Jaki obornik pod młode drzewka?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Jaki obornik pod młode drzewka?

Post »

Mam okazję dostać od gospodarza obok mojej działki obornik od świnki.Czy mogę go podsypać pod młode drzewka teraz na zimę razem z pomieszaną ściętą świeżo trawą?A może ten obornik nie nadaje się wcale pod drzewka?Pozdrawiam
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki obornik pod młode drzewka?

Post »

Zasadą jest że nie dostarcza się roślince pokarmu bezpośrednio do korzeni, a tym bardziej do korzeni świeżo posadzonych roślin. Można i należy dostarczyć pokarm roślinie , ale w pobliże korzeni( najłatwiej podczas sadzenia roślin do dołka , na spód lub na boki wykopanego dołka podczas sadzenia.

Dostarczając pokarm roślinie w postaci nawozów naturalnych trzeba pamiętać o zasadzie że nie można sadzić roślin bezpośrednio na dostarczanym pokarmie w postaci kompostu, a tym bardziej na pokarmie w postaci obornika. Obornik w bezpośrednim zetknięciu z korzeniami może je spalić i spowodować uschnięcie rośliny.

Nawozy , powinny być dostarczone( oczywiście w odpowiednim terminie) w pobliże korzeni roślin, by zmusić roślinę do rozbudowy korzeni w poszukiwaniu pokarmu, dostarczenie pokarmu bezpośrednio pod korzeń ,powoduje że korzeń się nie rozbudowuje i taka roślina łatwo się przewraca, podczas silnych wiatrów.

Teraz doradzał bym zadołować otrzymany obornik ( obsypać go ziemią) a użyć go dopiero na wiosnę (luty-marzec) wokół posadzonych drzewem i przysypać go lekko ziemią.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jaki obornik pod młode drzewka?

Post »

Poczytaj też tu:
- Sadzenie drzew owocowych
- Drzewa owocowe - nawożenie
- Naturalne/ekologiczne nawozy i suszony obornik

Ewo, naprawdę warto korzystać z naszej wyszukiwarki, Szukaj i, najpierw przeczytawszy je dokładnie, jeśli nadal są jakieś wątpliwości, dopisywać się w istniejących już wątkach :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”