Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
luk3Z
50p
50p
Posty: 67
Od: 26 kwie 2012, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobków/Ponidzie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

jabu pisze:Witam
Ukorzeniłem na wiosnę 3 sadzonki winorośli o białych, bezpestkowych gronach. Nie ma co wydziwiać, że nie znam nazwy, bo właściciel też jej nie pamiętał. Fakt, że mi na sadzonce zależy i to bardzo, a dostałem w sumie 3 sztobry które jako tako nadawały się do ukorzeniania.
Generalnie sztobry puściły korzenie w piasku z wodą i potem przesadziłem je do doniczki P9.

(...)
Problem polega na tym, że od miesiąca, tj. od dnia kiedy je przesadziłem do P9 one nie chcą rosnąć. Nie chcą też uschnąć, co by w jakimś, negatywnym, sensie rozwiązało problem. Ma ktoś może pomysł dlaczego nie chcą dalej rosnąć ? Nie były przelane i stoją na zachodnim oknie. ;:224
Albo doniczka za mała albo ziemia ze sklepu zbyt uboga w składniki pokarmowe.
Z mojego doświadczenia raczej wynika, że trzeba prawdziwej ziemi i nawozu nawet takiego do kwiatków (ok 1 nakrętki na 1L wody - połowę z zalecanej dawki na opakowaniu). Winorośl potrzebuje dużo słońca - najlepiej rośnie od strony południowej.
Poznam regulamin forum (jak będę miał czas) lub dostane bana
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Dzięki za info. Sadzonki trochę ruszyły, na większej widać mały listek.

Obrazek
Dzisiaj podlałem trochę nawozu. Ziemia może faktycznie nie była za bogata, bo z ogródka ;:124
:)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Ta ziemia nie ma nic do rzeczy, bardziej jej pH może mieć wpływ i jej wilgotność.

Mogło być za mokro i korzenie które miała przepadły.

Czym ona miała przejeść to co jest w ziemi skoro praktycznie nie ma liści ;:124
i mogę się załozyć, że i korzeni nie ma za wiele.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Hej zrobiłem lepszej jakości zdjęcia. Korzenie chyba też nie najmniejsze.
W nowych doniczkach podrzuciłem nawozu.
I sadzonka

Obrazek


Obrazek

II sadzonka

Obrazek

Obrazek
Na obydwóch są małe świeże liście. Przesadziłem je do ziemi uniwersalnej. Tzn istniejącą bryłę z korzeniami z mniejszych doniczek przesadziłem w większe w tą właśnie ziemię.
Zobaczymy jak się roślinki rozwiną. Jak ruszą to idą po 15 do ziemi. Podrzucę też im gnojowicy z pokrzyw. Niech ma.
Dzięki za rady ;:136
:)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Rośliny nie były przelewane. Stały na zachodnim oknie. Teraz już są na południowym:)
:)
tolek_b
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 7 lis 2016, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie Podlasie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Moje sadzonki poszły na miejsce docelowe. Od lewej odmiana biała, dwie pozostałe coś granatowego.
Obrazek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Zbliża się ten czas i szał ukorzeniania niedługo się zacznie. W tym filmie dowiecie się jak nie zmarnować czasami jedynego patyczka. Zapraszam. Nagrałem niedawno filmik o ukorzenianiu bezpośrednio w pojemnikach bez wstępnego kalusowania. Jeżeli kogoś zainteresuje to zapraszam https://www.youtube.com/watch?v=nZe-WY2nmlA&t=2s
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Dziś właśnie rozpoczęłam ukorzenianie winorośli. Kilkanaście sztobrów Regenta ukorzeniam w wodzie, kilka nieznanej mi jasnej odmiany NN w keramzycie. Nie mam wielkiego ciśnienia na uzyskanie sadzonek, bo ziemia pod winniczkę jeszcze nie przygotowana, raczej to eksperyment.
Chętnie przyjmę wszystkie rady jak przygotować ziemię, dobrać odmiany i zaplanować sadzenie :wit
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Teraz to raczej pora na testy sztobrów. Lepsze efekty są jednak w marcu. Pisze Ci to taki sam napaleniec na ukorzenianie, tylko z rocznym doświadczeniem. W tamtym roku też za wcześnie ukorzeniałem i efekty były różne i raczej marne. Mimo wszystko podziwiam zapał. Jednocześnie dziękuję wszystkim tym, dzięki którym zmądrzałem czytając to forum. ;:136
:)
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Witam,

Tez bawię się w ukorzenianie ale nie winorośli tylko podkładek pod jabłonie/czereśnie/grusze i śliwy. Moja temperatura ukorzeniania zgodnie z zaleceniami klasyka (Gartner) to 21 st. C tak wiec o wiele niższa niż Wasza 28 st C. Trwa to jakieś 3 tygodnie, już jadę druga partie w tym roku. Mam pytanie, kiedy normalnie wyciągacie patyczki z perlitu? Czy robicie to jak pokarze się poważniejszy kalus (takie zgrubienie na patyku), czy dopiero jak pojawia się pierwsze korzonki? Ja wyciągnąłem jak były korzonki 2 tygodnie temu, dziś przeglądałem i w sumie te które były (korzonki) to obumarły, natomiast zaczynają odrastać nowe. Z drugiej strony na podkładkach pod jabłonie pojawił się spoty kalus, czy to już znak, żeby przesadzić?

Pozdrawiam serdecznie
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Lex winorośl przeaadzamy jak będzie ładny kalus, na korzenie nie patrz bo i tak wyłamiesz przy sadzeniu do ziemi.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Spokojnie,jeszcze za wcześnie, możesz zacząć ukorzeniać w marcu czyli nawet i za miesiąc dopiero. Ja miałem nagły przypadek taki na wczoraj i z duszą na ramieniu ukorzeniałem w kwietniu, kiedy łozy już miały mocno nabrzmiałe pąki i 100% udanego ukorzenienia :!: ;:oj

Obrazek
Oto jedna z tych sadzonek zdjęcie wykonano 11 maja.
Pozdrawiam Józef
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Dobry już termin by rozpocząć ukorzenianie czy do kwietnia poczekać ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”