Jak stworzyć sad

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak stworzyć sad

Post »

Urzędników nie warto pytać ustnie, oni reagują tylko na pismo. Z ustnych odpowiedzi nie muszą się tłumaczyć, a jak jest "papierek" - to wówczas wiedzą, że "należy nadać bieg sprawie".
Waleria
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak stworzyć sad

Post »

Ja zapytam inaczej - na którym etapie "ścieżki" urzędniczej utknąłeś? Czy drzewo spełnia warunki uznania za obiekt chroniony i objęcia ochroną prawną na mocy ustawy o ochronie przyrody? Jaka jest opinia samorządu gminnego i wojewódzkiego konserwatora?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Jak stworzyć sad

Post »

Po porostu przy okazji wizyty w urzędzie zapytałem osobę z ochrony środowiska o taką możliwość. Usłyszałem, że owocowych raczej nie uznają za pomniki. Na razie zwyczajnie nie mam czasu żeby dalej "pchnąć" tą sprawę.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak stworzyć sad

Post »

Szkoda :( Ale w takim razie trudno mówić o braku zainteresowania urzędników - te "pierwsze kroki" musisz wykonać sam. Gdybyś się zdecydował - daj znać... podpowiem Ci jakie kroki musisz podjąć, jakie wnioski i gdzie złożyć.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jak stworzyć sad

Post »

Witam. pisałam już wcześniej w tej sprawie, ale nikt nie podjął tematu, więc nie będę się powtarzać. Spytam tylko czy rośliny przeze mnie wybrane będą się wzajemnie zapylały, czy są plenne, smaczne, zdrowe, nie wymagają wielu oprysków- generalnie czy to dobry wybór?
Jabłonie - gold milenium, pinova, alwa, jester, sława pobieditielom
grusze- komisówka, konferencja, faworytka, bonkreta wiliamsa
śliwa- president, elena, silvia, żółta afaska, santa rosa
wiśnia- groniasta, sabina, pandy
czereśnia- burlat, bladoróżowa, van
brzoskwinia- harnaś, inka, redhaven
nektaryna- harblaze, red gold
morela- early orange, harcot
pigwa
gruszka azjatycka- chojuro, kosui
Zdaję sobie sprawę że nie wszystko uda mi się kupić bez problemu, ale proszę mi odpowiedzieć czy warto poświęcić czas i energię by te właśnie odmiany zdobyć, bo jeśli wybór zły to szkoda zachodu.
ania1590
andrzejjerzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lis 2010, o 06:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak stworzyć sad

Post »

A ja proponuję czereśnie:
Rivan (najwcześniejszy),
Burlat (zapyla: Rivan, Vanda, Rainier),
Vanda (nie pęka, długi okres zbioru),
Rainier (słodki, zapyla: Burlat),
Sweetheart (najpóźniejszy, samopłodna).
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak stworzyć sad

Post »

pomolog pisze:
MarcinBrz pisze:potrafią dotrwać w miarę dobrej kondycji do 65-75 roku życia. Ale dłużej? Nie ma szans.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
No jak wszędzie zdarzają się wyjątki. Sad na mojej działce zakładał dziadek w 1915. Gruszę (cholera wie jaką) wyciąłem ze dwa lata temu, tzw. "cukrowkę" z 5 (całkiem zdrowe, zero murszu) , a jedna jabłoń rośnie i owocuje mi na utrapienie do dzisiaj. I to uratowana od opieńki- kora odstawała, owocniki wyłaziły. Ale chyba sie powoli kończy- jakaś bakteryjna sprawa. Niemniej przeżyła sporo. Czy dociągnie do setki- zobaczymy.
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Pomysł na sad

Post »

Na wiosnę chciałbym powiększyć mój mały sadek. Ma on być wyłącznie do użytku prywatnego.
Na początek napiszę, co już jest:
- 2 wiśnie niestety odmiana nieznana. Mają kilka lat, jedna choruje, w ubiegłym roku mocno ją przyciąłem i zobaczymy, co z tego będzie. Mam nadzieję, że się odbija.
- 3 grusze posadzone na jesieni ub. roku - 2 konferencje na pigwie i klaps na gruszy kaukaskiej.
Na razie wygląda to tak (wiem, że nie mam talentu :lol:):
KLIK

Czerwone to wiśnie, żółte - konferencje, różowe -klaps.
Odstęp pomiędzy rzędami to nieco ponad 3 metry.
Teren zaznaczony jako "mokro", to najniższe miejsce na działce. Woda co prawda tam nie stoi, ale po większych opadach udało mi się "posadzić" ciągniczek.
Chciałbym jeszcze czereśnie, śliwki, agrest i porzeczki. Poczytałem forum i znalazłem tyle informacji, że nie wiem, na co się zdecydować.
Jak chodzi o teren - kierunek wschód- zachód, szerokość mała (ok. 4 metry, ale mogę poszerzyć), długość - ok. 70 metrów, ale nie wszystko musi być wykorzystane.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”