Opryski profilaktyczno lecznicze drzew owocowych.Czym??

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy zacząć oprysk 2010

Post »

maryann pisze:
pomolog pisze:Na jabłoniach?
Co nie tak? Tez byłem w szoku( z resztą nie jednym w tym sezonie).
Odwrotnie - ja właśnie jestem nieco zaskoczony Twoim zaskoczeniem :lol: Pora jak najbardziej typowa, pogoda może i mniej - ale ostatnio i ta sprzyja, upewniam się tylko czy na pewno chodzi o jabłoń, a nie inny gatunek. Bo na jabłoniach zauważylismy pierwsze objawy mączniaka już w 3 tygodniu kwietnia - fakt, że akurat wtedy kolejny zabieg na parcha był wykonany jednym ze środków z grupy IBE (stąd i problem do dziś jest niewielki). Ale jak pogoda się utrzyma to prawdopodobnie po kwitnieniu sięgniemy po Nimrod.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kiedy zacząć oprysk 2010

Post »

No widzisz, a ja może 7-10 dni temu zrobiłem profilaktyczny oprysk Zato+Antracol i myślałem , że jak co roku mam z miesiąc spokoju do pojawienia się pojedynczych chorych 'rozetek'. A tu Jeszcze pąki nie otwarte... i się nie otworzą :( Zamierzam ze Score wjechać, jak pogoda pozwoli.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy zacząć oprysk 2010

Post »

Jak widać rozumiemy się doskonale :wink: Właśnie tego rodzaju zabieg miałem na myśli - z tym, że u nas efekty są zadowalające... może miałeś nieco za niską temperaturę?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kiedy zacząć oprysk 2010

Post »

Dlatego kupiłem Zato(pie... drogi), bo inne mają limity temperatury, a wiosna ta wyboru nie daje. Może jedynie wiatr był za duży; przy plecakowym opryskiwaczu to istotne. Ale jedyne co mogłem, to odłożyć zabieg w takich warunkach, albo wcale.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kiedy zacząć oprysk 2010

Post »

maryann pisze:nawet w deszcz można opryskiwać Zato- już nie pamiętam skąd to wiem
Do deszczowych warunków przeznaczony jest Gwarant; nie dokładnie do sadu, ale to taki preparat do wszystkiego...

Mimo kiepskiej aury wjechałem wczoraj z Gwarant'em. A po przyjrzeniu sie lepiej- co widzę? Przędziorki! Też pierwszy raz w moim sadku! Ręce i nogi opadają...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
babka36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 mar 2011, o 09:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Opryski drzew owocowych

Post »

witam Wszystkich na Forum Ogrodniczym bardzo serdecznie:) jestem tu po raz pierwszy. Otóż raczkuję w sadzie i mam prośbę o parę porad, bo przeczytałam, że tutaj są świetni znawcy tematu:) moje pytania sa nastepujace:
- jaką ilością środka /np sylit/ należy o tej porze spryskać 1 drzewko /śliwę, wiśnię/w wieku ok 10 lat, wielkości 2-3 metrów? Cel - rozrobić taką ilość preparatu, aby nie mieć problemu co zrobić z pozostałą ilością:(, bo właśnie zostało mi połowę 6-litrowego pojemnika i klops:(
- i czy można sylitem spryskać jabłonie i grusze? / w instrukcji nie ma tych drzew wymienionych/
Bardzo dziękuje za porady:)
cesary4
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 11 mar 2011, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PL 64-225 Kopanica

Oprysk - mlode drzewka

Post »

Witam,
Na jesieni 2010 roku posadzilem u siebie drzewka owocowe, jablonie, grusze, sliwy, czeresni, wisnie, brzoskwinie. W tym tygodniu sciagam im oslony z agrowlokniny i chce opryskac je Sylitem 65W. Czy bedzie ok jak wszystkie od razu opryskam dawka 1,5g na 1 litr wody?? brzoswinia i sliwa chyba wymaga wiekszej dawki z tego co czytalem to 7,5g na 1 litr.
Czy oprocz tego mam jeszcze czyms popryskac??
Ze wzgledu na niskie pH gleby (4,5) chce podsypac wokol drzewek Dolomitem (wapno z magnezem), bedzie ok>??
będę wdzieczny za wszelkie rady.
POzdr
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Oprysk - mlode drzewka

Post »

Witam napisz dokładnie jakie odmiany posadziłeś :D
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Oprysk - mlode drzewka

Post »

W tej chwili konieczne jest opryskanie brzoskwini,reszta jeszcze ma czas ....
dorzro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 sty 2009, o 09:18

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Witam
Mieszkam na Kaszubach, czy jeżeli temperatura będzie powyżej 6 stopni, też już mogę opryskać brzoskwinie i śliwy, czy powinnam czekać na różowy pąk? Bo u nas zawsze jest zimniej. I czy opryskać też okoliczne drzewka? Słabszym roztworem?
Pozdrawiam
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Brzoskwinie przeciwko kędzierzawce zabezpiecza się przed ruszeniem wegetacji,czyli zdecydowanie przed rozwojem pąków,jak tylko będzie temperatura odpowiednia,nie wiem jak jest ze śliwami,ale inne gatunki drzew w tym czasie nie wymagają oprysku dodyną.Ja bym pryskała tylko brzoskwinie,inne mijają się z celem
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

babka36 - tak na chybił trafił 1 litr cieczy powinien wystarczyć, w razie czego lepiej dorobić niż potem mieć kłopot :wink:
Jabłoń można, tylko chyba jeszcze na to za wcześnie.
dorzro - http://piorin.gov.pl/sygn/start.php sprawdź okoliczne powiaty.
cesary4 - dolomit pasowałoby dać na jesieni, teraz to raczej nadchodzi pora na nawożenie startowe.
Pozdrawiam, Maciek.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

anbol pisze:Brzoskwinie przeciwko kędzierzawce zabezpiecza się przed ruszeniem wegetacji,czyli zdecydowanie przed rozwojem pąków,jak tylko będzie temperatura odpowiednia,nie wiem jak jest ze śliwami,ale inne gatunki drzew w tym czasie nie wymagają oprysku dodyną.Ja bym pryskała tylko brzoskwinie,inne mijają się z celem
Co do tych śliw - zabieg dość istotny w sadach towarowych i to w przypadku odmian podatnych na tą chorobę. Wówczas wykonuje się taki zabieg dwukrotnie - teraz w tej wysokiej (tak jak na brzoskwinie dawce) i raz jeszcze, w dawce niższej w fazie białego pąka.Jak to wygląda natomiast w przypadku upraw amatorskich? Każdy wie przecież jaką odmianę ma u siebie posadzoną i czy jest ona podatna. Tylko w takim przypadku i to jeśli zostaje nam ciecz robocza po opryskaniu brzoskwiń (a z reguły trudno aż tak precyzyjnie to wyliczyć i coś zostaje) można opryskać również nasze wrażliwe odmiany śliw. W innym przypadku to zupełnie niecelowe działanie.
Co do zabiegu na jabłoniach i gruszach, o który pyta babka36... nie ten środek i nie ta pora... ja bym połączył wszystko w jeden zapobiegawczy zabieg Miedzianem (na jabłoń, gruszę) oraz pestkowe (śliwa, wiśnia - przeciwko rakowi). Tu dawka jest nieco inna, ale przy przygotowaniu roztworu wystarczy zwrócić na to uwagę. Jeden zabieg, jedno trucie organizmu.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”