Jak zadbać na zimę o jabłonkę zaszczepioną tej wiosny?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Andrzej_Kosi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 lip 2009, o 11:15
Lokalizacja: Targoszów

Jak zadbać na zimę o jabłonkę zaszczepioną tej wiosny?

Post »

Tej wiosny zaszczepiłem ośmioletnią jablonkę,która nie rodziła,sześcioma zrazami trzech różnych gatunków,wszystkie się przyjęły.Z każdego zrazu wyrosły po trzy długie pędy. Czy ktoś może mi poradzić czy należy przyciąć je teraz czy poczekać do wiosny (jak ciąć?). Boję się, że pod ciężarem śniegu mogą się połamać i czy zabezpieczać je na zimę w jakiś sposób? Mieszkam w Beskidach, śniegi tutaj bywają dość duże.
Z góry dziękuję za pomoc - Andrzej
cx

Re: Jak zadbać na zimę o jabłonkę zaszczepioną tej wiosny?

Post »

Witam.

Absolutnie,teraz nie ciąć!!!
Ja bym zrobił dużego chochoła ze słomy w miejscu szczepienia,tak aby słomą owinąć całość do kilku centymetrów poniżej szczepienia i kilkunastu powyżej szczepienia,całość mocno owiązana sznurkiem powinna być stabilna i nie poddać się śniegom.Warto to zrobić na dniach bo kilunastostopniowy( a może być większy-tak wróżą Górale z IMiGW) mróz może uszkodzić pąki na tych jednorocznych lub miejsca szczepienia.
Andrzej_Kosi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 lip 2009, o 11:15
Lokalizacja: Targoszów

Re: Jak zadbać na zimę o jabłonkę zaszczepioną tej wiosny?

Post »

Krzysztof usun. pisze:Absolutnie,teraz nie ciąć!!!
Dziękuję za podpowiedź. A czy może być bawełniane płótno lub agrowłóknina? Po kryciu dachu pozostały mi resztki membrany paroizolacyjnej, może pociąć ją w paski i poowijać nią pędy? mam też wełnę mineralną tylko czy nie zaszkodzi drzewu? Trudno będzie mi teraz zdobyć słomę.
Andrzej
cx

Re: Jak zadbać na zimę o jabłonkę zaszczepioną tej wiosny?

Post »

Witam.

Oczywiście może być wełna owinięta membraną-wszak gdy na słomę popada deszcz to też przemoknie prawda?Daj tej weły sporo,owiń membraną mocno i powinno być OK.
Ważne aby wiosną,gdy będzie "szło na ocieplenie' aby to rozwinąć.

Hej.
cx

Re: Jak zadbać na zimę o jabłonkę zaszczepioną tej wiosny?

Post »

Witam.
Jak przemyślałem sprawę to jednak lepiej aby ta wełna nie namokła.Jak się tak nie da owinąć to podczas ocieplenia po obecnie szykujących się mrozach,odwinąć i zamienić na słomę.
Kostkę prasowanej słomy kupisz u każdego rolnika za niewielkie pieniądze.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jak zadbać na zimę o jabłonkę zaszczepioną tej wiosny?

Post »

Albo jedną gotową matę za 12 złotych w sklepie ogrodniczym.
Albo idź na jakąś łąkę i zetnij wysokie trawy, jeśli jeszcze jakieś stoją, a nie leżą na ziemi. W zeszłą zimę zrobiłam swojej magnolii grubaśnego chochoła z suchych traw i bardzo dobrze się to sprawdziło :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”