Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 39  
Autor Wiadomość
darekf
 Tytuł: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli
PostNapisane: 17 sty 2010, o 08:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam wszystkich na forum :)

Słyszałem, że niektóre osobyukorzeniaja winorośl w butelkach po napojach.
Czy to jest dobra metoda ? Kiedy można "zabutelkować" zdrewniały pęd i jaka powinna być mieszanka glebowa oraz w jakich warunkach powinno się butelke z pędami trzymać ?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Fallenangelv
 Tytuł: Re: Ukorzenianie zdrewnialych pedow winogron
PostNapisane: 17 sty 2010, o 11:29 
---

---
Witam.
Moderator mnie zabije,bo tematów było.Na przyszłość korzystaj z wyszukiwarki.
Sposób sprawdzony przezemnie wielokrotnie.Skuteczność 80-100%.
Najlepiej ciąć sekatorem sztobry w okresie luty-marzec.Najlepiej jak się modeluje wtedy winorośl,to i sporo można sztobrów uzyskać albo dostać darmo.
Tnę na cztery minimum oczka(jak zrobić coś to dobrego a nie takie pstryki co są w sprzedaży).
Wsadzam je do ciepłej wody na kilka dni,umieszczajac słój w ciepłym miejscu (piwnica).Potem mieszam zwykłą ziemię z ogrodniczą(uniwersalną) mniej więcej 50-50 ewentualnie zwykła ziemia i trochę sypnę ogrodniczej jak mam i wsadzam do doniczek 2-3 l. ( a i w 5 czasem jak duże sadzonki mam)
Chodzę do ogrodnika i za parę złotych można kupić doniczek przemysłowych.
Potem w ciepłe(ale nie za gorące )pomieszczenie.Ziemia jest wilgotna.Podlewam bardzo rzadko.Wysadzam po ostatnich przymrozkach(maj).
I zawsze jestem zadowolony z efektów.

rezygn0101
PostNapisane: 17 sty 2010, o 17:11 
---

---
Jeszcze można dodać, że:
sytem korzeniowy powinien wykształcać się w ciepłym środowisku, a rozwój części nadziemnej w chłodniejszym. :D

suzana
PostNapisane: 19 sty 2010, o 14:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Witam.

Chcę dodać,że najlepiej jakby przy dolnej częsci łóz(w ziemi) było około 24*C, a w górnej gdzie jest oczko z którego ruszy pęd około 10*C.
Też będę teraz(w marcu) ukorzeniać.

niedobry
PostNapisane: 29 mar 2010, o 18:45 
200p
200p
...a mam pytanko...czy sztobry traktować ukorzeniaczem przed wsadzeniem do wody czy przed wsadzeniem w piach??? w zeszłym roku zmarnowałem ponad 100 sztoberków i wyszło mi z tego z dziesięć...i to pewnie takich juz mocno zdeterminowanych na ukorzenienie wbrew naturze i moim nieudolnym zabiegom...i czy wszystkie inne sztobry tzn. jaśmin, rózę pomarszczoną, czerny bez...itd potraktować tak samo'?? na jesień sadziłem dużo wierzby energetycznej i zaraz po pobraniu sztobra ładowałem go w ziemię...teraz oglądam żywe piękne zielone juz ruszające roślinki...ale z reszta chyba nie ma tak łatwo... a nie da się tych sztobrów do wody potem w ukorzeniacz i w grunt od razu??? pomóżcie jak zwykle please...szkoda mi zmarnować tyle sztoberów znów:)

suzana
PostNapisane: 29 mar 2010, o 19:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Przed wsadzeniem w piach.Porządnie otrzepać z nadmiaru ukorzeniacza.Sztobry przed zanurzeniem w ukorzeniaczu nie mogą być mokre.Ukorzeniacz do sadzonek zdrewniałych.
Ja piszę o sztobrach winorosli.
Od razu w grunt nie da się , za zimny grunt,musiałbyś czekać do maja,kalus tworzy się w cieple.Ewentualnie tunel ale też nie teraz, ale tego nie próbowałam.

PESTKA@
PostNapisane: 29 mar 2010, o 19:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Witajcie. 4lata temu na jesień obciełam winogrono,pociłlam na kawałki i wyniosłam do piwnicy.Zima potrzebowałam patyczek do storczyka więc przyniosłam kawałek z winogrona.Wsadziłam do doniczki i...... :shock: Moje winogrono już owocuje.Fotki w moim wątku ogrodowym.

lucky8
 Tytuł: Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron
PostNapisane: 14 cze 2012, o 13:20 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Czy już wszystko stracone ? Kolega przywiózł mi te zdrewniałe pędy winogron z Niemiec, było ich około 12. Miałem je trzymać w butelce z wodą, zaczęły już puszczać liście ale miałem je wsadzić do gruntu dopiero jak zaczną puszczać właściwe korzenie, tak mi powiedział kolega. Chciałem by wszystko przebiegło jak należy i udałem się do agrocentrum po dodatkową opinie. Zostało mi powiedziane że absolutnie muszę kupić ukorzeniacz i tak umoczone w tym płynie zdrewniałe pędy włożyć do gleby. Myślałem że pracownik agrocentrum wie co mówi i tez tak zrobiłem. Cóż pędy są w ziemi już 1.5 mięsiąca, te zielone liście które były wcześniej (gdy trzymałem te pędy winogrona w butelce) zwiędły i nie widać by coś ożywało. Czy to oznacza że już się nic nie da zrobić ? Przeczytałem forum i niektórzy mówią ze nawet trzymali pocięte pędy winogron przez zimę a później a później jeszcze wykwitały. Może więc jest jeszcze czas, jak by wyjąć te pędy z ziemi i znowu włożyć do butelki z wodą to jest szansa że mogą znów zakwitnąć?

