Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

kapitan pisze:Może za wysoko zaznaczyłeś punkt "zero" i strefa uwodniania była zbyt wysoka, a może z obawy, że za sucho lałeś za często z góry?
Z góry lałem bardzo sporadycznie. Punkt zero był jakieś 4cm od dna, a sam pojemnik z wodą ma sporą powierzchnię, więc poziom zero poziomem zero, ale wody było sporo i pewnie perlit wchłaniał ją bardziej jak gąbka.

A czy z tych sadzonek jeszcze coś będzie?

Jak będę ukorzeniał za miesiąc właściwe sadzonki, to chyba po prostu wezmę podstawkę od doniczki i do niej będę lał wodę, żeby znowu nie przesadzić z wilgotnością.
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

"A czy z tych sadzonek jeszcze coś będzie?"

Na każdym sztoberku widzę jakiś zdrowy kalus,więc jest szansa,że coś z tego będzie.
Jeśli będziesz wkładał do doniczek lub petów to pokalecz sztobra powyżej stopki a zobaczysz ,że to da im nową szansę aby żyć ;:63
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

No właśnie zdrowy, czy zgnity? Trzeba by go delikatnie "dłubnąć" Powiększyłem zdjęcia i wygląda to inaczej...dużo lepiej. Tak czy siak temperatura była za niska. Świadczy o tym również brak reakcji pąków. Ale może nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
adp11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 lut 2017, o 01:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Mam sztoby w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu ( 0 - +8 ) w butelkach pet ( torf , punkt 0.0 - 4 cm od dna ) ,a były podlewane oszczędnie co ok 1 miesiąca .
Wczoraj zauważyłem pleśń zanim miałem podlać i teraz nie wiem co z tym z robić .
Czy dać do nowych butelek pet z nową ziemią ( bez piasku ,z piaskiem , sam piasek ) i czy już nie za wcześnie przenieść do ciepłego pomieszczenia .
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

@adp11
Wsadzanie sztobrów winorośli o tej porze do wilgotnej ziemi/torfu i pozostawianie w takiej temp.jest kompletnie bez sensu - w takiej temp. i wilgotności na sztobrach tylko pleśń będzie rosła a nie korzonki (zgniją ci tylko patyki). Do ukorzeniania temperatura powinna być najlepiej pow. 20st. C. W temperaturze 0-8 st powinno się teraz jeszcze przechowywać sztobry w uśpieniu (najlepiej w czystym piasku - całkowicie zasypane). Do ukorzeniania najwcześniej za miesiąc - może być faktycznie w doniczkach z torfem (lepiej torf z piaskiem) ale do ciepłego pomieszczenia, a jak wystartują z pęków zielone to na słoneczny parapet. Na razie przemyłbym sztobry czymś grzybobójczym (np. Topsin) i przetrzymał te sztobry w piasku w chłodnej temp jeszcze z miesiąc.
Pozdr.
Jarek
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Tam ten kalus jak oglądałem, to wyglądał raczej zdrowo, był kremowo-biały. Kora sztobrów była taka jakby lekko zbutwiała, ale nie pachniała zgnilizną, była po prostu mokra i rozsadzona przez kalus.

Dzisiaj zauważyłem, że kilka pąków się obudziło, pęka wosk, a jeden pąk już jest całkiem duży.

Z tą zimną temperaturą, to sam nie wiem, to stoi przy rurze od pionu CO, a do tego stoi na pokrywie growboxa, gdzie pod spodem grzeją ledy. Na pewno nocą jest ciut chłodniej, jak growbox jest wyłączony, ale rura i tak grzeje i jest tych dwadzieścia kilka stopni. Postawię tam termometr z ciekawości.
adp11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 lut 2017, o 01:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

W torfie trzymam od listopada bo nie miałem piasku co do pleśni to raczej wina wilgotnego pomieszczenia i torfu .
Teraz przeniosłem do nowych butelek pet z piaskiem tylko mam pytanie czy środkowy pąk nie usunąć .
Teraz temperatura skoczyła do +11 a w pomieszczeniu już jest + 7*C a jak się utrzyma wysoka temperatura na dworze to również w pomieszczeniu się podniesie .
Awatar użytkownika
Perek11
100p
100p
Posty: 147
Od: 10 mar 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olkusz

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Witam jesienią wykopałem i zadowołałem okolo 40 ukorzenionych juz sztobrow na glebokosci okolo 50 cm kiedy bedzie najlepszy czas dla nich aby je wykopac i posadzic ?
Marcin?
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

adp11 pisze:W torfie trzymam od listopada bo nie miałem piasku co do pleśni to raczej wina wilgotnego pomieszczenia i torfu .
Teraz przeniosłem do nowych butelek pet z piaskiem tylko mam pytanie czy środkowy pąk nie usunąć .
Teraz temperatura skoczyła do +11 a w pomieszczeniu już jest + 7*C a jak się utrzyma wysoka temperatura na dworze to również w pomieszczeniu się podniesie .
Ja wsadzając do ukorzeniania w doniczce zostawiam tylko 1 górny pąk. Niektórzy zostawiają oba i dopiero po wystartowaniu obu robią selekcję (niektórzy pozwalają rosnąc obu latoroślom - ale to trochę bez sensu - lepiej mieć jedną a solidną latorośl).
Jak się nie ma wystarczająco chłodnego pomieszczenia to najlepiej patyki przechować w foliowym woreczku lodówce (jeśli to tylko kilka, kilkanaście szt. - przy większej ilości to by mnie żona ;:124 ).
Pozdr.
Jarek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

efekt grudniowego ukorzeniania
Obrazek


Obrazek



Obrazek

:heja
:)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Perek11 pisze:Witam jesienią wykopałem i zadowołałem okolo 40 ukorzenionych juz sztobrow na glebokosci okolo 50 cm kiedy bedzie najlepszy czas dla nich aby je wykopac i posadzic ?
Koniec marca, wszystko zależy od pogody. Jeśli będziesz mógł je posadzić to nawet i wcześniej. Jednak trzeba je po posadzeniu zakopczykować bo jeszcze w maju mogą być przymrozki i dopiero kopczyk rozgarnąć jak już będzie ciepło.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

jabu pisze:efekt grudniowego ukorzeniania
:heja
A teraz będzie tak... zaschną i odpadną im koronki i będą wegetować bez widocznych postępów wzrostu. :roll:
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

oby nie ;-) za miesiąc, jak będzie co, to wstawię inne zdjęcia :)
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”