Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 880 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 63  
Autor Wiadomość
szymon210892
 Tytuł:
PostNapisane: 1 wrz 2009, o 14:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
poczym poznać że jeżyna się ukorzeniła
i co później zrobic]

Waleria
 Tytuł:
PostNapisane: 1 wrz 2009, o 19:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja bym radziła zostawić tylko po jednym liściu, resztę obciąć.

selli7
 Tytuł:
PostNapisane: 2 wrz 2009, o 13:38 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Jeśli chodzi o stanowisko, to ja mam posadzone przypadkowo( jak sadziłam to myślałam, że to pnąca roślina, a teraz włazi do sąsiada) dwa krzewy jeżyny przy ogrodzeniu o strony południowej, ale przysłania ją świerk serbski i pęcherznica, a więc ma sporo cienia.Wszyscy się dziwią (łącznie ze mną), że ona tak zasłonięta przed słońcem rośnie i owocuje jak szalona :) Owoce ma duże i smaczne.U sąsiada po przeciwnej stronie ulicy, na otwartym i słonecznym miejscu tej zimy zmarzła całkowicie, a moja ma się dobrze( była w podobnym wieku), trochę tylko podmarzła, ale owoców ma dużo, łatwo opadają, wiec trzeba zbierać systematycznie:) Nie bardzo wiem co z nimi robić, bo szybko się psują, a rodzina już jeść nie chce :?

Szymon- na zimę musisz wstawić sadzonki do chłodnego pomieszczenia, młode zmarzną w gruncie.Ja swoją jedną kupowałam, a drugą mam z ukorzenionej samoistnie końcówki pędu.Jej długie pędy gdy dotkną wilgotnej gleby to łatwo się ukorzeniają, ale trwa jakieś dwa lata zanim zrobi się owocujący krzak.

zachcianka
 Tytuł: Re: Co uciąć -jeżyna bezkolcowa ?
PostNapisane: 2 wrz 2009, o 21:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Jurek_stok napisał(a):
Kochani! Kto ma chęć i może niech pomoże. Pomożecie!!!
Moja jeżyna bezkolcowa bardzo ładnie obrodziła. Mam 4 pędy długie, na których są pędy krótkie a na nich owoce. Mam też 3 nowe pędy długie, które nie owocują bo będą owocowały w przyszłym roku. Cykl owocowania na pędach dwuletni. Tyle wiem. A teraz schody! Czytam o wycinaniu pędów, które owocowały. To też już wiem. Ale nie wiem, bo nie mogę nigdzie się doczytać, a może źle czytam, które pędy należy wyciąć te długie 2-3 metrowe, w całości z tymi krótkimi, które na nich rosły i owocowały czy też tylko te krótkie, które miały owoce. Proszę o oświecenie mnie w tej sprawie, bo tylko patrzeć jak rozpoczną się zbiory owoców, a potem Co....?

Mam taką jeżynę od kilku lat i obcinam ją zaraz po owocowaniu ,a nowe pędy rozpinam na pergoli. Co roku pięknie owocuje. Jeżyna potrzebuje kwaśnej gleby, więc jesienią i wiosną nalezy podsypać kwaśny torf. Pozdrawiam i życzę udanych zbiorów. :lol:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Jurek
 Tytuł:
PostNapisane: 3 wrz 2009, o 06:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Najlepiej jest wycinać, a własciwie nawet wyłamywać pędy, które juz owocowały na wiosnę w nastepnym roku. Pędy są już suche i wyłamuja się przy samej ziemi, nie trzeba używać sekatora. Ja swoje jeżyny nie rozpinam na drutach, tylko wiążę je lużno w połowie wysokości. Pędy się nie wyłamują, a owoce mają wystarczająco dużo światła, żeby dojrzały:

Obrazek

dafit
 Tytuł:
PostNapisane: 4 wrz 2009, o 22:40 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Witam :)

