Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
spoil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 cze 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki i Agresty - Odmiany

Post »

W przypadku mojego krzaczora wypadałoby ją całkowicie opitolić, bo młode pędy nie mają szans w starciu ze starymi patyczorami.
Ślicznie dziękuję za odpowiedź.
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Porzeczki i Agresty - Odmiany

Post »

spoil
To ostro zadziałaj .... ale i daj papu :D a zobaczysz potem pozytywne efekty
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
Awatar użytkownika
psinka
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 mar 2012, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re:

Post »

lila31 pisze:Na temat cięcia drzew i krzewów owocowych, najważniejsze informacje znajdziesz tutaj

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/ciecie.html

Jeżeli jeszcze będziesz miał pytania, to proszę pytaj
lila31 ja mam porzeczkę czerwoną posadzoną w kwietniu 2012. Na podstawie artykułu powinnam tej zimy (koniec lutego) rozpocząć cięcie krzewu i każdą gałązkę skrócić na długość 5 pączków. W następne zimy usuwać 2-3 najstarsze pędy główne, a młode pędy, które wyrosły z pędów ciętych rok wcześniej skracać na długość 3-5 pączków.
Czy dobrze to zrozumiałam? Pewnie doświadczeni sadownicy śmieją się teraz ze mnie, ale ja nigdy nie miałam sadu i nie chciałabym czegoś "popsuć". Dziękuję za pomoc i zrozumienie.
"Przyroda jest lekarzem dla wszelkich chorób." Hipokrates
Pozdrawiam Wiktoria
Awatar użytkownika
rafik5678
500p
500p
Posty: 680
Od: 15 wrz 2012, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porzeczki i Agresty - Odmiany

Post »

Jeśli posadzę porzeczki (w pojemnikach) we wrześniu, to na wiosnę trzeba im skrócić końcówki pędów? :?
feliks314
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 paź 2014, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przesadzenie wieloletniej porzeczki

Post »

Witam. Sytuacja wygląda tak: miałem do tej pory wspólną działkę z bratem, a teraz ją podzieliliśmy. Po jego stronie zostało trochę dorosłych, dobrze owocujących krzaków porzeczki czerwonej, które on zamierza wykarczować bo będzie się budował. Stąd przyszedł mi do głowy pomysł, że może dało by radę przesadzić te krzaki na moją połowę. Czy to możliwe? W sumie nie ma nic do stracenia, skoro i tak mają być wykarczowane, ale jeśli kategorycznie taki krzak się nie przyjmie, lub będzie mieć już zbyt rozbudowane korzenie itp. to szkoda mojej roboty - dlatego pytam Was o zdanie. Czy warto spróbować, jeśli tak to kiedy, i co zrobić z korzeniami, czy można poobcinać jeśli będą zbyt rozbudowane?

Pozdrawiam,
Feliks
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Przesadzenie wieloletniej porzeczki

Post »

Oczywiście że przesadzaj.
Wykop z jak największą bryłą ziemi , przesadź na właściwe miejsce i pilnuj na wiosnę i w lecie żeby miała mokro.
Możesz też przyciąć gałęzie.
Na pewno się przyjmie.
Pozdrawiam Wojtek
Bartekb89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 maja 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jawor [Wrocław]

Re: Przesadzenie wieloletniej porzeczki

Post »

