Grusza azjatycka, wschodnia, chińska, Nashi

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

One lubią zapominać
o czerwcowym zrzucaniu zawiazków

Hola ,hola, kto tu źle wyraża się o Azjatkach? :wink: A własne rączki i paznokietki to po co się ma? :lol: Poważnie: warto im przerzedzić zawiązki. Ja nawet przesadziłam w drugą stronę, ale chciałam, żeby młode drzewko nabrało siły.
Jaką wielkość osiągają one w takim zgęszczeniu? Bo moje pojedynczo rosnące dochodzą do 10 cm średnicy.
Waleria
cx

Post »

Witam.
Przerzedzanie zawiązków staje się standardem w sadach produkcyjnych,póki co ręcznie przerzedza się brzoskwinie i jabłonie(korekta po chemicznym).Polecam ten zabieg wszystkim działkowcom,przy właściwie wykonanym zabiegu możemy mieć minimalnie mniejszy(lub nie)plon natomiast jakość owoców poprawia się skokowo.
Na zdjęciu z szerszeniem widać,że owoc (chojuro?,shinseiki?)jest za mały.Jednocześnie osoby pytające czy te gruszki są słodkie mają odpowiedź....bo gdyby nie miały odpowiedniej ilości cukrów to ten potworek by tyle nie wyżarł.A swoją drogą,pzrynajmniej na Mazowszu ,był tego lata wyjątkowy urodzaj na te stwory ich mniejsze kuzynki.
Hej.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Tak się zastanawiam, czy nie między bajki włożyć to, że osy lubią słodkie, a raczej to, że tylko słodkie. Ostatnio nie mogłam dwóch takich odpędzić od kanapek z szynką. Przykryłam, odeszłam, a po odkryciu okazało się,że znalazła szparkę i spokojnie wcina szynkę. :shock:
Waleria
cx

Post »

Witam.
I jedne i drugie żrą owoce zawierające dużo cukrów-co nie jest jednoznaczne z tym,że w naszym odczuciu w danej chwili są one(te owoce) słodkie.A osy,niestety żerują także i na mięsie.I to często jest przyczyną reakcji wstrząsowych po ukąszeniu-nawet u osób nie uczulonych.Po prostu jeżeli mamy pecha ,to może ukąsić nas osa która wcześniej żerowała na padlinie i z niej "załapała "toksyny,które nam ,podczas ukąszenia może "podarować".Na szczęście to niezwykle rzadkie,ale bywa.
PS.Następnym razem zostaw im kawałek szynki....często osy wycinają po kawałaku i lecą z tym ładunkiem,ciekawie to wygląda.
Hej.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Gdzie to wyczytałeś na temat os?Pierwszy raz słyszę,aby jadły padlinę. Mięso,owszem, ale świeże, nawet z kotletów mielonych robią kulki i wynoszą.
Zatrucie pochodzi od jadu, nie od bakterii z padliny, to nie smok z Komodo.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Waleria pisze:...Jaką wielkość osiągają one w takim zgęszczeniu? Bo moje pojedynczo rosnące dochodzą do 10 cm średnicy...
Pytasz o rekordowo małe? cóż - na jednej z nieprzerzedzanych odmian notowaliśmy owocki o średnicy 18-23 mm (1,8-2,3 cm) :(
Pozdrawiam serdecznie :wink:
cx

Post »

Witam.
Nigdzie tego nie czytałem,słyszałem to od alergologa.A ty gdzie wyczytałeś ,że jedzą tylko świeże mięso???Gdyby była to tylko kwestia jadu niebyłoby aż takich różnic w reakcji na ukąszenia ludzi nieuczulonych.Tu akurat jestem pewien,gdyż wielokrotnie moi pracownicy są kąsani przez osy podczas zbiorów,czy to późnych czereśni,czy śliw.I (na szcęście)tylko raz mieliśmy ciężki przypadek-nigdy przedtem i nigdy potem ten człowiek po ukąszeniu nie miał takiej reakcji.Uczulony na szczęście nie jest.Wniosek nasuwa się sam muszą być czasem oprócz jadu dodatkowe substancje wywołujące tak silną reakcję organizmu.
PS.Zaintrygowałeś mnie swoim pytaniem,przed chwilą wstukałem odpowiednie hasło w Google,i oczywiście mam rację.W wielu źródłach jest stwierdzenie-osy żywią się także padliną....nawet... tu nie będę pisał,możesz sobie przed snem zajrzeć na strony Archiwum Medycyny Sądowej.Przenoszą także chorobotwórzce bakterie.
To by było na tyle.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Widziałem jak osy kradną kotom z miski świeże mięso, nigdy nie widziałem aby ruszyły resztki nie zjedzone.Czy należy rozumieć,że jad osy ma skład zależny od tego
co osa zjadła i bakterie są składnikiem tego specyfiku?Dziwne, ale wcale nie
upieram się,że jest inaczej.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Reakcja uczuleniowa może nastąpić, jeśli dostaną sie dwie różne substancje,
np zastrzyk lekarstwa i jad,czytałem, ale nie wiem gdzie. Obrazek
Osy bywają odganiane od pożywienia przez mrówki,które szczypią je w nogi.
cx

Post »

Witam.
Toś mnie Pom zaskoczył,nie wiedziałem że może to być aż taki "groch".A przy okazji.W poniedziałek widziałem toto na Broniszach-Chojuro i Nijisseiki-niestety pogradowe,tak że wygląd był taki sobie...a i przygotowane było średnio i drobiazg i wyrośnięte w jednej skrzynce.Jednak zainteresowanie było ....powiedzmy mniej niż średnie.Może jeszcze nie czas...
Hej.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Przykład był skrajny :lol: Dzisiaj zebralismy własnie ostatnie dwie odmiany - owoce ładnie wyrośnięte, bardzo soczyste - tak jak na zdjęciu powyżej ok. 40% z dziurami jak po pociskach :D No ale cóż - "osa tez człowiek" :lol: - czymś się żywić musi... przynajmniej był jakiś wabik odciągający je od jabłek....
Pozdrawiam serdecznie :wink:
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Aby spokojnie zjeść w ogrodzie gruszę azjatycką, należy jeden owoc pokroić na plastry, poczekać aż sie wszystkie osy zlecą i dopiero jeść.Obserwując prz okazji
jak mrówki szczypią osy po łydkach odpędzając je od jedzenia.
Jak pisałem wyżej, azatyckie zapominają o zrzucaniu zawiązków, dlatego czasem są
drobne owoce.Normalnie moja jedna siewka ma owoce po 170 gram,innych nie ważyłem. Obrazek
smal
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 23 wrz 2008, o 06:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Buk koło Poznania
Kontakt:

Post »

Chojuro i Nijisseiki sa bardzo plenne ale to w pewnym sensie ich wady bo nowsze odmiany grusz japonskich maja mniejsza ilość owoców ale są one większe.
Chojuro i Nijisseiki aby mieć większe owoce należ usunąć cześć kwiatów lub zawiązków owoców
z pozdrowieniami i uśmiechami
Z pozdrowieniami i uśmiechami
smal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”