Orzech włoski - uprawa Cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Ramon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 26 kwie 2015, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Witam,

Na zdjęciu Orzech odmiany Mars posadzony w Listopadzie 2014 roku. Wszystkie jego rozgałęzienia urosły w tym roku. W ciągu lata zauważyliśmy, że na 3 pędach robią się zmiany w strukturze kory, takie pęknięcia jak by mrozowe czy coś takiego. Od czego to może być? Czy jest szansa żeby coś z tym zrobić, czy raczej jak na przyszłe konary to te gałęzie muszą być idealne i wyciąć poniżej uszkodzenia w Maju w przyszłym roku?

Do tego wszystkiego zauważyłem, że pod koniec zeszłego tygodnia zgubił wszystkie liście, bo był wiatr, ale w miejscach z których odpadły liście nastąpił wyciek soku - konsystencją przypomina wodę, smakiem raczej też. Czy to normalne o tej porze roku? Czy "wydzieliny płaczowe" orzecha tak właśnie wyglądają? Zasmarować Funabenem czy zostawić?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ramon
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Jak powszechne jest w Polsce szczepienie orzecha włoskiego na orzechu czarnym i po czym można ew. rozpoznać drzewo w ten sposób zaszczepione? Pytam, bo dostałem od sąsiada kilka worów liści orzecha do kompostowania, a te szczepione na o. czarnym mają się do tego nie nadawać ze względu na dużą zawartość juglonu.
Pozdrawiam
Adam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Raczej nie ma to nic do rzeczy. Juglon produkują nie korzenie a liście a te są raczej niskojuglonowe. Podobnie jak pomidory szczepione na trującej daturze nie zmieniają smaku owoców http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9&start=14
O juglonie, orzechu czarnym i kompostowaniu liści.https://pl.wikipedia.org/wiki/Juglon
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Czytam już któryś dzień i opnie są sprzeczne, choć przeważa pogląd, żeby się tym juglonem w liściach nie przejmować.
Pozdrawiam
Adam
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Czytałem w pierwszym wątku dotyczącym orzecha włoskiego o obawach niektórych osób dotyczących wpływu korzeni drzewa na fundamenty. Myślę, że działaniem przeciwdziałającym ew. takim problemom może być wykonywane regularnie, 2-3 razy do roku, cięcie ziemi wzdłuż fundamentu szpadlem wydłużonym (37 cm) lub szpadlem drenarskim (52 cm). Powinno to zapobiec silnemu naciskowi korzeni poziomych orzecha na podstawę budowli. Moim zdaniem taki zabieg warto również stosować wokół krzewów rosnących w pobliżu dużych drzew, szczególnie tych silnie się korzeniących (wspomniany orzech włoski, sosna...) - oczywiście nie za blisko pnia.
Pozdrawiam
Adam
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Liście orzecha włoskiego nadają tylko do palenia. Kompostu z nich nie zrobisz bo zawierają substancję ograniczającą rozwój innych roślin.

Więcej informacji znajdziesz w tym wątku.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=17834
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Jeżeli tam gdzie padają liście orzecha nic nie rośnie to faktycznie lepiej je wyrzucić do śmietnika.
Jeżeli tam gdzie padają liście orzecha wszystko rośnie normalnie to te liście można kompostować.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Liście opadają najczęściej w obrębie korony czyli w zasięgu korzeni , a to podobno one wydzielają juglon. Zdania uczonych jak zwykle są podzielone :wink:. Proponuję patent opracowany dawno temu przez speców od reklamy szamponu. Wygrabić liście tylko z połowy korony , obserwować i wyciągnąć wnioski.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Sąsiadka miała pól działki nie nadające się do użytku bo zachodnie wiatry nawiewały do niej liście orzecha rosnącego na działce sąsiada w nieregulaminowej odległości od granicy. Te liście jak były nawiewane aż do mnie wyrzucałem.
Ja biorę liście orzecha od innej sąsiadki. Nie zauważyłem u niej na działce żadnych niepokojących objawów. Kompostuję te liście od kilku latg. Stanowią 1 % mojego kompostu. Wszytko rośnie u mnie normalnie.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Czytam, że w przypadku orzecha włoskiego wszystkie nieszczepione sadzonki to znak zapytania? Czy odnośnie tego drzewa nie występuje coś takiego jak odmiana ustalona?
Pozdrawiam
Adam
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Nie ma ustalonej odmiany. Jak mnie pamięć nie myli to szanse, że siewka powtórzy te same cechy co drzewo mateczne są 1:1000.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Czyli te centra ogrodnicze, które sprzedają np. orzechy Jacek po 30 zł za sadzonkę wprowadzają ludzi w błąd?
Pozdrawiam
Adam
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Pewnie jak byłeś w tym centrum ogrodniczym, to nie wziąłeś ze sobą okularów.
Każdy odmianowy orzech jest szczepiony i dlatego powtarza cechy mateczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”