Rubinola cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
alix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 20 wrz 2008, o 11:04
Lokalizacja: Kraków

Rubinola cięcie

Post »

Witam

Mam problem z zasadzoną w na wiosnę tego roku rubinolą na podkładce karłowej M9. Mianowicie im dłużej przyglądam się mojemu drzewku i czytam artykuły jakie znalazłam w internecie na temat cięcia jabłoni, a nawet rubinoli, tym większe mam wątpliosci. Po pierwsze, czy uciąć i kiedy przewodnik, bo jest cały'łysy' i na końcu wypuścił 'miotełkę' z kilku odgałęzień. W jednym artykule przeczytałam, że przewodnika się w pierwszym roku od posadzenia nie tnie jak jest posadzone drzewko dwuletnie formowane, tylko gałązki boczne na długości 40 cm, a w drugim, żeby przewodnik uciąć. W trzecim artykule sadownik radzi, żeby w ogóle do 5 roku nie ciąć, tylko później radykalnie...
Załączam zdjęcia mojej jabłonki i bardzo proszę o poradę.
Ogródek Alix
*****************
cx

Post »

Witam.
Ja na tych dwu zdjęciach jabłonki nie zauważyłem.
A co do cięcia, to zamieść jej zdjęcie wiosną,to coś poradzimy.
Hej.
alix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 20 wrz 2008, o 11:04
Lokalizacja: Kraków

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek
Ogródek Alix
*****************
alix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 20 wrz 2008, o 11:04
Lokalizacja: Kraków

Post »

Nie wiem czy wyraźnie widać na załączonych wcześniej zdjęciach, ale wierzchołek rubinoli na prawdę 'wybujał' w górę, a poniżej pęd jest całkiem łysy. Nie wiem też czy ciąć teraz czy lepiej poczekać do wiosny?
Pozdrawiam

Alix
Ogródek Alix
*****************
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

'Rubinola' (podobnie jak i 'Rubin') wymaga specyficznego cięcia i prowadzenia koron - pędy mają tendencję do ogołacania się. W przypadku Twojego drzewka sprawa na ten moment jest stosunkowo prosta - należy zacząć od korekty przewodnika. Ten "wybujały" trzeba usunąć i zastąpić go pierwszym pędem poniżej (on będzie pełnił rolę przewodnika). Możesz to zrobić teraz.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
cx

Post »

Witam.
Nie pisałem co i jak, bo nie czas po temu.Zrób w okresie bezlistnym zdjęcie tak aby łatwo było zobaczyć całą koronkę i w większym zbliżeniu.
Zapytaj w marcu to poradzimy ,na ten czas to tyle.
Hej.
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

moje wątki

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”