Orzech włoski - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Ziela, dlatego napisałam, że czytałam o tym w "Działkowcu", i jeszcze gdzieś też o sierpniowym cięciu, ale nie pamiętam gdzie.
Awatar użytkownika
klior
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 maja 2008, o 14:15
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Ja też czytałem o sierpniowym cięciu orzecha. Co więcej: w zeszłym roku ciąłem w sierpniu (w drugiej połowie miesiąca). Zasmarowałem miejsca cięcia maścią Propolisad. Nie było wycieków soku. W tym roku orzech bardzo ładnie wygląda.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Orzech włoski-cięcie

Post »

Mam problem z moim 15letnim orzechem włoskim :? wiem że nie lubi on cięcia ale tak sie rozrósł ze korona jest zacieniona i ma duzo małych orzechów, które są albo puste w środku albo zgnite tylko niektóre są pełne. Wiem, że musze porzerzedzić korone ściąć gałęzie dotykające ziemi, ale nie wiem dokładnie kiedy :? jedni piszą że w marcu inni, że juz teraz, a ja wole dowiedzieć się od Was kiedy przycinacie orzecha jak jest to konieczne. Dziękuje za informacje i odpowiedź :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Justyno, w "supersekcji HOT" jest wątek "orzech włoski" w którym Kozula (stara orzesznica- jak sama siebie przezywa) udziela szczegółowych informacji, warto poczytać.
Awatar użytkownika
klior
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 maja 2008, o 14:15
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Ja ciąłem orzechy w zeszłym tygodniu. Rany pokryłem mieszanką funabenu i miedzianu. W zeszłym roku zrobiłem podobnie i nie było problemów.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Bardzo dobrze , klior , tak trzymać . Jeśli wcześniejsze malowanie zaczyna pełznąć warto je odnowić , ponieważ drzewo orzechowe ma żyć bardzo długo i przez ten czas prędzej czy później coś się do martwej tkanki dobierze.
Pozdrawiam . Stara orzesznica ,kozula :lol:
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

Dziękuje za odpowiedźi :D w takim wypadku biorę się dziś do roboty i przytne orzecha :) ładna pogoda, więc akurat :) jeszcze raz dziękuje

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Tak w ogóle, to nie jest popularne cięcie prześwietlające orzecha(w zasadzioe nigdy o takim nie słyszałem...), to nie jabłoń. U mnie orzechy- wszystkie- są podobnej jakości bez względu na lokalizację na drzewie, a na każdym drzewie inne. Jeżeli nawet te na samym dole, w cieniu, przy ziemi są nieco mniejsze, to nie powód by(jak piszesz) były puste lub zgnite. To może być wina konkretnego drzewa- siewki, jego młodego wieku(15 lat) lub innych czynników- np glebowych czy po prostu choroby.
Przytnij orzecha tylko tak, by ładnie wyglądał.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Słusznie piszesz maryann , że to jest wina konkretnego drzewa. Tak właśnie trzeba traktować sięcie orzechów włoskich. Jedne rosną kilkadziesiąt lat praktycznie bez żadnej ingerencji , inne zagęszczają się nadmiernie . Większość siewek wymaga cięcia tylko sanitarnego. Jeśli zajdzie potrzeba usunięcia połowy korony (np.rujnuje dach , lepiej wiedzieć kiedy to zrobić) . Istnieje jeszcze cięcie ,, na owoc'', ale to dotyczy tylko nielicznych drzew . Nowe odmiany (których niestety w Polsce jeszcze nie ma ) do obfitego owocowania cięcia wymagają i to radykalnego.
Informacji o orzechach w Polsce znajdziesz mało , często sprzeczne . Te które podaję na forum pochodzą z rejonu największych upraw orzechów włoskich na świecie (blisko 60 % światowej produkcji) , czyli ze Stanów Zjednoczonych , plus własne obserwacje. Wybieram zalecenia z naszej strefy klimatycznej . Poza tym z orzechami od urodzenia jestem na ty , Podkarpacie to rejon orzechowy. Pozdrawiam.Stara orzesznica , kozula .
Stanislawa Majda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 paź 2008, o 09:28

Orzech włoski - formowanie i cięcie

Post »

Na mojej dzialce wyrósł ogromny orzech włoski, juz za bardzo nam przeszkadza, ale co kogo spytam kiedy i jak ciąć - każdy mówi co innego, jedni -nie ciąć wogole, bo uschnie, drudzy- jesienią , inni - wiosną -- pomózcie
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Witaj Stanisławie na naszym forum! :D
Ja czytałam i tak mi radzono na forum, że orzech włoski należy ciąć na przedwiośniu, kiedy temperatury są juz powyżej zera. Przycinałam tak swój orzech ( był przesadzany jesienią, ale cięłam dopiero w marcu)
Miejsca cięcia oczywiście od razu zasmarowywałam Funabenem. Orzech ma się bardzo dobrze i po raz pierwszy owocował w tym roku :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Mamy na forum bardzo bogaty watek poświęcony orzechowi włoskiemu ,również doświadczeniom w jego cieciu,
zapraszam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... h+w%B3oski
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Czy nie za wcześnie na cięcie orzecha?

Post »

W październiku czyli 4 miesiące temu posadziłem orzech włoski, ma on teraz ok. 1m wysokości. Chcę go przyciąć, ponieważ pień się rozgałęzia na dwa tuż nad ziemią, w wolę żeby pozostał tylko jeden i drzewo miało bardziej "klasyczny" kształt. Czy te 4-5 miesięcy od wsadzenia to nie za wcześnie na cięcie? Czy lepiej zrobić to już teraz i niech rośnie od razu we właściwym kształcie, czy lepiej dopiero za rok albo i później?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”