Jeżyna -wymagania,uprawa cz.1

Drzewa owocowe
tomek176
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 lip 2008, o 21:10

Jeżyna bezkolcowa

Post »

Witam!

Mam jeżynę bezkolcową i w okresie upałów takich jak mamy obecnie pojawiają się oparzenia. Nie wiem w jaki sposób temu zapobiegać. Myślałem o przykryciu plantacji cieniutką włókniną, ale może są inne metody - pomysły.
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Jeżyna

Post »

Jeżeli podlewasz tą jeżynę i to nic nie pomaga to chyba nic nie zaszkodzi jeśli sie ją zacieniuje.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Czym charakteryzują się oparzenia?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
tomek176
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 lip 2008, o 21:10

Post »

Charakterystyka oparzeń: od strony największego oddziaływania słonecznego owoce stają się białe. Są białe od strony najbardziej oświetlonej lub też mają kilka białych kuleczek. Poparzone owoce nie mają smaku praktycznie.
Awatar użytkownika
geomantik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 9 maja 2008, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Mam to samo - część owoców ma wybarwione na biało kuleczki, które usychają po pewnym czasie. Tomek176 - Czy wymyśliłeś coś na własną rękę w tym temacie?
Daniel
tomek176
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 lip 2008, o 21:10

Post »

Jeśli są to białe kuleczki to przyczyną jest słońce i jego nadmiar. Pojawiają się od stron słonecznych i zaczyna się od jednej, a później owoce robią się w połowie białe i tracą smak. Receptą na to jest cieniowanie w dni upalne. Po jakimś czasie zasychają. W każdym razie wygląda to fatalnie.
Bywa też, że niektóre kuleczki są czerwone i to nie przez to, że owoc jest nie dojrzały.... ale to już inna bajka :D
Primax
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 17 cze 2008, o 12:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Liście jeżyn

Post »

Witam
Moje rożlinki własnie zaczynają gubić liście a ponieważ mam słaba glebę wiec pomyślałem że zostawie je na zime pod krzaczkami a wiosną przekopie. Zimą troszkę by osłonęły krzaczki a wiosną przegniłyby poprawiając warunki glebowe.
Powstało jednak pytanie czy takie postępowanie nie jest niebezpieczne.
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

Ja zawsze zostawiam liście pod jeżyną (mam bezkolcową )leżą sobie tak do wiosny ,a póżniej zbieram je i podsypuje pod krzaczek , same się rozkładają ,nie przekopuję ich bo można uszkodzić korzenie :roll:
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Ja mam tą jeżynę dobre 15 lat obrosła mi całą altanę.pędy czymałem tylko 2 lata w pierwszym wyrasta w w drugim owocuje.Ale w tym roku zaczeła wyrażnie słabnąć.nie ma widoku żadnej choroby a ni nic.Więc co się dzieje. ??
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
selin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 5 mar 2009, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Przesadzanie jeżyny

Post »

Witam serdecznie. Jestem początkującym ogrodnikiem i mam pytanie czy można przesadzać krzak jeżyny który jest już dość pokaźnych rozmiarów. Jeżeli tak to czy teraz jest na to odpowiednia pora i jakie stworzyć mu warunki glebowe. ;:31 pomóżcie
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Jaka to jeżyna ? i jak pokaźnych rozmiarów ?
Przesadzałam starsze jeżyny, mam odmianę orkan. Tylko robiłam to później, w kwietniu. Warunki powinna mieć takie jak maliny.
Pozdrawiam.
Ola
selin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 5 mar 2009, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post »

Jest to jeżyna bezkolcowa ale niestety nie wiem jaka odmiana. Ciężko powiedzieć jaka jest duża. Jest rozciągnięta na stelarzu wysokim na 2,5 metra i 5 metrów szerokim i ramionami sięga na oba końce. Czy taka roślinka ma delikatne korzenie i wszystkie trzeba przesadzić. Czy jeżeli jakieś korzenie utniemy to da sobie radę.
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Przy przesadzaniu zawsze część korzeni ulega uszkodzeniu, to nieuniknione.
Roślina da sobie radę ale trzeba jej będzie troche pędów przyciąć.
Pozdrawiam.
Ola
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”