Wpływ przydomowej oczyszczalni na sad

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
maciodcember
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 maja 2009, o 23:37

Wpływ przydomowej oczyszczalni na sad

Post »

Witam
Interesuje mnie szkodliwość oczyszczalni przydomowej na sad. Mam następujący dylemat myślimy nad założeniem przydomowej oczyszczalni w części starego sadu (ok.50 letni). Ma się tam znaleźć zbiornik jak i 3 dreny rozprowadzające. Myślicie, że nie będzie to miało wpływu na drzewa (jabłonie)?
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wpływ przydomowej oczyszczalni na sad

Post »

Moim zdaniem nie.Sporo osób to już ma,nowo wybudowani i ci co mieli szamba tradycyjne zamieniają.Nie zauważyłem niekorzystnego wpływu na rośliny.
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wpływ przydomowej oczyszczalni na sad

Post »

maciodcember pisze:Witam
Interesuje mnie szkodliwość oczyszczalni przydomowej na sad. Mam następujący dylemat myślimy nad założeniem przydomowej oczyszczalni w części starego sadu (ok.50 letni). Ma się tam znaleźć zbiornik jak i 3 dreny rozprowadzające. Myślicie, że nie będzie to miało wpływu na drzewa (jabłonie)?
Z pewnoscia nie ma szkodliwego wpływu na rośliny ,myślę,że wręcz korzystny,zimą nad zbiornikiem jest cieplej ,szybciej topnieje tam śnieg,to jedyna rzecz ,którą zauważam.
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Wpływ przydomowej oczyszczalni na sad

Post »

Jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze - wybrałbym biologiczna a nie z drenażem. Od 2012 maja być wogole zabronione, jeśli masz wysoki poziom wody to drzewom na pewno zaszkodzi - trzeba się liczyć z tym, ze niedoczyszczone ścieki będą sięgać korzeni drzew. A kto chciałby jeść jabłka rosnące na ściekach. No i musisz się liczyć z tym, ze po 7 latach będziesz dreny wykopywał bo się zamulają. Z biologiczna nie masz tego problemu.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
DulfLingren
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 12 lis 2010, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Wpływ przydomowej oczyszczalni na sad

Post »

Na drenach można sadzić tylko rośliny z krótkim systemem korzeniowym,ja mam krzewy,ponoć to co wychodzi z drenaów rozwadniających jest w około 95 % czyste czyli prawie woda,w każdym razie trawa na drenach i krzewy rosną normalnie nie zauważyłem wpływu mutagennego,itp.
Drzewa nie powinny rosnąć nad rozsączeniem ponieważ korzenie mogły by zepsuć drenaż.
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Wpływ przydomowej oczyszczalni na sad

Post »

maciodcember to sad będzie miał niekorzystny wpływ na Twoją oczyszczalnię. Korzenie Twoich jabłoni bardzo szyko znajdą dreny w których panują idealne warunki dla ich wzrostu. Widziałem dreny zlokalizowane na głębokości około 1.5 m w odległości 5 m od rzędu jabłoni, przerośnięte korzeniami. I były to dreny ceremiczne, ułożone w glinie piaszczystej, gdzie szczeliny występują co 33 cm. Pozdrawiam, Lucjan.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”