Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
hanna
 Tytuł: Morela 'Early Orange', 'Harcot',"Hungarian Best" i inne odmianowe w pytaniach
PostNapisane: 31 maja 2005, o 12:15 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Z posadzonej moreli na jesieni wyrosły pedy na dolnej cześci przewodnika / 25 cm od poziomu ziemi i nizej / reszta wyglada na uschniete , zmarzniete . Mam pytanie czy z najsilnieszego pedu zrobić nowy przewodnik czy posadzic nowa a te wykopac ?
Pozdrawiam

Mikołaj
 Tytuł: Morela
PostNapisane: 31 maja 2005, o 12:53 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Witaj,
Mróz uszkodził morele, to nie ulega wątpliwości. Proponuję kupić nową. Możesz postąpić jeszcze inaczej. Jeśli masz miejsce na działce pozostaw tą co masz i kup nową.
Pozdrawiam
Mikołaj

Zobacz profil Wyślij e-mail      

iskra
 Tytuł: Morela
PostNapisane: 31 mar 2008, o 19:01 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Hejka!!!

Dwa dni temu zakupiłem i posadziłem sobie morele Early Orange. :)
Chciałem Was,doświadczonych ogrodników i specjalistów zapytać o rady dotyczące pielęgnacji tego drzewka....
Np. kiedy i jak formować korone??
Czy nawozić ją teraz,i jeśli tak to czym??

A skoro już o nawożeniu,to jakie możecie polecić nawozy dla drzewek owocowych?? :roll:

Dzięki z góry za odpowiedzi !! :P

ewaidc1198
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2008, o 15:51 
200p
200p

1 szt.
Witaj Iskra! W związku z Twoim zakupem moreli mam jedną acz istotną uwagę. Prowadzono badania i okazało się, że zakupiona przez Ciebie odmiana jest jak większość moreli rośliną obcopylną.( bo były wątpliwości) W związku z tym do zawiązania owoców potrzebuje zapylacza. Musisz więc posadzić drugie drzewko może być ta sama odmiana lub inna. Mam znajomego, który już kilkanaście lat czekał na owoce Erly Orange niestety nie doczekał się. Zyczę plonów i pozdrawiam. Tulipan.

darnok
 Tytuł: Re: Morela Harcot i Early Orange
PostNapisane: 15 sty 2014, o 13:48 
200p
200p

1 szt.
Czy Harcot, Early Orange lub Wczesna z morden mogą się odpylić od Compakty lub Somo?chodzi mi o sytuacja jak jest jedna z tych trzech wymienionych i Somo lub Somo+Compakta.Czy Somo i Compakta mogą być zapylaczami dla tamtych?

kubaborowy
 Tytuł: Morela 'Bulida'
PostNapisane: 28 lut 2015, o 19:54 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Czy ktoś spotkał się z taką odmianą moreli, zauważyłem iż w pewnym centru handlowym mnóstwo już sadzonek, drzewek i krzewów owocowych i w tym między innymi ta odmiana morelki.Dla mnie nieznana a i w polskim necie brak o niej informacji na angielskich stronach dopszą iż uprawiana w Australii i Hiszpanii czyli nie na nasz klimat chyba?Ale po co by to sprzedawali?

Michal92Maz
 Tytuł: Morela "Hungarian Best"
PostNapisane: 15 mar 2015, o 20:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Hej :) Mam pytanie czy ktoś z Was miał do czynienia z tą odmianą??? :) Polecacie??? Jestem totalnym amatorem i nie chciałbym aby to była wymagająca odmiana. Możecie mi coś o niej powiedzieć??? :) Jest do sprzedaży w Biedronce i dlatego mnie zaciekawiła :)
Dodam że mam w ogródku kilkuletnią morelę z pestki ( nie szczepiona ale jakieś owoce daje), druga morela to Harcot albo Early Orange (ma jakieś 4 lub 5 lat i nie pamiętam jaka to odmiana ale skłaniam się że to chyba Early orange) a trzecia morela to Wczesna z Morden i kupiłem ją teraz na jesień ( ciekawe czy mi odbije teraz na wiosnę). I czy doradzicie mi czy któraś z tych trzech odmian które mam w ogródku byłaby zapylaczem dla Hungarian Best???
Proszę o pomoc i z góry dziękuję :)

kubaborowy
 Tytuł: Re: Morela "Hungarian Best"
PostNapisane: 16 mar 2015, o 13:32 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Polska nazwa tej odmiany to Węgierska Wczesna , dobra, stara odmiana węgierska jest samopylna ,sadzonka pewnie z importu z Niemiec stąd ta nazwa.

Michal92Maz
 Tytuł: Re: Morela "Hungarian Best"
PostNapisane: 16 mar 2015, o 19:43 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dzięki za odpowiedź :) Strasznie ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje o tej odmianie... :(

mkgrr
 Tytuł: Re: Morela 'Bulida'
PostNapisane: 24 mar 2015, o 12:13 
50p
50p

1 szt.
Na forum raczej odradzają zaopatrywania sie w marketach.
Często wyrasta coś innego niż było podane na etykiecie

Niestety nie wiem co to za odmian.
Poza tym, spora część odmian moreli jest obcopylna - czyli, jeżeli będziesz mieć tylko jeden gatunek, to nie będzie miała sie jak zapylić i nie doczekasz sie owoców.

Fiolka
 Tytuł: Morela Harcot
PostNapisane: 13 mar 2017, o 16:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Zakupiłam morelkę Harcot i dopiero doczytałam,że ona chyba potrzebuje drugiej morelki aby pojawiły się owoce. Czy ktośmoże mi napisać czy to prawda , czy jednak mogę ją posadzić samą i doczekam się owoców ?

ands
 Tytuł: Re: Morela 'Early Orange', 'Harcot',"Hungarian Best" i inne odmianowe w pytaniach
PostNapisane: 13 mar 2017, o 22:10 
100p
100p

1 szt.
Z moich notatek może ktoś skorzysta - odmiana i w odniesieniu polecany zapylacz:

Asnaj -samopylna
Early Blush - samopylna
Early Orange - samopłodna (nie mam pewności)
Goldrich -samopłodna
Harcot - Early Orange, Wczesna z Morden
Hargrand - Goldrich, Harcot
Harlain - samopłodna
Karola - samopłodna
Późna z Morden - samopłodna
Somo - samopłodna
Wczesna z Morden - samopylna
Zaleszczycka - samopylna

Tylko nie pytajcie czym różni się samopylna od samopłodnej bo nie mam zielonego pojęcia, ale podejrzewam, że to jest to samo.

niesobia 1
 Tytuł: Re: Morela 'Early Orange', 'Harcot',"Hungarian Best" i inne odmianowe w pytaniach
PostNapisane: 16 mar 2017, o 08:22 
200p
200p

1 szt.
Samopylna to taka która może zapylić się własnym pyłkiem. Samopłonna potrzebuje do zapylenia innego drzewa.Jeżeli jednak kupimy od hodowcy dwie morele, które zostały zaszczepione materiałem pobranym z tej samej rośliny to genetycznie będzie to to samo drzewo i do zapylenia nie dojdzie. :D

Minika
PostNapisane: 16 mar 2017, o 21:07 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Hmm ja dziś wsadziłam Early Orange ciekawe za jakiś czas napisze czy jest samopylna, tzn. jak jakiś owoc się pokaże :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 15 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Jarowo i 39 gości