Orzech włoski - cięcie

Drzewa owocowe
fan_ogrodnictwa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 sie 2017, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Ja mam w swoim ogrodzie bardzo dużego orzecha. Kiedy najlepiej przycinać takie drzewo?

Drzewo rozrosło się bardzo do góry i po bokach, a chciałbym, żeby było bardziej zadbane i miało jakiś regularny kształt.
zimek81
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 paź 2017, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Witam, czy jeszcze w październiku można przyciąć orzecha ? Chodzi o ucięcie 3 gałęzi od dołu.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Mój dziadek miał 'na wschodzie' sad orzechowy. Po wojnie już w nowym miejscu pierwsze co, to nasadził orzechów gdzie się dało. Nigdy nie przycinał gałęzi. Twierdził, że "orzecha nie wolno ciąć, tylko trzeba go bić" - w związku z czym chodził z wielkim drągiem i tłukł po gałęziach gdzie popadło. I to działało.
Sporadycznie wycinał gałęzie, które np. rosły za nisko i przeszkadzały. Moja mama postępuje z orzechami tak samo. Rosną pięknie, bogato owocują, mają po kilkadziesiąt lat.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2819
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

zimek81 wiosną jak przyrosty będą miały z 10 cm, teraz będzie płakał i ranę zasiedlą grzyby.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
zimek81
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 paź 2017, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Ok, dzięki za podpowiedz. Z porad kolegi też skorzystam :D
martin3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2018, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Ja przycinałem gałęzie orzecha na początku marca i teraz sączą się soki. Zalepiłem końce tych przyciętych gałęzi ziemią ale to nic nie dało Teraz zastanawiam się czy ta ziemia była dobrym pomysłem i co teraz mogę zrobić
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Teraz to tylko usiąść i płakać. ;:124

A tak na poważnie - też kiedyś musiałem przyciąć orzecha w lutym, płakał aż do puszczenia pąków ale nic się z nim nie działo. Wydaje mi sie że słabej rósł.
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

martin3 pisze:Ja przycinałem gałęzie orzecha na początku marca i teraz sączą się soki. Zalepiłem końce tych przyciętych gałęzi ziemią ale to nic nie dało Teraz zastanawiam się czy ta ziemia była dobrym pomysłem i co teraz mogę zrobić
Wyczyść miejsca cięcia i posmaruj markową maścią ogrodniczą (koniecznie wymieszaj przed użyciem). Ona bardzo dobrze zasklepia tkanki rośliny i szybko zasycha.
rysyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lut 2016, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak przyciąć starego orzecha

Post »

Mam problem. Orzech jak na zdjęciu rośnie mocno do góry ale też wszerz i zaczyna mi zasłaniać za dużo terenu. Czy może ktoś podpowiedzieć które gałęzie usunąć.

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Ojj, nie radziłbym mocno ciąć. I tak będzie szybko odrastał, a rany u orzecha ciężko się goją. Może lepiej usunąć kilka zacieniających gałęzi z dolnych partii korony. Zamieszczaj na przyszłość zdjęcia w odpowiedniej orientacji, bo w komputerze ciężko się je ogląda bokiem.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Dzisiaj przycinałem swojego orzecha. Zero wycieku soków. Ciekawe czy jutro zacznie płakać.
Ojj, nie radziłbym mocno ciąć. I tak będzie szybko odrastał,
To już po pierwszym cięciu standard że trzeba co roku wycinać 3 metrowe wilki.
a rany u orzecha ciężko się goją.
I co z tego, orzech ma długowieczne i twarde drzewo więc nawet jak jest duża martwa tkanka to nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Wyciek soku ksylemowego u orzecha włoskiego zależy od intensywności parcia korzeniowego, które jest różne w zależności od pory, temperatury oraz... fazy księżyca. Jeśli bezpośrednio po cięciu orzech nie płacze, zrobi to w kolejnych dniach.
Płakać przestaje dopiero po reakcji embolii. Embolia to zator powietrzny w naczyniach drewna, który fizycznie uniemożliwia dalsze przedostawanie się soku do odkrytego cięciem drewna.

Orzechy bardzo źle reagują na rany, bo mają słaby mechanizm obronny przed wnikaniem grzybów w wewnętrzne struktury drewna. Mechanizm ten zwie się kompartmentalizacją. Jeśli ktoś ma ochotę na skracanie żywota swojego orzecha, można ciąć go ostro na przedwiośniu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Orzech włoski - cięcie

Post »

Mój orzech jest od 20 lat cięty prawie co roku na przedwiośniu i jakoś nie widzi mu się umierać. Wręcz przeciwnie. Co roku rośnie jak głupi i jest obwieszony owocami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”