Maliny: tekszla (R. arcticus) i moroszka (R. chamaemorus)

Drzewa owocowe
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Maliny: tekszla (R. arcticus) i moroszka (R. chamaemorus)

Post »

Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o arktycznych malinach (jeżynach) jak Tekszla i Moroszka. Pierwsza jest czerwona druga żółta. Ponoć mają niesamowity smak, chociaż plonują bardzo słabo. Czy wie ktoś gdzie to można kupić? Lubera sprzedaje je jako ciekawostki pod nazwami Brombeere i Moltebeere ale nie wiem jeszcze czy to są jakieś wyselekcjonowane odmiany czy po prostu to samo co rosnące dziko na północy.

Obrazek

Obrazek
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Rubus arcticus L. i Rubus chamaemorus L. czyli Tekszla i Moroszka

Post »

Kupiłem w zeszłym roku R. arcticus, pośrednio z b. dobrej szkółki bylinowej. Rosły Ok., kwitły całkiem ładnie na różowo, owoców się nie doczekałem. Może są obcopylne a obie rośliny rozmnażane wegetatywnie są tym samym klonem? Nie wiem, przydała by się jakaś roślina z zupełnie innego źródła do sprawdzenia czy po zapyleniu pyłkiem innej odmiany /genotypu zawiąże owoce.

Na pewno są jakieś wyselekcjonowane odmiany w Szwecji, Finlandii i t.p.
Pozdrawiam,

J
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Maliny: Tekszla(Rubus arcticus) i Moroszka(Rubus chamaemorus)

Post »

Leff, a gdzie kupiłeś R. arcticus? Czy jest trudna w uprawie? Czy można ją dołączyć do rabaty kwaśnej?

Jeśli chodzi o moroszkę to trochę się nią interesowałam bo chciałabym ją dołączyć do rabaty borówkowej. Z tego co pamiętam to są kwiaty żeńskie i męskie, które nie występują na tej samej roślinie. Czyli trzeba mieć co najmniej parkę moroszek aby zobaczyć owoce. Finowie wyhodowali klon (hermaphrodite clone) który jest obojnakiem (nie wiem czy tak to się określa w botanice). Nazywa się Nyby i można go kupić w Finlandii.

Moroszka występuje też dziko w północnej Polsce i jest pod ochroną.

Według literatury wymaga:
- pH 3,5 do 4,5
- torfu H2 - H4 według skali von Post'a ( nie wiem co to jest) aby podłoże było odpowiednio napowietrzone,
- odpowiedniego nawodnienia.
Pozdrawiam
Beata
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Maliny: Tekszla(Rubus arcticus) i Moroszka(Rubus chamaemorus)

Post »

Nie wiem czy można tutaj ale mam je ze szkółki Marcinkowskich, kupione przez e-clematisa.
Nie ma jej chyba w tej chwili w ofercie.

Lubera oferuje właśnie moroszkę 'Nyby'.

Uprawiam je tak jak większość roślin, w donicach, te akurat 20x20x23. Podłoże to mieszanka czarnoziemu, torfu, pasku i perlitu. Stały w "kwarantannie" z kilkoma malinami, jeżynami i truskawkami o kolorowych kwiatach.
Pozdrawiam,

J
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Maliny: Tekszla(Rubus arcticus) i Moroszka(Rubus chamaemorus)

Post »

Faktycznie, teraz sprawdziłem pełna nazwę i jest: Moltebeere Arom'arctic? Nyby (żółta) i Brombeere Arom'arctic? Systrar? (czerwona).
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Maliny: Tekszla(Rubus arcticus) i Moroszka(Rubus chamaemorus)

Post »

Mam malinę żółtą kilkuletnią,ale nie znam jej nazwy ponieważ wówczas nie przykładałem do tego większej wagi. W ubiegłym roku owocowanie fatalne,teraz widziałem jakieś kwiatostany,ale co będzie to zobaczę i zrobię foto a wówczas możemy porównać i zrobić identyfikacje.
Pozdrawiam.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny: Tekszla(R.arcticus) i Moroszka(R.chamaemorus)

Post »

Tak rośnie u sąsiadów http://dnevniki.ykt.ru/Daana__Daana/735272
Jest też trochę odmian dla porównania http://knjazhenika.ru/sorta-knyazheniki/
Przez tłumacza z tej strony jest trochę informacji o uprawie itp.. http://knjazhenika.ru/
Trafiłem kiedyś na nie w naturze, no nie wiem czy ja bym je chciał hodować.. może jako ciekawostkę...i w pojemniku

Bea do borówki to może łochynia by ci pasowała, pyyyszna jak dla mnie
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Maliny: Tekszla(R.arcticus) i Moroszka(R.chamaemorus)

Post »

Łochynia rośnie na bagnach? U mnie trochę sucho :(

Dzięki Pelikano za te linki. A jak wygląda tekszla w naturze, że wolałbyś ją umieścić w pojemniku? Na zdjęciach wygląda całkiem całkiem.
Pozdrawiam
Beata
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny: Tekszla(R.arcticus) i Moroszka(R.chamaemorus)

Post »

To krzewinka, rozłazi się przez odrosty korzeniowe, zimą znika jak np chrzan/na szybko przyszedł mi do głowy. Nie wiem czy ja bym tak chciał ją u siebie. Niby mam takie miejsce bardziej suche w rejonie jagodnika i łochyni, ale czy ona by nie była za bardzo ekspansywna?? Piszą, że fajna roślina okrywowa, ale potrafi być chwastem.

Łochynia niekoniecznie na bagnach, ale lubi sąsiedztwo naturalnych kwasów humusowych że się tak wyrażę. Poniżej przykład
http://cumbriabotany.co.uk/wp-content/u ... erry-1.jpg
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny: Tekszla(R.arcticus) i Moroszka(R.chamaemorus)

Post »

Bea_znad_morza pisze: Na zdjęciach wygląda całkiem całkiem.
Nooo :D
Obrazek
https://www.limundo.com/kupovina/Za-kuc ... a/57058987
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Maliny: tekszla (R. arcticus) i moroszka (R. chamaemorus)

Post »

Mam już te jeżyny u siebie. O ile czerwona Systrar jest całkiem dorodna to z żółtą Nyby Lubera się nie popisała. Mogłem nawet spróbować owocków czerwonej, smak ciekawy, na pewno będzie idealnie się sprawdzał w nalewkach. Bardziej jak jeżyna smakuje, ale chyba jeszcze nie są na tyle dojrzałe żeby je jeść bo nie odchodzą łatwo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Maliny: tekszla (R. arcticus) i moroszka (R. chamaemorus)

Post »

Czy ta zolta to przypadkiem nie jest narodowy przysmak Szwedow? jeśli tak to szkoda miejsca, jest absolutnie nijaka w smaku. Proponuje przejsc sie do Ikea, tam czasem maja marmolade z tych zoltych. Bleh ;:219
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Maliny: tekszla (R. arcticus) i moroszka (R. chamaemorus)

Post »

Z tego co się orientuję, to malina morożka żeby owocować musi mieć odpowiednio zimno. W Polsce jest chroniona, rośnie na wybrzeżu, ale nie owocuje. Tym bardziej w głębi kraju. Chyba, że wyhodowano jakieś odmiany przystosowane do cieplejszego klimatu. Jeśli nie to pozostaje tylko kupienie działki w Finlandii ;) Ale warto spróbować dżemu z morożki szczególnie do mięsa (tak jak żurawinę czy borówkę), do lodów albo do sera pieczonego z mleka (leipajuusto). Poza tym są też wódki, nalewki... Dla każdego coś miłego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”