Orzech włoski - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Moje doświadczenie empiryczne wskazuje na połowę lipca. Jeśli ktoś jest bardziej zadowolony z cięcia w czerwcu również nie ma przeszkód.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Mam dwa szczepione orzechy posadzone na jesieni. Jeszcze nie wiem czy się przyjęły. Ale już myślę o ich formowaniu.
Wiem że są terminy wczesnowiosenny oraz sierpniowy. Sierpniowy stosowałem na swoim już dorosłym orzechu i wycieków nie było.
Ale podobno najlepszy obecnie polecany termin to koniec maja/ początek czerwca.
Czy można go też stosować dla młodych drzewek. Czy może jest też tak jak przypadku drzew pestkowych. Dorosłe drzewa po owocowaniu, a te młode formuje się na wiosnę.
Ponadto jak je przyciąć. Bo znowuż wiem że pierwsze gałęzie powinny być minimum na wysokości 1,50 m. A tyle to mam może przewodnika. A gałęzie boczne już pokaźne mam na znacznie mniejszej wysokości. Czyli co trzeba je wyciąć na gładko. Czy jeszcze je zostawić żeby drzewko wzmocniło się, a obciąć je w przyszłym roku.
A co z przewodnikiem. Czy trzeba go nieco obciąć aby pobudzić pąki przy górze przewodnika.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2015, o 21:00 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o zdania z dużej litery.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Formowanie orzecha włoskiego... tego nie uformujesz za bardzo, pień do dwóch metrów, reszta rozgałęzienia, co do cięcia, czy to jabłonka, czy to kasztan... tniemy bezpiecznie w zimie, aczkolwiek to też zależy od klimatu, a i gleby...

Nie jestem szpecem, jak Kozula, ale przycinam orzecha w styczniu i problemów nie mam, ale jasne że to zależy od lokalizacji itp.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

mr25ur pisze:Formowanie orzecha włoskiego... tego nie uformujesz za bardzo, pień do dwóch metrów, reszta rozgałęzienia, co do cięcia, czy to jabłonka, czy to kasztan... tniemy bezpiecznie w zimie, aczkolwiek to też zależy od klimatu, a i gleby...

Nie jestem szpecem, jak Kozula, ale przycinam orzecha w styczniu i problemów nie mam, ale jasne że to zależy od lokalizacji itp.
A co, orzecha włoskiego się nie formuje? Jeśli chcesz stworzyć stabilny szkielet to jednak nie pomijaj tego. Trzeba likwidować ostre kąty i krzyżujące gałęzie. Termin? Orzecha włoskiego jako gatunku wykazującego płacz wiosenny nie powinniśmy ciąć w terminie innym niż letni.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Ramon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 26 kwie 2015, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Witam,

Moje pytanie dotyczy przycinania orzechów włoskich w 1 roku po posadzeniu: jesienią posadziłem 4 orzechy i są to nierozgałęzione okulanty. 2 z nich posiadają już wysokość odpowiednią do założenia 1 pietra koronki: 2m i 1,8m. Przy czym dodam, ze czubki ich są grube i zdrewniałe, wegetacja ruszyła około tydzień temu i w obecnie zaczynają się rozwijać. I teraz tak - tniemy czubek cięciem prostym czy wyprowadzamy czubek dalej z istniejącego a boczne konary formujemy z poniższych powiedzmy 3 pędów bocznych? I czy tak jak w przypadku drzew owocowych naginamy gałęzie żeby uzyskać kąt zbliżony do prostego czy pozostawiamy same sobie. I następne pytanie czy pozostałe wyrastające pędy poniżej formowanej koronki powiedzmy z 3 konarów wyłamujemy czy obcinamy kiedy będą miały po 5 cm długości. Powyższe zabiegi sanitarne chciałbym przeprowadzić w 2 połowie maja lub na początku czerwca. Dodam że odmiany tych orzechów to Koszycki i Wiśnicz Czerwony, a te które jeszcze są zbyt niskie do formowania to Brodview i Mars. Wszystklie były kupowane na jesień u Dudka w Marcyporębie. Orzechy rosną 30 km na południe od Poznania.
Ramon
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Orzech włoski z reguły nie tworzy takich ostrych rozgałęzień konarów i może obejść się bez rozginania. Osobiście nie preferuję nawet jakiegoś specjalnego formowania młodych orzechów, no chyba, że naprawdę są jakieś poważne defekty w koronkach.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4204
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Posłuchaj przedmówcy- z orzecha ewentualnie tniemy chore lub przeszkadzające gałęzie. I na pewno nie teraz!!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Ja mojego orzecha dosyć mocno podciąłem w styczniu, w okresie ze słońcem i dodatnimi temperaturami. Skróciłem koronę o dwa metry z hakiem, grubość najgrubszych gałęzi wynosiła 5cm. Tnąc, zostawiłem kołki (czopy) na wypadek podmarznięcia miejsc cięcia. Zasmarowałem rany funabenem. Kołki zlikwiduję i wyrównam cięcie w lecie, tnąc na obrączkę, jak pan Bóg przykazał. Teraz orzech się obudził, widać zaczątki liści i "kolby" męskich kwiatów, rany nie płaczą.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Podwójna robota, ale drzewu ten sposób znacząco nie zaszkodzi.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Ja tnę jesienią jak opadną orzechy i zgubi liście. Latem szkoda mi orzechów, a zimą ciężko dotrzeć na działkę (po pracy ciemno, a w weekendy, albo nie ma pogody albo mam inne plany). Może nie jest to najlepszy termin, ale nic strasznego się nie dzieje.
Dorota
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

ERNRUD pisze:Podwójna robota, ale drzewu ten sposób znacząco nie zaszkodzi.
Taką mam nadzieję, bo nie chciałbym zniszczyć tego drzewa. Mam go od nasiona (znalazłem siewkę) i ma smaczne, choć niewielkie orzechy. :)
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Dorcinda - nic się nie dzieje. :roll: To zależy jakie zostawiasz rany. Jeśli narobisz jesienią dużych ran to możesz tego nawet nie widzieć jakie grzyby zasiedlają drewno tego orzecha. Przyglądałaś się ranom?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Rany zamalowuję farbą akrylową z miedzianem, orzech ma już kilkanaście lat i od jakichś pięciu tnę go dość intensywnie.
Staram się wycinać zbędne gałęzie póki są jeszcze dość cienkie, chociaż parę takich o średnicy 4-5 cm też się znalazło.
Nie upieram się, że żadne grzyby nie wlazły, twierdzę tylko, że ja nie zauważyłam. Jestem też daleka od polecania takiego sposobu, skoro są lepsze. Wszystko zależy od podejścia do problemu. Mój orzech to samosiejka, gdy miał z 10 lat (a może i 12) i nie owocował zagroziłam mu, że pójdzie pod topór - poskutkowało :D . Orzechy ma całkiem dobre - chociaż bywają lepsze. Mam ograniczone miejsce na działce, więc ciąć muszę, jak go coś dopadnie i umrze płakać nie będę, może posadzę coś szlachetniejszego.
Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”