Ja mam pytanko czy jak mam teraz jeżynę bezkolcową, która ma ze 3 pędy owocujące, to jak po zerwaniu owoców je obetnę i wsadzę patyki do ziemi w doniczkach postawie w piwnicy lub w pokoju* to zrobią są szanse na zakorzenienie i będą z tego "ludzie" ?

szymon210892
 Tytuł: Jeżyna bezkolcowa do ukorzenienia sadzonki
PostNapisane: 27 wrz 2009, o 13:23 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Proszę mi powiedzieć czy posadzone przeze mnie sadzonki z młodych pędów jeżyny jeszcze wypuszczą korzenie czy już z nich nic nie będzie wsadziłem je prawie miesiąc temu i niektóre liście uschły ale łodyga jest zielona podlewam je regularnie proszę mi także powiedzieć co potem jak je zimować i kiedy mogą się pojawić pierwsze świeże liście
Z góry serdecznie dziękuję
Obrazek

Obrazek

witia
 Tytuł:
PostNapisane: 1 paź 2009, o 13:42 
200p
200p
Nie rozumiem dlaczego niektórzy utrudniają sobie sposób rozmnażania jeżyn. Ja jak chciałem rozmnożyć jeżynę to tegoroczny pęd przygiąłem i do ziemi wsadziłem wierzchołek. Tak zostawiłem do wiosny przyszłego roku. Na wiosnę jak zaczęły wypuszczać liście odciąłem pęd tak ze 40cm nad ziemią. Tak pozostawiony do jesieni wykopałem go i posadziłem na nowe miejsce uprawy. Jeśli chcemy uzyskać więcej sadzonek to cały jeden pęd przysypujemy cienką warstwą gleby. W miejscach gdzie były liście wyrosną pędy.

maryann
 Tytuł:
PostNapisane: 2 paź 2009, o 11:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Waleria napisał(a):
Ja bym radziła zostawić tylko po jednym liściu, resztę obciąć.
Czemu tego nie zrobiłeś? Tak jakbyś miał gorączkę i kazali Ci jechac na rowerze... Pęd nie ma czym pobierać wody, a za to odparowywać... tak! Jeszcze teraz to zrób.

szymon210892
 Tytuł: Tak
PostNapisane: 4 paź 2009, o 14:46 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
obciąłem te liście i jeden górny zostawiłem i co mam teraz dalej robić

Marysia II
 Tytuł: Jeżyna bezkolcowa
PostNapisane: 5 paź 2009, o 14:44 
200p
200p

1 szt.
Kupiłam i posadziłam wiosną jeżynę Loch Ness. Ostatnio szperając w necie znalazłam artykuł mówiący, że na niemieckich plantacjach towarowych hodują tę odmianę w pojemnikach i na zimę przenoszą do szklarni. W związku z tym mam pytanie czy ta odmiana przezimuje w polu? Może ma ktoś tę jeżynę i podzieli się doświadczeniami. Pozdrawiam

witia
 Tytuł:
PostNapisane: 7 paź 2009, o 09:40 
200p
200p
Tutaj masz parę słów nna temat tej jeżyny http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=3085

Marysia II
 Tytuł: Jeżyna bezkolcowa
PostNapisane: 7 paź 2009, o 23:10 
200p
200p

1 szt.
Dzięki Witia!
Chyba muszę oswoić się z myślą, że to jednorazówka. Pozdrawiam

janus_z
 Tytuł: Re: Jeżyna bezkolcowa
PostNapisane: 22 lut 2010, o 14:13 
50p
50p

1 szt.
Witam
Ja zakupiłem dwie odmiany Orkan i Gazda(tą kupiłem na allegrooo), ta pierwsza faktycznie nie ma kolców i rośnie tak bardziej jak malina, choć owoce nie tak smaczne, natomiast odmiana Gazda jest bardzo ekspansywna ma dużo odrostów korzeniowych, pędy rosną nawet na 3m długości, grubość przy podstawie nawet ponad 2cm(przycinam je, po przycięciu wyrasta dużo odrostów), ma bardzo smaczne duże owoce, ale niestety ma również dosyć duże kolce...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 880 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 63  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Exabot [Bot], leff, MarSz i 15 gości