Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
anika-26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 wrz 2007, o 22:15
Lokalizacja: Głogów

Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Witam!
Bardzo proszę o radę bardziej doświadczonych entuzjastów ogrodów na temat drzewek owocowych na działkach. Od roku mam działkę i teraz jesienią chciałabym zasadzić około 5 drzewek owocowych- Jakie owoce wybrać?, jakich szukać odmian?. Dzialka jest nieduża ma 400m2. Mam 3 stare brzoskwinie których na razie nie chcę się pozbywać.
Bardzo chciałabym posadzić czereśnię ale czytałam że potrzebuje zapylacza a dwóch nie chcę sadzić (nie widziałam też tych drzewek u sąsiadów).
Przepięknie z góry dziękuję za podpowiedzi ;
:?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4185
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Jedna czereśnia też zaowocuje; wybrać tylko odmianę pod kątem oczekiwanych owoców; inne szczegóły szkółkarz doradzi.
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Witaj,
lada chwila - w Iwszej połowie października pojawi się w handlu materał owocowy.... Jeszcze moment cierpliwości.

Kupuj drzewka z osłoniętym korzeniem (torf + siatka) - to je zabezpiecza przed przesuszeniem.

Jeśli masz małą działkę i chcesz mieć tam czereśnie to wybierz szczepiona na podkladce skarlającej - jest droższa (20-25pln) ale nie wyrośnie na welkie drzewo a i owoce łatwiej zrywać.....

Jeśli chodzi o jabłonie - to ja osobiście lubię stare odmiany... kojarzą mi się ze smakie jabłek z dzieciństwa a wracają do łask w wielu centrch ogrodniczych...

Najlepiej jak pójdziesz w połowie pażdziernika do jakiegoś dobrego centrum ogrodniczego i wybierzesz na miejscu - wiekszość producentów umieszcza informacje charakteryzujące odmianę na etykiecie.

Ja w tym sezoniekupuję kosztelę - długo polowałam na tę odmianę jabłoni - był czas, że prawie znikła z handlu... takie słodziutkie soczyste i twarde jabłuszka...
olenka33
anika-26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 wrz 2007, o 22:15
Lokalizacja: Głogów

Post »

Bardzo dziękuję za rady, trochę już czytałam na te tematy ale czuję się niepewnie mimo wszystko. Już wiem, że nie kupię drzewek na targowisku. Muszę skosztować tej odmiany i może też się skuszę. Cieszę się, że mogę sobie kupić czereśnie.
Więc już mam pomysł na dwa drzewka - jabłoń i czereśnia... :)
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Zawsze ktoś w pobliżu też ma czereśnie i to są Twoje zapylacze.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Zapylacze dla czereśni Summit.

Post »

Czy ktoś może jednoznacznie powiedzieć,że odmiany inne,niż te polecane jako zapylacze dla odmiany Summit nie bedą dobrymi zapylaczami?
Niestety,nie posiadam w sadzie odmian polecanych,a nie chcę kupować topowego zapylacza-gdyż dla niego z kolei też mógłbym nie posiadać w swojej kolekcji odpowiedniego partnera :)
Mam już odmiany Rivan,Buttnera Czerwona,Burlat,Techlovan-może któraś z nich spełni to zadanie?
Do najbliższej czereśni rosnącej po sąsiedzku (nieznana odmiana) mam około 200 m,więc trochę sporawo.
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

