Jeżyna -wymagania,uprawa cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja bym radziła zostawić tylko po jednym liściu, resztę obciąć.
Waleria
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jeśli chodzi o stanowisko, to ja mam posadzone przypadkowo( jak sadziłam to myślałam, że to pnąca roślina, a teraz włazi do sąsiada) dwa krzewy jeżyny przy ogrodzeniu o strony południowej, ale przysłania ją świerk serbski i pęcherznica, a więc ma sporo cienia.Wszyscy się dziwią (łącznie ze mną), że ona tak zasłonięta przed słońcem rośnie i owocuje jak szalona :) Owoce ma duże i smaczne.U sąsiada po przeciwnej stronie ulicy, na otwartym i słonecznym miejscu tej zimy zmarzła całkowicie, a moja ma się dobrze( była w podobnym wieku), trochę tylko podmarzła, ale owoców ma dużo, łatwo opadają, wiec trzeba zbierać systematycznie:) Nie bardzo wiem co z nimi robić, bo szybko się psują, a rodzina już jeść nie chce :?

Szymon- na zimę musisz wstawić sadzonki do chłodnego pomieszczenia, młode zmarzną w gruncie.Ja swoją jedną kupowałam, a drugą mam z ukorzenionej samoistnie końcówki pędu.Jej długie pędy gdy dotkną wilgotnej gleby to łatwo się ukorzeniają, ale trwa jakieś dwa lata zanim zrobi się owocujący krzak.
zachcianka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2009, o 21:43
Lokalizacja: poznan

Re: Co uciąć -jeżyna bezkolcowa ?

Post »

Jurek_stok pisze:Kochani! Kto ma chęć i może niech pomoże. Pomożecie!!!
Moja jeżyna bezkolcowa bardzo ładnie obrodziła. Mam 4 pędy długie, na których są pędy krótkie a na nich owoce. Mam też 3 nowe pędy długie, które nie owocują bo będą owocowały w przyszłym roku. Cykl owocowania na pędach dwuletni. Tyle wiem. A teraz schody! Czytam o wycinaniu pędów, które owocowały. To też już wiem. Ale nie wiem, bo nie mogę nigdzie się doczytać, a może źle czytam, które pędy należy wyciąć te długie 2-3 metrowe, w całości z tymi krótkimi, które na nich rosły i owocowały czy też tylko te krótkie, które miały owoce. Proszę o oświecenie mnie w tej sprawie, bo tylko patrzeć jak rozpoczną się zbiory owoców, a potem Co....?
Mam taką jeżynę od kilku lat i obcinam ją zaraz po owocowaniu ,a nowe pędy rozpinam na pergoli. Co roku pięknie owocuje. Jeżyna potrzebuje kwaśnej gleby, więc jesienią i wiosną nalezy podsypać kwaśny torf. Pozdrawiam i życzę udanych zbiorów. :lol:
zachcianka
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Najlepiej jest wycinać, a własciwie nawet wyłamywać pędy, które juz owocowały na wiosnę w nastepnym roku. Pędy są już suche i wyłamuja się przy samej ziemi, nie trzeba używać sekatora. Ja swoje jeżyny nie rozpinam na drutach, tylko wiążę je lużno w połowie wysokości. Pędy się nie wyłamują, a owoce mają wystarczająco dużo światła, żeby dojrzały:

Obrazek
dafit
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 maja 2009, o 21:47
Lokalizacja: olsztyn

Post »

Witam :)

Ja mam pytanko czy jak mam teraz jeżynę bezkolcową, która ma ze 3 pędy owocujące, to jak po zerwaniu owoców je obetnę i wsadzę patyki do ziemi w doniczkach postawie w piwnicy lub w pokoju* to zrobią są szanse na zakorzenienie i będą z tego "ludzie" ?

_____________________
*) niepotrzebne skreślić
szymon210892
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 sie 2009, o 09:57

Jeżyna bezkolcowa do ukorzenienia sadzonki

Post »

Proszę mi powiedzieć czy posadzone przeze mnie sadzonki z młodych pędów jeżyny jeszcze wypuszczą korzenie czy już z nich nic nie będzie wsadziłem je prawie miesiąc temu i niektóre liście uschły ale łodyga jest zielona podlewam je regularnie proszę mi także powiedzieć co potem jak je zimować i kiedy mogą się pojawić pierwsze świeże liście
Z góry serdecznie dziękuję
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Nie rozumiem dlaczego niektórzy utrudniają sobie sposób rozmnażania jeżyn. Ja jak chciałem rozmnożyć jeżynę to tegoroczny pęd przygiąłem i do ziemi wsadziłem wierzchołek. Tak zostawiłem do wiosny przyszłego roku. Na wiosnę jak zaczęły wypuszczać liście odciąłem pęd tak ze 40cm nad ziemią. Tak pozostawiony do jesieni wykopałem go i posadziłem na nowe miejsce uprawy. Jeśli chcemy uzyskać więcej sadzonek to cały jeden pęd przysypujemy cienką warstwą gleby. W miejscach gdzie były liście wyrosną pędy.
wodnik
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Waleria pisze:Ja bym radziła zostawić tylko po jednym liściu, resztę obciąć.
Czemu tego nie zrobiłeś? Tak jakbyś miał gorączkę i kazali Ci jechac na rowerze... Pęd nie ma czym pobierać wody, a za to odparowywać... tak! Jeszcze teraz to zrób.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
szymon210892
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 sie 2009, o 09:57

Tak

Post »

obciąłem te liście i jeden górny zostawiłem i co mam teraz dalej robić
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Jeżyna bezkolcowa

Post »

Kupiłam i posadziłam wiosną jeżynę Loch Ness. Ostatnio szperając w necie znalazłam artykuł mówiący, że na niemieckich plantacjach towarowych hodują tę odmianę w pojemnikach i na zimę przenoszą do szklarni. W związku z tym mam pytanie czy ta odmiana przezimuje w polu? Może ma ktoś tę jeżynę i podzieli się doświadczeniami. Pozdrawiam
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Tutaj masz parę słów nna temat tej jeżyny http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=3085
wodnik
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Jeżyna bezkolcowa

Post »

Dzięki Witia!
Chyba muszę oswoić się z myślą, że to jednorazówka. Pozdrawiam
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
janus_z
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 lut 2008, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Witam
Ja zakupiłem dwie odmiany Orkan i Gazda(tą kupiłem na Allegro), ta pierwsza faktycznie nie ma kolców i rośnie tak bardziej jak malina, choć owoce nie tak smaczne, natomiast odmiana Gazda jest bardzo ekspansywna ma dużo odrostów korzeniowych, pędy rosną nawet na 3m długości, grubość przy podstawie nawet ponad 2cm(przycinam je, po przycięciu wyrasta dużo odrostów), ma bardzo smaczne duże owoce, ale niestety ma również dosyć duże kolce...
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”