Jeżyna -wymagania,uprawa cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Wyciełabym wszystkie stare pędy a zostawiłabym młode, zeszłoroczne. Dzięki temu jeżyna łatwiej sie przyjmie i zostanie zachowana równowaga między częścia nadziemną a uszkodzonym systemem korzeniowym.
Pozdrawiam.
Ola
selin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 5 mar 2009, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post »

serdecznie ci Olu dziękuję za odpowiedzi. Mam nadzieję że po naszych zabiegach będziemy jeszcze mogli kiedyś spróbować jeżynek z tego krzaczka ale zobaczymy :D Serdecznie pozdrawiam ;:6
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

selin pisze:A które pędy skaracać te młode czy te zdrewniałe
O tej porze roku jeżyna powinna mieć tylko pędy zeszłoroczne... Jeżeli więc ma jeszcze jakieś starsze, to na pewno nie ma sensu ich trzymać. W tym roku znowu wybiją młode, które na przyszły rok po zaowocowaniu należy wyciąć.
Teraz trzeba roślinę przyciąc trochę 'na oko'. Zależnie od stanu korzenia wyobrażam tak sobie by zostawić w sumie 1 do 3 metrów bieżących pędu/-ów.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
selin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 5 mar 2009, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post »

Dzięki. Jak przestanie lać to może jutro się za to weźniemy z mężem. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Jeżyna bezkolcowa jest bardzo "żywotna" :) krzak wykopywałam na jesień, spory egzemplarz, ciachałam korzenie mocno, licząc się z tym,że może nie przeżyć zimy (a była ostra) i nawet jej nie zabezpieczałam. Przycięłam wszystkie gałęzie (w tym roku nie zależy mi na owocach). Na dno dołka dałam trochę suchego obornika, wymieszanego z ziemią.
Jeżyna ma się całkiem nieźle, już jesienią zaczęła wypuszczać nowe przyrosty, zimę przeżyła. Pionierska roślina :)
selin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 5 mar 2009, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post »

Ok jeżynak przesadzona. Właśnie czytam twoje słowa Ave o rzywotności jeżyn. I cieszę się że się odezwałaś bo naszej jeżynce też tych korzeni dużo nie zostało w ogóle mam wrażenie że źle z nią ale inaczej się nie dało. Jednak nie mam obornika dosypaliśmy na korzenie kompostu ślicznie rozłożonego w sumie czarniutkiej ziemi. Mam nadzieje że się jej to spodoba a że ciągle pada to też dobrze. Tylko jeszcze to przycinanie. A jak teraz poprzycinamy mocno to w tym roku będą owoce? Dziękuję wszystkim dobrym ludzią za rady. ;:33 Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

na pewno sie jej spodoba :)
Możesz jej jeszcze dać Vit B i trochę ukorzeniacza do półzdrewniałych rozpuszczopne w wodzie - wspomogą odradzanie sie korzonków.
Jeżyna owocuje na pędach 2 letnich, więc owoców (po silnym przycięciu) może nie być za wiele.
Pędy, które owocowały w danym roku należy po owocowaniu przyciąć nisko nad ziemią.
biegacz123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 sie 2009, o 21:38

Jeżyna

Post »

Witam.Mam wsadzoną jeżynę bezkolcową.Pod liśćmi pojawiło się pełno jaskrawych pomarańczowych plamek,kropek
tak jakby jakiś nalot.Pierwszy raz coś takiego widzę.Kropki są tylko pod liśćmi,najwięcej na tych najniżej.
Proszę o pomoc jeśli ktoś się z tym spotkał. :?:
biegacz123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 sie 2009, o 21:38

Jeżyna bezkolcowa

Post »

Witam.Może ktoś mi pomoże i udzieli informacji odnośnie pomarańczowego nalotu , kropek na spodach liści.Krzew jest
młody jeszcze nie owocował.
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Witam. Mam jeżynę bezkolcową, niestety nie znam odmiany i tu poniekąd tkwi mój problem. Owoce na zdjęciu nie są zbyt duże, poprzednie były sporo większe, ale tylko te mi zostały na krzaku. Owocuje pierwszy rok. Niestety są okropnie kwaśne. I stąd moje pytanie? Czy znacie jakąś odmianę która ma bardzo kwaśne owoce - chce kupić inną odmianę ale nie chce przez przypadek trafić na tę samą a szkółkarzom już nie wierzę - ta też miała mieć słodkie owoce. Czy może też jest tak, że smak zależy od czegoś innego - nawożenia, nasłonecznienia, itp.? Wrzucam zdjęcie jeśli to może pomóc w ustaleniu odmiany.
Obrazek
szymon210892
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 sie 2009, o 09:57

Jeżyna bezkolcowa

Post »

Bardzo proszę po potwierdzenie czy dobrze posadziłem jeżynę
wziąłem sadzonki z pendów które odchodziły od łodygi głównej
ziemie zmieszałem torfowa żwir i ogrodowa
i proszę o podanie mi co mam dalej robic

a to zdjęcia sadzonek

Obrazek Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Zostaw do ukorzenienia. Cieniuj i podlewaj, ale nie przelewaj, żeby nie zgniły.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
szymon210892
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 sie 2009, o 09:57

Post »

a jak długo trzeba czekać do ukorzenienia
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”