Mechaniczne zapobieganie kwitnieniu i owocowaniu (Przemienne owocowanie,ograniczenie)

Drzewa owocowe
filipinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 cze 2008, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Mechaniczne zapobieganie kwitnieniu i owocowaniu (Przemienne owocowanie,ograniczenie)

Post »

Ten temat jest nieco nietypowy, ale zaraz wyjaśniam:
Mamy w ogrodzie śliwki mirabelki, które bardzo mocno owocują, praktycznie każdego roku. Nie jest to pożądane przez nas, nie jemy ich ponieważ są bardzo kwaśne - prawdopodobnie z braku dostatecznej ilości słońca. Owoce bardzo obciążają gałęzie przyginając je nisko do ziemi, owoce opadają na trawnik - ogólnie stanowią problem. Nie chcemy wycinać tych drzew, ponieważ fajnie rosną i stanowią pewną osłonę przed oczami sąsiadów. Najlepiej, żeby nie owocowały. Co mozna zrobić? Proszę o pomoc.
Życie bez kwiatów jest jak życie bez powietrza
Pozdrawiam Basia
Saraaa

Post »

Mam ten sam problem z moją mirabelką. W tym roku myślałam że nie przetrwa - taki miała plon, jednak ze "zbawieniem" przyleciało stado wróbli. :D Ciekawa jestem odpowiedzi.... :wink:
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Rośliny nie owocują, jeśli nie zostaną zapylone. Więc podczas kwitnienia trzeba otrząsnąć wszystkie kwiaty, albo potem zawiązki owoców.
Nieładnie wyglądają na trawniku, ale przy pierwszym koszeniu kosiarka je wciągnie.
Tyle mi przychodzi do głowy :oops:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
filipinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 cze 2008, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Dzięki bardzo :D . Ale może ktos miałby bardziej drastyczny sposób, może czymś spryskać:?:
Życie bez kwiatów jest jak życie bez powietrza
Pozdrawiam Basia
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Raczej nie ma takiej opcji pozostaje ręczne usunięcie kwiatów lub zawiązek owoców jak napisał bishop71. :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A może zrobić z mirabelek konfiturę? Odpestkować opłukane owoce, zasypać cukrem 1 do 1, odstawić na jeden dzień, a potem przez trzy dni rano i wieczorem zagotować, zamieszać, ostudzić, zagotować, ostudzić, zagotować, ostudzić i na koniec zagotować i przełożyć do słoiczków. Pycha! Kwaśne i słodkie jednocześnie, mniam, na zimę do naleśników, do herbaty, do ciasta, do wyjadania łyżeczką ze słoika, naprawdę pyszne!

Jakby co przyjmę każdą ilość mirabelek (owoców), bo moje jeszcze nie owocują :(
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Saraaa

Post »

Nalewka - konfitury dla tych co lubią mirabelki :wink: .. ja niestety do nich nie należe :D Chetnie bym oddała wszyściusieńkie owoce, ale jak pisałam większość wylądowała pod drzewem i w brzuchach wróbelków ;:10
filipinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 cze 2008, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

U mnie jak wyżej :cry:
Znalazłam cos takiego:
"W roku obfitego kwitnienia można przerzedzać kwiaty opryskując korony drzew 2% mocznikiem, a w nieco późniejszym terminie - do 7 dni po opadnięciu płatków korony - usuwać nadmiar zawiązków owocowych, wykonując zabieg Pomonitem R-10 lub Pomonitem Extra 110 SL w dawce 0,25 - 0,4 1/ha. Aby efekt był skuteczny, trzeba dokładnie opryskiwać (najlepiej wieczorem podczas ciepłej pogody) korony, a zwłaszcza wierzchołki drzew dużą ilością cieczy (800-1000 l/ha). Poleca się dodać do niej środka zwilżającego — Atpolu (1,5 l/ha). Skuteczność Pomonitu R-10 i Pomonitu Extra 110 SL można zwiększyć dodając Ethrelu lub Flordimeksu 420 SL w dawce nie większej niż 0,5 l/ha. Przerzedzanie chemiczne trzeba niekiedy poprawić usuwając zawiązki ręcznie. Jeśli natomiast nie wykonujemy chemicznego zabiegu, to pozostaje wyłącznie ręczne przerzedzanie. Wtedy wprawdzie zawsze pozostawione na drzewie owoce pięknie wyrastają, lecz pąki kwiatowe na rok następny mogą się nie zawiązać."
Dotyczy to wprawdzie przerzedzania kwiatów, ale na pewno da pewne efekty.
Co o tym sądzicie :?:
Życie bez kwiatów jest jak życie bez powietrza
Pozdrawiam Basia
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Basiu, podaj źródło tj. skąd pochodzi ten tekst, który cytowałaś. Dziękuję.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
filipinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 cze 2008, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=380
artykuł dotyczył przemiennego owocowania jabłoni.
Życie bez kwiatów jest jak życie bez powietrza
Pozdrawiam Basia
tomekrosiak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 sie 2009, o 10:48

Ograniczenie owocowania jabłoni.Czy jest jakis sposób?

Post »

Mam nietypowy problem. Koło domu rosną stare jabłonie, pożądane ze względów ozdobnych i na dawany przez nie cień. Koło jabłoni jest trawnik. Mam problem z ilością owoców tych drzew - owoce podłej jakości, nie są mi do niczego potrzebne, muszę je codziennie zbierać i jeszcze płacić za wywózkę. Nie chciałbym wycinać drzew, a ze względu na pracę nie daję rady zbierać wszystkich spadów...
POMOCY!!![/b]
tomekrosiak
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Można oberwać wiosną / wczesnym latem wszystkie zawiązki owoców, zanim rozwiną się w piękne i zdrowe, lub mniej piękne i zdrowe owoce.

Można też oberwać niektóre zawiązki, pozostawiając niewielki procent najdorodniejszych, a wtedy będziesz się cieszył ładnymi i dorodnymi owocami, które twoje jabłonki będą w stanie wykarmić. Mniej, ale lepszej jakości. Poczytaj o regulowaniu owocowania jabłoni.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Marcin78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 6 lip 2009, o 17:46

Post »

butla, menzurka, drożdże winne i problem rozwiązany :lol:
przyjemne z pożytecznym :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”