Po czym odróznić Spartana od Macouna i od McIntosha ?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Po czym odróznić Spartana od Macouna i od McIntosha ?

Post »

No właśnie. Pytanie jak w temacie, zwłaszcza w tym roku. Wszystkie buraczkowe z nalotem i smaczne. A ja chcę na wiosnę pobierać zrazy i jak teraz nie oznaczę to kicha będzie. Może ktoś ma wszystkie i mógłby zrobić na fotce łącznie?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Po czym odróznić Spartana od Macouna i od McIntosha ?

Post »

Mekintosz będzie najbardziej kulisty w kształcie,spartan jak go postawić ogonkiem do góry to będzie miał troche sercowaty zarys jak się na niego spojrzy z boku,a makun będzie taki najbardziej kańciasty i spłaszczony troszczke jak alwa
kolekcjoner smaków
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Po czym odróznić Spartana od Macouna i od McIntosha ?

Post »

A miąższ? Spartan i McIntosh - białozielonkawy, a Macoun - biały z różowymi żyłkami? Czy różnie z tym może byc?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Po czym odróznić Spartana od Macouna i od McIntosha ?

Post »

Nie mam 'Macouna', ale mogę się wypowiedzieć odnośnie dwóch pozostałych odmian. Tak jak napisano, kształt. 'Spartany' są bardziej spłaszczone. Z reguły opadają nieco bardziej niż 'McIntosh'. McIntosh ma bardziej smużkowaty rumieniec. Spartan jest mocniej wybarwiony na bordowo. Oba z niezabarwionym miąższem. McIntosh jak dla mnie bardziej landrynkowy w smaku. Oba cholernie podatne na parcha i na raka zresztą też. U mnie straty na McIntosh'u ok 50 % z powodu moniliozy. Spartan czysty - o wiele lepiej reaguje na uszkodzenia skórki.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Po czym odróznić Spartana od Macouna i od McIntosha ?

Post »

No tak. Na jednym drzewie owoce przypominają i Spartana i McIntosha. Piszesz, że miąższ w obydwu niewybarwiony. Czyli jeśli będzie miał kolor Spartana od słonecznej strony (cały mocno buraczkowy), będzie raczej słodki niż winny i lekko pod skórką zaróżowiony miejscami - to będzie Macoun? A czy te wszystkie trzy odmiany były równie popularne w latach 70-tych i 80-tych zwłaszcza w ogrodach działkowych?
A byłaby szansa, żebyś wrzucił tegoroczne zdjęcie swojego McIntosha i Spartana ?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Po czym odróznić Spartana od Macouna i od McIntosha ?

Post »

Nie robiłem niestety zdjęć, a jabłka już przerobione. W latach '70 najpopularniejszy był 'McIntosh', potem 'Spartan'. 'Macoun' w mniejszym stopniu. W dniu dzisiejszym drzewa tych odmian z tamtych lat należą do rzadkości, a te bez skrupulatnej pielęgnacji są sparaliżowane przez parcha i wpół suche przez choroby kory. W ogródkach działkowych w tamtych czasach dominował McIntosh, ale po latach te drzewka się wykruszyły. Po rumieńcu ciężko odrożnić Spartana i Macouna. Tylko McIntosh będzie delikatniej wybarwiony.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”