Podkładka gruszy

Drzewa owocowe
apollo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lut 2008, o 12:01

Podkładka dla gruszy

Post »

czy dla gruszy moze byc podkładka głóg zwyczajny pozdrawiam i dziękuje zgóry
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Raczej nie. Grusze standardowo szczepi się na specjalnych typach pigwy lub na gruszy kaukaskiej. Można także szczepić na gruszy pospolitej, siewkach odmian uprawnych i na innych gruszach. Nigdy nie słyszałem by ktokolwiek szczepił na głogu, więc prawdopodobnie nic z tego nie będzie.
Roman
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Głóg jest zbyt dalekim krewnym - jest duża niezgodność fizjologiczna między drzewami, podkładka odrzuci zraz lub oczko.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Post »

Jeżeli masz głóg to możesz spróbować, w drugą stronę działa dość dobrze. Miałem głóg szczepiony na gruszy kaukaskiej, rósł dość słabo, pięknie kwitł i owocował. Niestety po 5 latach od szczepienia jakiś szarak wlazł do ogrodu i go ogryzł.
Próbowałem w zeszłym roku dwóch kombinacji z podkładkami dla grusz (inne gatunki owocowe), przez rok urosły całkiem ładnie, więcej będę mógł napisać po kilku latach.
Pozdrawiam,

J
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Podkładka gruszy

Post »

Witam w zeszłym roku posadziłem grusze Bera hardy Czytałem że ta odmiana występuje na dwóch podkładkach Ja mam odmiane na gruszy kaukaskiej (Belia) nie wiem co to za podkładka może ktoś z was będzie coś wiedział o tej podkładce :D
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To można śmiało powiedzieć, że masz zdecydowanie cenniejszą i wartą uwagi podkładkę niż samą odmianę :wink: Belia to jeden z trzech klonów gruszy kaukaskiej, charakteryzujący się zdecydowanie większym wyrównaniem - stosunkowo trudno kupić (szczególnie w mniejszej ilości) drzewka na tych podkładkach. Odmiana 'Bara Hardy' powinna jednak być rozmnażana tylko i wyłącznie na wegetatywnej pigwie - a to z uwagi na bardzo późne wchodzenie w okres owocowania (na gruszy kaukaskiej trzeba czekać 5-6, a nawet i 10 lat). Oczywiście życzę dużo krótszego oczekiwania na owoce...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Post »

Interesuje mnie jeszcze jakie wielkie będzie te drzewo :D
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Zależy od tego, jakie drzewo ma warunki (gleba, składniki) i jak zamierzasz ograniczać jego wzrost... prowadząc je w formie korony prawie naturalnej (jedynie cięcia korekcyjne i fitosanitarne) możesz się liczyć z problemami przy zbiorze owoców i zabiegach ochrony czy pielęgnacji. Trudno podać konkretną wysokość, ponieważ w zależności od stanowiska będzie ona inna...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Post »

To będzie duuuuuuże drzewo.
Pozdrawiam,

J
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Podkładka gruszy

Post »

pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podkładka gruszy

Post »

Hehe, spokojnie :wink: Nie będzie może tak źle... faktycznie, w porównaniu z pigwą, na owoce musimy poczekać nieco dłużej - ale z reguły pierwsze plony są już w czwartym, czasem piątym roku.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Podkładka gruszy

Post »

Konferencja - tak, ok. 4 roku; ale na Faworytkę będziesz musiał poczekać jeszcze dodatkowo 2-3 lata.
Pozdrawiam,

J
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podkładka gruszy

Post »

Odległość jest w zupełności wystarczająca (nawet zakładając niefachowe cięcie w późniejszych latach). Także spokojnie, nie masz co się martwić :)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”