Odległość sadzenia drzew i krzewów

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka odległość.

Post »

Aha:) Według mnie można posadzić szmaragdy w odległości 80cm od ogrodzenia i nie powinny " przejść " na stronę sąsiada. A dla świętego spokoju mozna posadzić w odstępie metrowym.
ferny
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Jaka odległość.

Post »

Moim zdaniem tam już nie ma miejsca na nowe trwałe nasadzenia. Świerk kłujący ma korony średnicy 5-10m i z czasem zrobiłoby się tam za ciasno.
DarekRz

Re: Jaka odległość.

Post »

111agnieszka pisze:Sławku właśnie myślałam że jak już urosną świerki to wytnę kilka dolnych gałązek a jak osiągną wiek emerytalny to chcę ich oddać do kościoła na święta bo u nas zawsze żywe olbrzymy są ubierane.
Czy zdajesz sobie sprawę Agnieszko, że gdy świerki bedą starsze niż 5 lat, będziesz musiała uzyskać w urzędzie gminy/miasta decyzję zezwolenia na ich usunięcie? Decyzja zezwolenia na wycinkę drzewa dla osób fizycznych na ich prywatnych działkach nie podlega opłacie, natomiast kary za wycinkę bez zezwolenia mogą iść w grube tysiące (a nawet kilkanaście tysięcy w przypadku starych egzemplarzy takich drzew jak dąb, jesion i parę innych gatunków).
Dlatego lepiej przemyśleć właściwa kompozycję od razu - co ma zostac, zostawic, co ma zniknąć wyciąć lub przesadzic póki młode.
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Jaka odległość.

Post »

Darku- u nas co roku wycinają świerki na cele kościelne i nie ma z tym kłopotu wystarczy zgłosić chęć oddania drzewka i resztę załatwia proboszcz i wójt ponieważ Ich współpraca dobrze przebiega a dla mnie to będzie kiedyś ogromna przyjemność ofiarować i zobaczyć swoje choineczki w kościele więc nie jest mi ich wcale szkoda dlatego chcę wcześniej posadzić szmaragdy żeby po wycięciu świerków nie czekać aż na nowo ,,zarosnę,, od sąsiada :wink:
Awatar użytkownika
avok
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 7 sty 2009, o 17:20
Lokalizacja: Mazury 53°43'59"N, 22°3'31"E

Re: Jaka odległość.

Post »

DarekRz pisze:
111agnieszka pisze:Sławku właśnie myślałam że jak już urosną świerki to wytnę kilka dolnych gałązek a jak osiągną wiek emerytalny to chcę ich oddać do kościoła na święta bo u nas zawsze żywe olbrzymy są ubierane.
Czy zdajesz sobie sprawę Agnieszko, że gdy świerki bedą starsze niż 5 lat, będziesz musiała uzyskać w urzędzie gminy/miasta decyzję zezwolenia na ich usunięcie? Decyzja zezwolenia na wycinkę drzewa dla osób fizycznych na ich prywatnych działkach nie podlega opłacie, natomiast kary za wycinkę bez zezwolenia mogą iść w grube tysiące (a nawet kilkanaście tysięcy w przypadku starych egzemplarzy takich drzew jak dąb, jesion i parę innych gatunków).
Dlatego lepiej przemyśleć właściwa kompozycję od razu - co ma zostac, zostawic, co ma zniknąć wyciąć lub przesadzic póki młode.
No właśnie,spotkałem się z tym problemem,na usunięcie drzew samosiejek na działce budowlanej czekałem ponad pól roku,tydzień temu dostałem zezwolenie na wycięcie,ale nie na wszystkiego,starsze drzewa (brzoza i wąż)musi zezwolić już nie gminna a wojewódzki oddział ochrony środowiska,z gminny babka powiedziała że wątpię w takie zezwolenie.
I dali okres do zakończenia wycięcia do 10-go stycznia i bądź tu mądry żeby zdążyć.
Popieram DarekRz o przemyślenie w nasadzeniu.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jaka odległość.

Post »

A ja powiem tak: to zależy, czy chcesz te świerki puścić na żywioł, czy jednak je formować. Mnie akurat nie podobają sie dorosłe, nieformowane świerki, za to te przycinane - bardzo.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Jaka odległość.

Post »

avok pisze: No właśnie,spotkałem się z tym problemem,na usunięcie drzew samosiejek na działce budowlanej czekałem ponad pól roku,tydzień temu dostałem zezwolenie na wycięcie,ale nie na wszystkiego,starsze drzewa (brzoza i wąż)musi zezwolić już nie gminna a wojewódzki oddział ochrony środowiska,z gminny babka powiedziała że wątpię w takie zezwolenie.
I dali okres do zakończenia wycięcia do 10-go stycznia i bądź tu mądry żeby zdążyć.
Popieram DarekRz o przemyślenie w nasadzeniu.
Avok jak już wiesz, że nie zdążysz z wycięciem drzew to napisz przed upływem terminu oznaczonego w decyzji o jej przedłużenie motywując to tym, że nie jesteś w stanie w danym terminie wykonać zabieg.
Awatar użytkownika
avok
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 7 sty 2009, o 17:20
Lokalizacja: Mazury 53°43'59"N, 22°3'31"E

Re: Jaka odległość.

Post »

xipe - dzięki za radę,działka wyczyszczona i zaorana,na miejscu krzaczorów posadzony żywopłot,jutro skończę po za granicami działki.Za brakiem czasu ale obecnością sił własnych dałem rady.
Największy problem z tymi drzewami na które nie dostałem zezwolenia -może kolejne pół roku oczekiwań przyniosą pozytywne wyniki.
A tak odnośnie biurokracji:po pól roku od złożenia zezwolenia -przyjechała Pani wymierzyć to co ma być wycięte,wymierzyła pni przy ziemi a nie wysokości 1,30m ,wiąz ma rozdwojenie pnia na wysokości 50cm od ziemi -wpisała jako drzewo o podwójnym pniu (chociaż liczy się jako podwójny pień na wys.1,30) i była przekonana że robi to według zasad,obiecała wciągu tygodnia dostanę pozwolenie ,dostałem po miesiącu.I taka dziwna ciekawostka z ustawy gminy:jeżeli było by do wycięcia nie więcej niż trzy drzewa ,w ciągu tygodnia od złożenia zezwolenia,gmina wycielą by i zabrała te drzewa,a jak mam więcej to musiałem czekać i usunięcie na własny rachunek,jaja i tyle.Niby na większe drzewa gmina będzie składać do ochrony środowiska,drzewa ewidentnie jest zagrożeniem dla przyszłego domu ,który zaznaczyłem na miejsce budowy w obrębie drzew -nie biorąc pod uwagę ze zacieniają 1/3 działki.
Czekamy na wiosnę,może coś się zmieni.
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

jaka odległość od domu?

Post »

Witam, chciałabym się poradzić w jakiej odległości od domu posadzić drzewka, które max. dojdą do 3 metrów wys. jedno to świerk iseli fastigiate (wąski stożek do 3m), a drugi śliwa hessei (podobno 2 m szerokości a 3 wys.). chciałabym posadzić je jak najbliżej, ale żeby nie powodowały później szkód...
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: jaka odległość od domu?

Post »

Myślę że 2 metry od domu i będzie ok. gdyż nie są to wielkie drzewa.
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: jaka odległość od domu?

Post »

ok, dzięki. miałam nadzieje na trochę bliżej dla tego świerka, ale trudno...
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: jaka odległość od domu?

Post »

Świerk możesz bliżej nawet około 1,3 m .
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: jaka odległość od domu?

Post »

no to zdecydowanie lepiej. Dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”