana ale nikt nic nie wie na jej temat :/
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Dla osób, które nie są na bieżąco informuję o najbliższych targach na których będzie poruszany temat nietypowych roślin sadowniczych w tym rokitnika, oliwnika wielokwiatowego i innych.
1) Targi TSW w Nadarzynie 11-12 stycznia http://www.tsw.com.pl/konferencje
12 stycznia odbędzie się konferencja poświęcona nowym gatunkom sadowniczym pt.:
?Nowe gatunki w sadownictwie ? szanse i perspektywy?. Będzie o min. o mini kiwi, rokitniku, świdośliwie, oliwniku.
A o godzinie 13:35 - 14:10 Rokitnik ? dobór odmian i technologia uprawy. Dr Maryna Shalkevich, Białoruski Instytut Sadownictwa w Samochwałowiczach koło Mińska, Białoruś

2) Targi Jagodowe Trendy w Kraśniku 19-20 stycznia
http://www.krasnikjagodowetrendy.pl/


Oczywiście ja też tam będę, jeśli ktoś chciałby się spotkać i pogadać to niech dzwoni na tel 510 835 150.
Owocowego Nowego Roku ;:304
Dereń jadalny(cornus mas)
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Poszukuje szkółki gdzie nabędę odmiany rosyjskie , przeznaczone do uprawy towarowej .
Namiary mogą być na priv lub bezpośrednio w wątku .
Kto posiada rokitnika w odmianach i chciałby się podzielić (czytaj wymienić ) zrazami .
Jak wygląda sprawa z rozmnażaniem rokitnika , da radę przez zdrewniałe czy trzeba okulizować ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”