Leszczyna cięcie,jak wyprowadzić

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna- zarośnięta stara plantacja

Post »

Tak, musi być przynajmiej dwie leszczynki, chyba, że na sąsiedniej działce rosną, to wtedy się zapylają.
Pozdrawiam! Gienia.
sadownik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 sty 2010, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna- zarośnięta stara plantacja

Post »

:arrow: gienia1230 dzięki za odpowiedź ;:108
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

Re: Leszczyna- zarośnięta stara plantacja

Post »

;:7 Niezłym zapylaczem jest zwykła, pospolita leszczyna.
Lecz jeżeli w pobliżu jej nie ma, a w ogrodzie nie chce się, lub nie ma miejsca na drugi krzew, można zapylić ręcznie. Robi się to w ten sposób:
w styczniu - lutym przynieść do domu kilka gałązek z kotkami czyli kwiatostanami męskimi, ogrzać je do 12 stopni, wytrząsnąć pyłek i w jakimś zakrywanym naczynku przechować w lodówce w temp. ok.4 stopnie aż do kwitnienia kwiatów żeńskich i wtedy opryskać swój krzew zawiesiną pyłku.
Bogdan
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Leszczyna- zarośnięta stara plantacja

Post »

Zamierzałam zacząć cięcie moich leszczyn ...
a tu zima wróciła ,śnieg wokół i mróz. :(
Strasznie mi się pali do tej roboty...by doprowadzić moje drzewka do przyzwoitości.
Postanowiłam pozostawić im po jednym pniu a koronę skrócić do wysokości 2,5 - 3 m,
przerzedzić wszystko wg. Waszych podpowiedzi ;:180
Liczę,że na zwycięską walkę ze słonkowcem i mszycami.
Wycięłam dziś kilka gałązek by uzyskać wg.przepisu Bogdana - pyłek do ręcznego zapylenia moich leszczyn.
Niechże tylko ta zima już odpuści. ;:3
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Norel
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 mar 2010, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Leszczyna- zarośnięta stara plantacja

Post »

no-ciekawe jak mnie pójdzie odmładzanie-poproszono mnie o zrobienie porządku z pół hektara ponad plantacji-ale pnie jak udo! uuujjj...nie ma tam wcale młodych pędów od ziemi(ciemno w szpalerach jak w grobie... myslicie ze jak wytne stare pnie to odbija od ziemi?
dangum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 gru 2010, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam, kupiłem działke na której rośnie ok. 0,5 ha leszczyny. Chciałbym ją przyciąć, ale nie wiem jak. Podobno wydawała ona plon nawed 1 tone, była pocinana i pryskana ale po śmerci właściciela została zaniedbana i wyrosły takie haścze. Prosze o pomoć. :? Czy jeszcze będzie plonowała ?. Jak trzeba ja przycinać ? Dzięki za odpowiedz :wink: i.
Oto pare fotek:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8a0 ... a6561.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8be ... 40e64.html
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Stara leszczyna - zdjecia Jak ją przyciąć ?

Post »

Dangum, zdjęcia się nie otwierają. Na forum jest kilka wątków o leszczynie, o przycinaniu również. Poszukaj i poczytaj.
Pozdrawiam! Gienia.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stara leszczyna - zdjecia Jak ją przyciąć ?

Post »

Bardzo ładny kawałek sadu, tyle że faktycznie zapuszczony.
Trzeba rozsądnie. Im mocniej przytniesz, tym więcej silnych pędow zagęszczających krzew odrośnie.
Na pewno wszystko cienkie w szyi korzeniowej. Ma zostać pień. Ale to trzeba starannie- dobrać się do miejsca wyrastania i wyciąc na gładko. Jak zostawisz kikut masz gwarantowane trzy pędy z jednego. Zresztą... i tak coś odrośnie. Leszczyna ma taki typ wzrostu i zabieg powtórzyć trzeba co roku.
A góra- no trzeba to przewietrzyć :wink: A tniemy w miejscu rozgałezienia... jakby tu opisac- usuwamy jedno ramię "procy".
Zostawisz kikut to momentalnie masz pędzel młodych pędów. Łatwo zrobić gorzej niż jest.
A może- nikt w okolicy nie ma sadu leszczynowego? Niechby pokazał- obciął jeden krzew. Dalej już łatwo...
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Leszczyna pendula - przycinanie

Post »

Witajcie, może ktoś podpowie coś mądrego na temat sposobu prowadzenia małej leszczyny pendula zaszczepionej na wys. ok. 1 m? Nie bardzo wiem co z nią robić - gałęzie są tak długie, że leżą na ziemi. Przycinać to nad ziemią, czy wyżej, u nasady gałęzi? Czytam, że ta odmiana może osiągnąć nawet 5 m wysokości, ale nie bardzo widzę scenariusz mogący doprowadzić mój egzemplarz do takich osiągów - czego się spodziewać po drzewku zaszczepionym na tak niewielkiej wysokości?
gruubas
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna pendula - przycinanie

Post »

Witam,
Generalnie wysokość form drzewiastych szczepionych na pniu jest zależna od wysokości szczepienia - 1m jest to bardzo niewiele i taka roślina docelowo bardziej może przypominać krzew lub (mocno cięta) miniaturowe drzewko. Aby zagęścić koronę należy ją co roku mocno przycinać tuż po kwitnieniu. Ponadto należy regularnie wycinać dzikie pędy wyrastające z podkładki - wzmocni to roślinę i wpłynie na estetyczny wygląd.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Leszczyna pendula - przycinanie

Post »

Dzięki - mocno przycinać, to znaczy jak rozumiem przycinać wysoko, u nasady gałęzi?
gruubas
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna pendula - przycinanie

Post »

Wystarczy skracać pędy o 1/3 ich długości. Najlepiej zabieg przeprowadzać wiosną, po ustaniu kwitnienia.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Leszczyna pendula - przycinanie

Post »

OK, serdeczne dzięki.
gruubas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”