Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Porzeczki i Agresty - Odmiany

Post »

Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Porzeczki i Agresty - Odmiany

Post »

Obornika nie mam za bardzo skąd załatwić ale z kompostu mam dużo,przy sadzeniu mógłbym podsypać polifoske?
I jak jest z sadzeniem na wiosnę bo na niektórych stronach piszą że sadzonki porzeczki sadzone wiosną słabo się przyjmują.
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Porzeczki i Agresty - Odmiany

Post »

To zależy ile czasu możesz poświęcić na prace ogrodnicze. Jeżeli będziesz podlewać, mocno przytniesz i posadzisz wcześnie to będzie OK. Ale możesz posadzić i teraz, korzenie rosną dosyć dlugo a ciągle mamy cieplą jesień.
Co do przygotowania gleby to zasada jest taka; gleby ciężkie gliniaste rozluźnić np. obornikiem, kompostem, natomiast lekkie piaszczyste wzbogacic w próchnicę, obornikiem, kompostem dodając rownież ziemi gliniastej. Dawkowanie nawozów sztucznych najlepiej poprzedzić badaniem probek gleby, które można wykonac w okregowych stacjach chemiczno-rolniczych na terenie całego kraju.
Badania nie są zbyt drogie, można zamówic również z zaleceniami.
Pozdrawiam. romekp
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Porzeczki i Agresty - Odmiany

Post »

A porzeczka biała ma podobne wymagania co czerwona i czarna?
I czy Biała z juterbog jest dobrą odmianą bo słyszałem że łatwo przemarza?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Witam
Jeśli porzeczki po posadzeniu należy przyciąć na 3-4pąki to liczą się też te które się oberwały przy sadzeniu?
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Liczy się 3-4 zdrowe, uszkodzonych nie.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
-mycha-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 4 sty 2012, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Mam pytanie. Od niedawna mam działkę na wsi ze starym domem, i są tu stare czarne porzeczki mają może z kilkadziesiąt lat. Chciałabym zachowac te stare krzaki , jak przycinać i odmładzać to już tutaj przeczytałam, ale chciałabym je jeszcze rozmnożyć. Jak się pobiera te sztorby? i kiedy? Czy te przycięte gałązki podczas odmładzania, to są te sztorby? Wystarczy je tylko posadzić i się ukorzenią? czy do wiadra z wodą i czekać aż puszczą korzenie? Czy jak?
Każda roślinka ma robaka, który ją gryzie....
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Spokojnie, ktoś podpowie. Akurat nie mam czasu - nie ma mnie w domu ;)
Na szybkiego: sztobry tnie sie jesienią, z pędów jednorocznych zdrewniałych, jak zrzucą liście; na jakieś 25 cm, z 5 pąków minimum; wsadza w pulchną ziemię, 1-2 pączki nad grunt, wiosną będą się ukorzeniać, a na następny rok są sadzonki. Na to już za późno (wiosną niby można próbować, ale po co? I tak nie masz tych młodych pędów.)

Ze starych krzewów zrób odkłady - końce starych 'gałęzi' połóż, przysyp ziemią - i na przyszły rok masz odmnóżki. I tak będziesz musiała te stare gałęzie usunąć. Ale jeśli dadzą się rozłożyć niemal do poziomu to jest szansa że wybiją na nich także młode pędy blisko nasady, będzie można je potem ściąć ponad tymi młodymi.

Krzewy radzę podsypać dobrą ziemią, taki jakby kopczyk zrobić na nasadach pędów, bo już pewnie z niej wyszły. Stare pędy ściąć blisko nasady, ogółem do ok. połowy wszystkich pędów należałoby usunąć. Czarna porzeczka w ogóle nie powinna mieć pędów starszych niż 5-6 lat...

A poza tym - używaj wyszukiwarki! Albo googla. Np: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=39165 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=25113
:wit
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Najlepiej tego roku wytnij przy ziemi połowę pędów a za rok drugą połowę.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

w wyszukiwarce (np. googlu) wpisujesz 'porzeczka rozmnażanie' - i stąd wyszły te dwa w/w wątki :D A i pełno innych stronek typu 'porady dla naiwnych'...
:wit
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Porzeczki - sadzenie (jak głęboko itp)

Post »

OK rozumie a kiedy jest dobry okres do przycięcia. Ja zakupilem porzeczkę 2 lata temu nie prycinałem i mam 4 pędy wychodzące z ziemi. Kiedy mam je przyciac , teraz w marcu ?
=============
Płeć: Męszczyzna
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie (jak głęboko itp)

Post »

Było ciąć od razu. ;) Rzeczywiście cztery pędy to mało. Jeśli to porzeczka kolorowa to tnąc teraz przedłużysz oczekiwanie na owoce... możesz jeden pęd zostawić a ciąć pozostałe. Czarna owocuje szybko, nie kłopot.
Przyciąć zanim liście wyrosną, można już, można chwilę zaczekać.
:wit
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Porzeczki - sadzenie (jak głęboko itp)

Post »

A można poczekać aż pąki będą zielone?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”