Winorośle i winogrona Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
jan-wojciech2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 cze 2007, o 11:16

Winorośle i winogrona Cz.1

Post »

Mam pytanie, posiadam trzy winorośle w ubiegłym roku owocowały bardzo obficie, wtym roku dwie z nich uschły czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaka to przyczyna. Nadmieniam że są to winorośle wieloletnie i nie znam ich odmian.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Zrób zdjęcie obumarłych roślin, bo trudno ferować wyroki o przyczenie obumarcia roślin nie widząc ich.
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośl

Post »

jan-wojciech2 pisze:Mam pytanie, posiadam trzy winorośle w ubiegłym roku owocowały bardzo obficie, wtym roku dwie z nich uschły czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaka to przyczyna. Nadmieniam że są to winorośle wieloletnie i nie znam ich odmian.
Pozdrawiam.
Być może jeszcze winorośl puści pędy, niektóre odmiany mają opóźniony start, u mnie część jeszcze stoi. :)
jan-wojciech2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 cze 2007, o 11:16

Post »

xipe pisze:Zrób zdjęcie obumarłych roślin, bo trudno ferować wyroki o przyczenie obumarcia r
oślin nie widząc ich.

Przepraszam ale nie mam możliwości wysłania zdjęcia, dodam że wszystkie pędy są suche łamią się jak zapałki, także ja już nadziei nie mam, ale oczywiście poczekam morze gdzieś puszczą pędy.
Pozdrawiam . Janek
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

Tak poczekaj winogron może ,póścić z korzenia ,chociarz jak mówisz ,że pędy się łamią i są suche ( bo jeśli by były zielone to by w nich krążyły soki) a tak to za wielkiej nadzieji nie rób sobie ,umnie winogron już ma małe listki :D :D pozdrawiam


Vegasi, proszę używać poprawnej polszczyzny!!! Poprawiaj swoje błędy przed wysłaniem postu!!! Proszę już kolejny raz!!! Nalewka :twisted:
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

vegasi pisze:Tak poczekaj winogron może ,póścić z korzenia ,umnie winogron już ma małe listki :D :D pozdrawiam
U mnie winorośl już ma owoce. :D
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośl

Post »

jan-wojciech2 pisze:owocowały bardzo obficie, wtym roku dwie z nich uschły
Powiedziałbym- dość typowe. Przeeksploatowane korzenie nie wykarmiły rośliny i po prostu słabe pędy mogły przemarznąć.
Wytnij wszystko co suche- na pewno nie odżyje. A to co nie suche- wręcz na pewno ruszy.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Boas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 wrz 2007, o 12:34
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Winorośl

Post »

jan-wojciech2 pisze:Mam pytanie, posiadam trzy winorośle w ubiegłym roku owocowały bardzo obficie, wtym roku dwie z nich uschły czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaka to przyczyna. Nadmieniam że są to winorośle wieloletnie i nie znam ich odmian.
Pozdrawiam.
Witaj
Prawdopodobnie jest tak jak to powiedział "maryann", przeciążyłeś krzewy owocowaniem w poprzednim roku, latorośle nie zdążyły zdrewnieć i mróz je załatwił. Podstawą sukcesu w uprawie winorośli jest jej radykalne cięcie i ograniczenie liczby owocujących pędów. Krzew mniej zagęszczony jest lepiej przewietrzany, co pozwala ograniczyć występowanie chorób grzybowych.
Przytnij teraz suche pędy i zaczekaj, całkiem możliwe, że krzew wystartuje jeszcze z pąków zapasowych. Pozostaw kilka (!) najsilniejszych, a resztę delikatnie wyłam. W następnym roku przytnij krzew i pozostaw 10-20 pąków (w zależności od kondycji krzewu), a po ruszeniu wegetacji wyłam latorośle niepłodne (bez kwiatostanu). Będzie dobrze :wink:
Pozdrawiam
Kamil
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Pisałem o owocach:

Obrazek

Sadzonka ma 10 cm. wzrostu. :lol:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Wow! Laika to nie tknie, ale ja bym głosował na to jako zdjęcie roku!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Witam, mam pytanko. Mam 3 winorośle (trzeci rok Prim i Arkadia, od tego roku zaś Iza Zaliwska). Nigdy jeszcze nie było owoców, aż tu nagle, po wiosennym amatorskim cięciu coś takiego (to Prim)... Doradźcie proszę początkującej, jak zadbać o roślinkę, aby coś z niej jednak wyrosło
Pozdrawiam
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Boas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 wrz 2007, o 12:34
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post »

Mania pisze:Witam, mam pytanko. Mam 3 winorośle (trzeci rok Prim i Arkadia, od tego roku zaś Iza Zaliwska). Nigdy jeszcze nie było owoców, aż tu nagle, po wiosennym amatorskim cięciu coś takiego (to Prim)... Doradźcie proszę początkującej, jak zadbać o roślinkę, aby coś z niej jednak wyrosło
Pozdrawiam
Witaj
Napisz ile młodych latorośli (pędów) jest na każdym z krzewów? Na początek wyłam latorośle niepłodne, a na Arkadii pozostaw tylko po jednym kwiatostanie na pędzie. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze to grona Arkadii będą robić wrażenie :wink:
Pozdrawiam
Kamil
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Oj Kamil, nie jestem w stanie podać ile ich jest, bo winorośl rośnie jakieś 120 km ode mnie :(
Ale dzięki za poradę, na weekend zabiorę się za wyłamywanie. Ciekawe, czy doczekam sie pierwszych jagód ... no i kiedy :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”