Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Drzewa owocowe
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

Oczywiście, dużo zależy w równym stopniu od odmiany i Twojej ingerencji we wzrost (cięcia) jak od samej podkładki. Jeżeli wybierzesz odmiany charakteryzujące się średnio silnym wzrostem, to na podkładce M26 osiągną właśnie ok. 3-3,5 m. Co do innych podkładek - nie wspominałem o nich, bo zakładam że drzewko zamierzasz kupić (gotowe), a nie "bawić się" w samodzielne rozmnażanie. Prawda jest bowiem taka, że w produkcji te dwie podkładki (M9 wraz z klonami i M26) zdecydowanie dominują. Pozostałe spotykane są zdecydowanie rzadziej i to albo stosowane dla odmian (jak je nazywamy) tradycyjnych (i tu silnie rosnąca siewka Antonówki), albo dla kilku odmian do sadów przemysłowych (A2, M7, bardzo sporadycznie MM 106). Kilku - w praktyce oznacza 3-4 odmiany (a dominuje 'Idared'). Silnie rosnące odmiany o dużym znaczeniu produkcyjnym (np. 'Jonagold' i jego sporty) produkowane są także na innych podkładkach karłowych, o zbliżonej do M9 sile wzrostu (np. P16, P60). M26 z kolei, w niektórych przypadkach, jest zastąpiona przez podkładkę P14. Jeżeli chcesz takiego porównania wielkości... dla tej samej odmiany, przyjmując za 100% siłę wzrostu na siewkach Antonówki - to na M9 osiągną one 26% j.s.w. (jednostek siły wzrostu), na P60 - 35% j.s.w., na M26 - 50% j.s.w., na P14 - 54% j.s.w., na M7 - 61% j.s.w., na MM106 - 65% j.s.w., na A2 - 90% j.s.w. a najsilniejszym wzrostem wyróżniałyby się na zapomnianych już w produkcji podkładkach MM104 i MM109 (odpowiednio 102 i 105% j.s.w.). Teraz (korzystając z własnej wyobraźni) można to sobie rozrysować graficznie np. na kartce w kratkę (liniami, wykresem, ludzikami, drzewkami etc.) :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

pomolog dzięki za odpowiedź. Bardzo dużo mi pomogła procentowa informacja o podkładkach. Teraz już mam pewne wyobrażenie o nich i pomoże mi to w wyborze drzewka. Poza podkładkami M9 i M26 spotkałam się też z innymi ale nie wiedziałam wtedy jaki wzrost dają dane podkładki. Lepiej do mnie przemawiają liczby niż teoria :)
Myślę że z tej informacji nie tylko ja skorzystam.
Przyznam że M26 jest rzeczywiście odpowiednia. Może na początku drzewka będą małe ale z biegiem lat ich wzrost będzie zbliżony do 3 m.
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

Jeśli chodzi o podkładkę siewka antonówka, to jeszcze nie wiem jak z dostępnością. Póki co szukam odpowiedniej podkładki oraz smacznych jabłuszek, a później będę jeździć po szkółkach albo szukać internetowej sprzedaży. Na razie nie mam czasu (w domu niemowlak, w trakcie budowa domu, niebawem urządzanie, i inne obowiązki). Na jesień planuję sadzić drzewka półkarłowe a wiosną dopiero duże drzewa owocowe, chyba że wcześniej znajdę na interesujących mnie podkładkach.
Jeśli chodzi o odmianę jabłek to nie mam dużych wymagań. Byle miąższ nie był ziarnisty. Mogą być i słodkie, i kwaśne. Ja zbytnio nie przepadam za jabłkami, ale mąż codziennie je, wiec one będą głównie dla niego i dziecka.

Pytanie do pomologa.
Czy jeśli duże drzewa owocowe będą oddalone o 10-15m od drzewek półkarłowych, będą przenosić choroby?

Małe drzewka uda mi się spryskać ale dużych nie, więc jest większe prawdopodobieństwo że zachorują. Obawiam się tego że małe będą zarażane przez duże. W związku z tym zaczęłam się zastanawiać czy czasem (by mieć cień) nie posadzić kilka drzew nieowocowych. Może choroby ze zwykłych drzew liściastych nie będą przenoszone na owocowe.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

dariotka pisze:Pytanie do pomologa.
Czy jeśli duże drzewa owocowe będą oddalone o 10-15m od drzewek półkarłowych, będą przenosić choroby?
Nie, wysokość drzew nie ma tu znaczenia (poza oczywistym faktem, o którym sama wspominasz, czyli stopniem trudności wykonania zabiegu). To zależy od wrażliwości poszczególnych odmian na choroby - i tym się musisz kierować szczególnie, jeżeli chcesz do minimum ograniczyć zabiegi chemiczne. Oczywiście w kolejnej kwestii masz rację - z typowych drzew ozdobnych liściastych na drzewa owocowe przenosi się bardzo mało chorób (prędzej szkodniki np. mszyce, przędziorki).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”