Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

'Jest to dość stary krzak i z powodu swojego ciężaru trzeba będzie go ściągnąć jakimś sznurkiem bądź drutem, bo się "rozlazł". '

Ja po zbiorach wycinam wszystko, co się "rozłazi" . Nie mam żadnych pokładających się gałęzi przy żadnej porzeczce, ani przy agreście. Czasami, gdy przejeżdżam koło plantacji krzewów, nie widać tam,żeby coś sie pokładało, wszystko stoi pięknie.
Waleria
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Miszka, bardzo łatwo rozpoznasz po korze która gałąź jest najstarsza, wszystkie ponad 4- letnie wytnij no i te które się pokładają na ziemi.
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Dziękuję Wam bardzo za porady. Myślę, że sobie poradzę :)

A moje drugie pytanko?
Czym spryskujecie swoje porzeczki przeciw mszycom?
Pozdrawiam
Michał
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja opryskiwałem preparatem Mospilan 20 SP.
Pozdrawiam Andrzej.
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

witajcie


ja swoja porzeczkę posadziłam w zeszły roku, własnie zebrałam owoce - cała miska :lol:

i moje pytanko - porzeczka jest taka szczepiona na pniu, korona urosła bardzo, a ja chcę zeby miała raczej pokrój zwarty.....czy teraz mogę przyciąć te gałązki, czy poczekać do wiosny - i jak ma ciać ??
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

to ja jeszcze zapytam


porzeczka czarna,szczepiona na pniu - czy mogę teraz poprzycinać gałązki, bo porosły za długie :lol:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Wypowiem się, choć nie autorytatywnie;
z punktu widzenia produkcyjnego- nie wykonuje się cięć letnich; z drugiej strony jak w grę wchodzą względy kosmetyczne- to nic się jej stać nie powinno.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
gracjana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lip 2008, o 14:31

Porzeczki zaniedbane

Post »

Mam na działce zaniedbane krzaki porzeczek: 2 czerwone i 8 czarnych.
Ale owocują bardzo słabo. Nie zebrałam nawet pełnej łubianki ze wszystkich krzaczków.
Są to krzewy stare - może 10 letnie i przez ostatnie 4 lata nie przycinane.
Liście mają ładne.
Jak i kiedy zabrać się za przycinanie, nawożenie itp.?
leszek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lip 2008, o 10:57
Lokalizacja: BORZYNOWO

Post »

Porzeczke z zasady wycina się do zera co 8 lat żeby odmłodzić krzaki
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Często no porzeczkach czarnych i czerwonych występuje choroba grzybowa zzwana opadziną liści /antraknoza/ powodująca utratę liści szczególnie od dołu pozostają jedynie młode liście na wierzchołkach.Wystąpieniu tej choroby sprzyja nadmierne zagęszczenie krzewów/brak cięcia/,ważne też jest usuwanie opadłych liści. :D
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

W sierpniu można również przeprowadzać cięcie przeswietlające porzeczek czerwonych i białych oraz agrestu,wycina sie wtedy najstarsze, 5-letnie pędy na których jest mało pąków kwiatowych.Pędy takie mają wyrażnie ciemniejszą korę i łatwo je odróżnić od pędów młodych.Wyciąć należy również pędy krotkie i słabe,zagęszczające nadmiernie srodek krzewu,i pokladające się na ziemi. ;:48
popielarz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 sty 2009, o 22:46
Lokalizacja: Lipinki/Małopolska
Kontakt:

Czarna porzeczka - cięcie

Post »

Zeszłej wiosny posadziłem maleńkie krzaki czarnej porzeczki. Teraz mają około 20-30 cm - to jeden pęd wznoszący się do góry. Czy powinienem obciąć te pędy, aby zaczęły się rozkrzewiać? Gdzieś przeczytałem, że obcina się na d 4 pączkiem liściowym, ale trochę mi szkoda, bo to bardzo nisko. Macie jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

[..]Cięcie porzeczki wykonuje się najczęściej wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji porzeczek..
Wszystkie pędy świeżo posadzonego krzewu przycina się nad 2-3 pąkami. W ten sposób spowoduje się wydanie w ciągu pierwszego roku kilku (od 6 do 9) silnych pędów szkieletowych. Równocześnie cięcie to sprzyja przyjęciu się posadzonych krzewów, gdyż przywraca równowagę fizjologiczną miedzy systemem korzeniowym skróconym podczas wykopywania ze szkółki a częścią nadziemna krzewu.

Niektórzy plantatorzy-zwłaszcza po posadzeniu krzewów dwuletnich o silnych i długich pędach, skracają pędy o 1/3 lub 1/4 długości. Wydaje im się, że w ten sposób szybciej osiągną wysokie plony, ale jest to efekt krótkotrwały. Krzewy zaczynają wprawdzie owocować o rok wcześniej niż przycięte nisko, ale wydają bardzo niewiele młodych pędów z szyjki korzeniowej i nasady."[..]
"Porzeczki" J.Kluczyńska.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”