Przesadzaj śmiało porzeczka przyjmuj się w każdym wieku tak samo, czyli bezproblemowo tym bardziej jak jest to wartościowy dla Ciebie krzew, zdrowy lub z sentymentu :) Możesz go posadzić z 5 cm głębiej niż rósł puści korzenie w tych miejscach co zasypiesz i nie jako go odmłodzisz :) Mój tato zrobił tak 20 lat temu jak przesadzał czarna porzeczkę od babci z ogrodu, która już miała z dychę do dziś nie ma z nia żadnych problemów, tylko co 5-7 lat ścinamy ja do zera i po roku już ma ładne pędy, a po dwóch latach znowu pięknie owocuje. Jak chcesz nowe krzaki pozyskać z tych to ucinasz sztobr tegoroczną gałązkę grubości ołówka z 4-5 pąkami, usuwasz liście (choc o tej porze pewnie ich juz nie maja) i wkladasz do ziemi na stałe miejsce zostawiając 1 oczko ponad powierzchnią gruntu, warto ziemię wymieszać na głębokość 30 cm i średnice 40 cm z nawozami typu polifoska (fosfor i potas) i kompostem, żeby wzbogaciło glębę, ale jak sam kompost to i tak będzie dobrze :) Jak tylko przesadzanie najlepiej zrób to do końca października, można i w grudniu, ale już moga być mrozy i zawsze ryzyko większe, a tak już teraz to się zdąży ukorzenić do zimy :)
feliks314
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 paź 2014, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie wieloletniej porzeczki

Post »

A jak szeroką bryłę ziemi wykopać najlepiej? 50cm średnicy, a wystające korzenie (jeśli będą takie) obciąć?

I ciekawi mnie jeszcze, czy jeśli przesadzę te krzaki w tym miesiącu, to na następne lato one normalnie zaowocują, tak jak dotychczas?
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Przesadzenie wieloletniej porzeczki

Post »

Jak największą , czyli ile uradzisz. :D
Korzenie same się utną jak będziesz szpadlem okopywał.
Jeśli okopiesz na 50 cm , to wytnij tak z 1\3 najstarszych pędów.
Pozostałe powinny normalnie owocować.
Oczywiście nasyp do nowego dołka dobrej ziemi czy kompostu.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Przesadzenie wieloletniej porzeczki

Post »

Ponad miesiąc temu również przesadzalam około czteroletnie u mnie a w szkółce pewnie miały ze dwa lata krzaki czarnej i czerwonej porzeczki praktycznie z całą bryłą korzeniową posadzone w dołkach z kompostem podlalam tylko raz bo kompost był wilgotny. Dziś widze zę porzeczki się przyjęły bo mają takie same pąki liści jak te nie przesadzone już wybiły niestety chyba przez pogodę no albo porzeczki tak mają. Jeszcze ma, 17 krzaków posadzone w podmokłym polu - niby na podwyższonej grządce okopanej rowami ale jednak nie będą tam. Czerwoną porzeczkę przycięłam z góry a czarnej w ogóle bo pięknie rozkrzewiona czy zatem musze na wiosnę prześwietlić czarna porzeczkę i powycinać parę gałęzi?
Awatar użytkownika
Milcia120
500p
500p
Posty: 610
Od: 1 lut 2014, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Przesadzenie wieloletniej porzeczki

Post »

Witam proszę o pilną rade mam pięć krzaków porzeczki dosyć starej czy mogę ją wykopać i wsadzić do wiadra na zimę. Dlaczego tak chcę zrobić do wiosny zostaną one zmiecione z powierzchni ziemi a ja chciałam je uratować ale w lutym marcu dopiero kupie działkę i nie wiem jak je przechować
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: porzeczka, agrest- PRZYCINANIE

Post »

Nie chcę zakładać niepotrzebnie nowego wątku więc podłączam się z zapytaniem:
- na działce posiadam kilka krzaków porzeczki czarnej i czerwonej 4 letniej.
Kiedy mogę je przyciąć w jakim miesiącu - już widać na gałązkach pączki ( dodatnie temperatury w styczniu), można już teraz ?
Mąż Ani
Lukasz97a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 10 cze 2013, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lodz

Re: porzeczka, agrest- PRZYCINANIE

Post »

Na pewno może pan ciąć pędy leżące na ziemi, chore , stare(3,4 letnie) 1/4 wszystkich pędów. Polecam ciąć na przedwiośniu pocz. kwietnia.
Dużo zależy od stanowiska.
Regulamin

Wspomnienia ukryte w roślinach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”