Witam cieplutko :D na stronie czasopisma HASłO OGRODNICZE pisze: Belgia. J. Vercamnen przedstawił ocenę zachowania się w tym kraju trzech odmian czereśni: 'Kordia'*, 'Lapins' i 'Regina'. 'Kordia' w warunkach belgijskich okazała się niedostecznie wytrzymała na mróz, zaś 'Regina' była odmianą słabo zawiązującą owoce, z kolei czereśnie odmiany 'Lapins' na deszczu łatwo pękały. Autor ten scharakteryzował także przydatność do uprawy towarowej kilka innych odmian czereśni —'Summit', 'Sweet­heart', 'Karina' i 'Sylvia'. Dwie ostatnie z nich są polecane jako zapylacze dla 'Reginy'. 'Sweetheart' okazał się odmianą bardzo plenną, lecz jej owoce w warunkach belgijskich mają tendencję do pękania i gnicia. W grupie 54 wstępnie przebadanych odmian czereśni ciekawie wypad­ła amerykańska 'Tieton' (fot. 3). Kanadyjska 'Skeena' okazała się jedną z odmian, której owoce najsilniej pękają (fot. 4). to jest link do tej strony http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2525 ja zwykle jak nie wiem czegoś to przeglądam ich czasopismo :) dużo fajnych rzeczy można się dowiedzieć tak jak z tego forum :) mam nadzieje ze jakoś choć trochu pomogłam :roll: :D :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Też mnie nurtuje ta kwestia. Mam tą odmianę, a także Vandę, Karinę, Buttnerę czerwoną i Burlat. Rosną u mnie już 2 sezony, ale "dzięki" mrozom i przymrozkom jeszcze nie dane mi było ujrzeć owoców... :( Mam nadzieję że w tym roku obejdzie się bez takich niespodzianek i przekonam się czy są dla siebie zapylaczami [u mnie są rozrzucone po terenie - jakieś 50 m odległości, nie rosną obok siebie]
Pozdrawiam, Maciek.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Suppa pisze:Też mnie nurtuje ta kwestia. Mam tą odmianę, a także Vandę, Karinę, Buttnerę czerwoną i Burlat. Rosną u mnie już 2 sezony, ale "dzięki" mrozom i przymrozkom jeszcze nie dane mi było ujrzeć owoców..
Pierwsze owoce na młodej Rivan :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

No proszę :D To już tegoroczne? U mnie na Vandzie są największe i sporo owoców się zawiązało, ale daleko im do dojrzewania.
Summit niestety znów mnie zawiodła - ostał się jeden owoc! A było kilkanaście, ale opadły niedawno... może to sprawka niedawnego przymrozku...
Na Karinie również jest jeden ale to młode drzewko, ma prawo :)
Buttnera mi niestety dogorywa po ataku brunatnej zgnilizny, nie udało mi się jej uratować mimo kilku oprysków, a Burlat nie kwitnął wcale w tym roku [też jest po br. zgniliźnie, ale przetrwał]
Pozdrawiam, Maciek.
nautes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 paź 2008, o 19:18

Zapylanie - czereśnia

Post »

Witam,

Właśnie posadziłem 2 czereśnie. Regina (8 tydzień owocowania) i Burlat (3 tydzień). Myślę o trzeciej, owocującej pomiędzy nimi.
Chodzi m.in. o dobre zapylenie i oczywiście o ciągłość konsumpcji:).
Chciałbym jakąś jasną. Wiem, że zapyliłaby obie odmiany Hedelfińska. Ale ona jest czerwona i w szkółce nie widziałem...
Co szanowni forumowicze promonujecie? Czy się może jednak zapylą? W najbliższej okolicy nie widzę czereśni. Są, ale dobre kilkaset metrrów dalej.

Pozdr.
Sławek
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaka dobra odmiana zapylająca - czereśnia

Post »

nautes pisze:Chciałbym jakąś jasną
Będzie Ci ciężko o czysto żółte odmiany-takich juz się raczej w szkółkach nie produkuje.
Z żółto-czerwonych masz średnio-wczesną Vegę i późną-Buttnera Czerwoną-ale sprawdż sobie,czy są zapylane przez te,które juz posiadasz.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Właśnie kupiłam Majowa Żółtą , ma dojrzewać przed Rivanem . Do tej pory nie widziałam czegoś takiego w handlu , kora jasna więc chyba jest żółta . Może ktoś zaszczepił jakąś lokalną odmianę ?

Pozdrawiam . kozula
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”