Jeżyna -wymagania,uprawa cz.1

Drzewa owocowe
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Przesadzanie jeżyny

Post »

duduś pisze:Witam czy przesadzając teraz jeżynę bezkolcową mogę dać pod nią obornik ?- ponoć jesienią się nie daje bo ma dużo azotu i pobudza roślinę do wzrostu - z drugiej strony jak nie dam to na wiosnę jak to zrobię ?? a mam bbb. słabą glebę - nie wiem jak dobrze wykombinować ?
Możesz. Przysyp go tylko kilkucentymetrową warstwą ziemi, aby nie stykał się z korzeniami. Związki azotu zawarte w oborniku faktycznie pobudziłyby roślinę do wzrostu, ale gdyby był on umieszczony nad korzeniem (wówczas deszcze wypłukiwałyby azot wprost na korzenie jeżyny, co mogłoby pobudzić ją do wzrostu, ale równie dobrze mocno uszkodzić <aż do zamarcia włącznie - chociaż jesienią aż tak drastycznych skutków pewnie by nie było, z uwagi na małą aktywność rośliny>).

pozdrawiam,
jacek
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.1

Post »

seedkris pisze: Reuben owocuje i dalej kwitnie, owoce wyborne w smaku, słodsze od innych.
Witaj seedkris. Napisz, proszę, coś więcej o Reubenie; w jakiej rozstawie sadziłeś, czy okrywałeś po ścięciu na zimę, jak przygotowywałeś glebę, jakie podpory, jak prowadzisz, coś o plonach z krzewu jeśli możesz i o wszystkim, co Ci przyjdzie do głowy w związku z uprawą.

pozdrawiam,
jacek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3704
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.1

Post »

Dostałem 3 małe sadzonki ostatnią zimą. Wsadziłem do małych doniczek i na widny strych. Wiosną, jak podrosły do większych, 15L. Teraz stoją w namiocie i mają owoce i kwitną. Pędy są wysokie, równe ze mną. Podpory, to bambusowe tyczki, po 3 w doniczce. Owoce są duże i bardzo słodkie. Kwiaty też są większe niż u innych odmian. Trzmiele oblatują je słabo. Z tego powodu spora część owoców jest, taka niepełna. Pędy na zimę wytnę równo z podłożem. Doniczki zadołuje w ziemi na zimę. Ogólnie jestem mile zaskoczony tą odmianą. Mogę ją porównać do jesiennych malin.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.1

Post »

Witam
Mam pytanie odnośnie moich jeżyn (odmiana gazda). Posadziłem je na wiosnę bardzo ładnie się rozrosły i wręcz obsypały kwiatami. Niestety zawiązały się dosłownie pojedyncze owoce i na dodatek były zdeformowane. Czego może być to wina? Jeżyny rosły w pełnym słońcu przez 24h na dobę więc w lato wręcz je popaliło (obecnie przesadziłem je w półcieniste miejsce). Druga sprawa to 15-20 m od jeżyn rosną maliny może to one źle wpływają na moje jeżyny?
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.1

Post »

Być może przyczyną było właśnie zbytnie zgęszczenie krzewu, zwłaszcza przy stosunkowo niewielkim jeszcze systemie korzeniowym?
Co do niekorzystnego wpływu sąsiedztwa malin i jeżyn, to raczej chodzi o związki wydzielane przez korzenie roślin, które hamują rozwój rośliny konkurencyjnej.
A może zauważyłeś jakieś objawy chorobowe, np. czerwone lub białe przebarwienia na owocach?

pozdrawiam,
jacek
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.1

Post »

Dzięki za info. Czyli, jak rozumiem, raczej Reuben nie zdąży w naszym regionie dojrzeć, jeśli posadzimy go na wolnym powietrzu?

pozdrawiam,
jacek
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.1

Post »

Co do owoców. To nie miały żadnych plam były za to bardzo kwaśne i zdeformowane. Na krzakach słońce spaliło je zanim zdążyły się dojrzeć.

Następne posty w temacie: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1#p5357711
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”