Aktinidia,kiwi.Gdzie posadzić?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Aktinidia,kiwi.Gdzie posadzić?

Post »

Witam. Nabyłem ostatnio dwie sadzonki kiwi (actinidia ostrolistna). Z tego co wyczytałem lubi wystawę południową, sobie oraz SW, ale jednocześnie nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia? Zastanawiam się więc gdzie je posadzić.
To dwie opcje:

1.
Obrazek

2.
Obrazek

Czerwonymi ixami oznaczyłem miejsca do sadzenia.

W pierwszym przypadku do kiwi będzie docierać niewiele słońca, a od godziny 14-15 właściwie wcale (dom rzuca cień). Czyli nie będzie bezpośredniego nasłonecznienia i wystawa sobie. Tylko będzie do miejsce blisko sosen, które mogą się szybko rozrosnąć :?

Drugie miejsce jest jak dla większości roślin sadowniczych - czyli słońce właściwie przez cały dzień, tylko po południu orzech rzuca trochę cienia. To miejsce jest na niewielkiej (dość płaskiej) skarpie. Kiwi będzie miało od razu podporę w postaci metalowego, brązowego płotu. Ale czy taki płot nie wywoła poparzeń? Może lepiej zrobić odzdielną? To drugie miejsce wydaje się być lepsze, ale jest bezpośrednio nasłonecznione... Co radzicie?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Płot nie wywoła poparzeń, tylko może spowodować,że zimą zmarznie.
Waleria
Piotrekk49
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 lip 2009, o 13:43

Post »

Ja kiwi posadziłem sobie przy ogrodzeniu nieopodal winorośli i bardzo fajnie mi się rozrasta na płocie. A owocki - mniam :)
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Piotrku, a czy to miejsce jest w pełnym słońcu?
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

ze wzgledu na twoje miejsce zamieszkania raczej posadziłabym kiwi nie przy ogrodzeniu, a pomiędzy drzewami/krzewami, najlepiej iglastymi by było osłonięte zimą od wiatru
jeśli chcesz mieć dojżałe owoce to twoje pnącze będzie potrzebowało minimum 6 godzin słońca dziennie
ale nie ostrego palącego słońca ! najlepiej by było to słońce do godziny 11 i później po 16
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

U mnie actinidia rośnie na ścianie wystawionej na wschód i bardzo sobie chwali to miejsce. W zeszłym roku był raptem jeden niewysoki pęd, a teraz rozrosło się to na całą szeroką kratkę i już sięga dachu :shock: Inna sprawa, że 1) moja jedna actinidia jest pstrolistna (Szymanowski), a druga bezodmianowa, ale pięknie owocująca u darczyńcy i 2) na owoce nie liczę, bo przy klimacie kontynentalnym musiałabym chyba założyć do tego szklarnię...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2113
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

u mnie kiwi rośnie przy południowej ścianie , która zimą nie jest nasłoneczniona , bo zacienia ją sąsiedni budynek . Za to latem smaży się cały dzień . Krzewy są mocno rozrośnięte . Jutro wrzucę obrazki .

Pozdrawiam , kozula .
Piotrekk49
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 lip 2009, o 13:43

Post »

Moje kiwi jest skierowane na północ, a od wschodu chroni je winorośl, więc nie jest bardzo nasłonecznione. Słońce wędruje caly dzień za moim kiwi, więc jest oświetlane od tyłu.
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Post »

Może nie na temat ale dziś na mojej Actinidi ostrolistnej (jeszcze jest w doniczce, czeka na miejsce) zauważyłem mase przędziorków. Zaczeły jej żółknąc liście więc szukałem przyczyny.
Długo nie myślałem... Magus 200 SC. Obok bananowiec też oprysk profilaktyczny bo też go zawsze przędziorki lubiały.
Czyli nasza roślinka dość podatna na te wredne pajęczaki.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2113
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Obrazek Obrazek
Sciana południowa .
Owoce odmiany Issai , krzew jest oblepiony cały .

Pozdrawiam , kozula .
lusiaq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 paź 2009, o 20:15

Re: Gdzie posadzić kiwi?

Post »

Ile krzewów kiwi masz posadzonych w tym miejscu? Wygląda to imponująco. Zazdroszczę położenia geograficznego - ech u nas zima trzyma miesiąc dłużej - Kaszuby - fuuuj
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2113
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Gdzie posadzić kiwi?

Post »

Policzyłam dzisiaj i wyszło 5 odmian (6 krzewów) aktinidii ostrolistnej , jeden a. pstrolistnej i do tego cytryniec . W tym roku zagospodarują ostatecznie całą ścianę . Wystawa południowa , zimą ściana zacieniona przez sąsiedni budynek .

Pozdrowienia , kozula .
vitara
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 maja 2010, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gdzie posadzić kiwi?

Post »

Piękna roślinka ta na zdjęciu

czy to nie umarza w zimie ? szczególnie w takie zimy jak ubiegła - 25 st ?
Trzeba jakoś przygotowywać do zimowania
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”