kapitan
PostNapisane: 14 cze 2012, o 13:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
I kolega i doradca w centrum nie mają zielonego pojęcia o ukorzenianiu sztobrów winorośli. Bliżej prawdy był ten z centrum. W dolnej części tej strony http://winnica.bloog.pl/id,330744205,ti ... index.html znajdziesz kilka rad ode mnie jak należy to robić.

lucky8
PostNapisane: 14 cze 2012, o 14:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
kapitan- Tylko że mniej więcej to co mówił kolega się sprawdziło, puszczały już liście w tej wodzie :(. Zastosuje się do tego poradnika z podanego linku, ale czy jest jeszcze szansa na te zdrewniałe pędy które są już w ziemi czy już muszę kupić nowe ?

kapitan
PostNapisane: 14 cze 2012, o 15:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nic się nie sprawdziło. Ukorzenianie w wodzie jest trudniejsze niż w podłożu i udaje się tylko na nielicznych odmianach. To że szybko ruszyły paki, to nic nadzwyczajnego i o niczym nie swiadczy. Taki stan tylko pogorszył sytuację. Działania przy ukorzenianiu powinno zmierzać do tego aby najpierw pobudzić łozę do ukorzeniania, a w następnej kolejność do rozwoju latorośli. Przeczytaj uważnie tekst, bo z Twoich pytań wnioskuję, że Ci się nie chciało i jak to mówią...wiesz lepiej. A gdzie Ty teraz chcesz kupować łozę? ;:oj

lucky8
PostNapisane: 14 cze 2012, o 16:24 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Przeczytałem później bo tekst był długi, dowiedziałem się że faktycznie wpierw trzeba sprawić by puścił korzeń a w warunkach domowych bez odpowiednich czynności tam opisanych wpierw niestety puszczą liście (jak pisze w tym linku przez wzgląd na temp. i rezerwy witamin w zdrewniałym pędzie).

Tak czy inaczej za informacje dziękuje, jeszcze jakoś powalczę o uratowanie tego. Jak pędy były w domu w wodzie to tylko 4 gałązki z 12 puściły liście, reszta nie, więc może te 8 jeszcze nie jest straconych. Na sąsiednim forum polecono mi jak to zrobić i to chyba to również Pańskie rady, gdyż jest ten sam nick "kapitan"

Zobaczymy co z tego wyjdzie :), nigdy nie zakładam najgorszego i jestem dobrej myśli

kapitan
PostNapisane: 14 cze 2012, o 16:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Tak, to też ja. Wygląda na to, że Twoje sztobry są stracone. Powyciągaj je z tej ziemi (powinny wychodzić lekko) i poprzycinaj jak Ci radziłem. Najlepiej wykop. Jeżeli okaże się że jest co ratować to napisz. Wtedy napiszę Ci co proponuję z nimi zrobić. Nie piszę teraz bo trochę trzeba by pisać, a nie wiem czy jest sens tzn czy Twoje sztobry jeszcze żyją?

lucky8
PostNapisane: 14 cze 2012, o 18:31 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Po wyjęciu z gleby faktycznie każdy jeden sztorb był już zgniły u spodu, jednak po dalszym obcięciu trzy z 12'stu były jeszcze idealnie zielone :).

Swoją drogą dalej na działce sprawdziłem tez jak ma się mój zeszłoroczny winogronowy eksperyment. O co chodzi :) rok temu miałem przebudowanie działki, 40 letni winogron który został zasadzony jeszcze przez dziadka musiał został ścięty, BYŁ OLBRZYMI. Jak go zobaczyłem to ścięcie szło zaraz u podstawy, był to więc główny pień ale bez korzeni. Babcia mówiła że kiedyś jakaś jej kuzynka posadziła coś takiego tzn pień i się przyjęło.. no więc nic nie mając do stracenie rok temu zrobiłem to samo :D, taki eksperyment. Cały dół na ten pień winogrona obsypałem glebą z gnojownika (gdyż zauważyłem że wyrasta na niej właściwie wszystko i to samo z siebie tzn szczątków jedzenia (słoneczniki, ziemniaki i inne warzywa :D).. patrze dzisiaj bo właśnie wracam z działki a tu powyrastało na tym pniu winogrona pełno nowych gałęzi z liśćmi.. wygląda jak by miał się doskonale :D ciekawe co z tego wyjdzie ale wygląda tak jak gdyby miał by przeżyć :D. Nie mniej myślę, ze skoro ta ziemia z gnojownika tak podziałała na ten stary winogron który został nią obsypany, to może też warto było by jej użyć do tych nowych sztorbów :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 543 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 39  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: berkley i 26 gości