Truskawka powtarzająca

Drzewa owocowe
TessGa
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 maja 2007, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wielkich Jezior Mazurskich

Truskawka powtarzająca

Post »

Witam, w ubiegłym roku wiosną w sklepie ogrodniczym kupiłam truskawkę powtarzającą Selva / zachowałam etykietkę z wytłoczki z sadzonkami/ . Posadziłam ją na osobnej grządce żeby nie wymieszała się z innymi gatunkami. Kiedy zakwitła w maju , na połowie sadzonek usunęłam kwiaty, żeby jesienią mieć choć parę owoców. Niestety nie zakwitły ponownie. W sklepie uzyskałam informację , że Selva w pierwszym roku nie owocuje dwukrotnie. W tym roku natomiast owocowała w czerwcu - teraz mamy sierpień a na krzaczkach nie ma nawet śladu jakichkolwiek kwiatków. Czy jest szansa , że jeszcze zakwitnie ? Ponownie rozmawiałam ze sprzedawcą a on stwierdził ,że to taki nietypowy rok, że może nie owocować powtórnie. Czy jest to wiarygodne czy też zostałam najzwyczajniej oszukana i sprzedano mi inny gatunek .
Czy ktoś z Was miał podobny problem?
Pozdrawiam - Teresa
artus33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 wrz 2008, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wykroty (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Truskawka powtarzająca nie owocuje .....

Post »

U mnie w tym roku z 50 krzaczków tylko 2 zakwitły ponownie. To musi być jakiś nietypowy rok.
dafit
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 maja 2009, o 21:47
Lokalizacja: olsztyn

Post »

Ja natomiast mam 3letnie krzaczki tej truskawki. Po lipcowych deszczach (krzaki były całe przykryte wodą) po zebraniu owoców (nadawało się ok 10-15% do spożycia) liście porobiły się czerwone i ogólnie ostro zarosły chwastami. Wyciąłem zielsko, zostawiłem serce truskawek (po 3 młodziutkie listeczki) i teraz mam pięknie kwitnące i owocujące truskawki :) Nie są tak dorodne truskawki jak wczesnym latem ale do pojedzenia na działeczce nadają się super :) Teraz śmieję się z sąsiadów(działkowiczów co mają działeczkę ponad 30lat i mógłbym być ich wnukiem), którzy wszystko wiedzą i doradzają młodym działkowiczom (mam działkę 3 lata) : "źle Pan robi , to trzeba tak jak u mnie ...." 8)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Coś w tym jest.
Nie wiem jaką mam odmianę ( zastałam na działce ), w zeszłym roku nie powtarzały, ale w tym roku wcześnie pościnałam starsze liście i większość powtarza.
Niezbyt obficie ale codziennie było po kilka truskawek do podskubania :P
Zatem to golenie truskawek okazuje się mieć wpływ na powtórne owocowanie.
TessGa
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 maja 2007, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wielkich Jezior Mazurskich

Re: Truskawka powtarzająca nie owocuje .....

Post »

No i sprawa wyjaśniła się. Po dokładnej analizie i obejrzeniu fotek Selvy doszłam do wniosku że sprzedano mi inną odmianę. Wykopałam krzaczek i pokazałam w sklepie. Następnego dnia był dostawca sadzonek. Przyznano mi rację , że nastąpiła pomyłka. W zamian otrzymałam owocujące sadzonki ale nic nie zrekompensuje mi te 2 sezony oczekiwania na jesienne truskawki. Reklamacja była możliwa ponieważ zachowałam etykietki no i poza tym wcześniej sugerowałam swoje wątpliwości w tym sklepie. Nigdy nie ma gwarancji , że wyrośnie nam dokładnie to co zostało sprzedane. Kiedyś zamiast lwiej paszczy wyrósł mi przepiękny pełny różowy mak.
Pozdrówka - Teresa
Pozdrawiam- Teresa
idir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 cze 2014, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

truskawka powtarzająca

Post »

Witam

W zeszłym roku narzekałem na truskawi, że dają owoce tylko raz a inspekt zajęty długo. Słyszałem, że są odmiany owocujące do jesieni, jaki gatunek polecacie i czy w ogóle polecacie takie modyfikowane truskawki.
Truskawki maja byc głownie dla dzieci i do deserów.

Dzięki
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawka powtarzająca .....

Post »

Proponuję kupić Linosa i Albion Nie przejesz a smak wyśmienity tylko to to lubi wodę i dobre żarełko a truskawek będzie duuuużo
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawka powtarzająca

Post »

Przeszukałam internet ale nie znalazłam linosy w ilości do 100 sztuk,raczej oferty do upraw towarowych a nie dla działkowców,w małych ilościach znalazłam albion.
TessGa
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 maja 2007, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wielkich Jezior Mazurskich

Re: Truskawka powtarzająca

Post »

W ub. roku też miałam Albion, jest super, słodziutka owocowała do mrozów, miałam 10 krzaczków.
Jeden mankament to to, że prawie nie wytwarza rozłogów i nie ma z czego powiększyć plantację i odmłodzić sadzonki. U nas sklepy ogrodnicze jej nie mają i trzeba kupować przez internet. W ub. roku trochę zaniedbałam działkę przez te upały ale do jedzenia na bieżąco wystarczało dla wszystkich. Na przetwory były inne odmiany. W tym roku zamierzam dokupić sadzonki tej odmiany.
Pozdrawiam - Teresa
Pozdrawiam- Teresa
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawka powtarzająca

Post »

TessGa skoro piszesz,że albion dobry to się skuszę,z powtarzających mam evie2,owoce smaczne,ale zawiodłam się na terminie owocowania.Pierwsze owocowanie wczesne i dość obfite,póżniej długa przerwa i zaowocowały w listopadzie,no oczywiście nie dojrzały,może to błędy w uprawie,ale się zawiodłam i dlatego szukam czegoś lepszego.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawka powtarzająca

Post »

TessGa pisze: Jeden mankament to to, że prawie nie wytwarza rozłogów i nie ma z czego powiększyć plantację i odmłodzić sadzonki.
Zastanawia mnie dla czego ja miałem z frigo i rozłogi rosły jak wściekłe.A
Tomekwie
50p
50p
Posty: 86
Od: 23 sty 2015, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawka powtarzająca

Post »

Witam
anulab truskawki powtarzające często mają to do siebie , że powtórne kwitnienie jest późne i mało owoców zdąży się zebrać . Można temu przeciwdziałać ale trzeba wtedy zrezygnować całkowicie albo częściowo z owocowania wiosennego . Proponuję u części krzaczków wykonać następujący zabieg . Oberwać lub wyciąć pędy kwiatostanowe w terminie wiosennym , powinno to skutkować tym , że sadzonki nie wysilą się na wczesne owocowanie i swoje siły skierują na owocowanie powtórne . Ale może się to również skończyć tylko mocniejszym wyrastaniem rozłogów które też powinno się usuwać .
Pozdrawiam Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”