Wiśnia 'Pandy 103'

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Wiśnia Panda

Post »

Hmm.. niech sobie przypomnę. Ostatnie lata w moim rejonie są cieżkie, co roku albo były wiosenne przymrozki, albo silne zimowe mrozy, co oczywiście w różny sposób wpływało na plonowanie różnych gatunków drzew owocowych. Tą wiśnię mam już 4 rok jeśli się nie mylę, na razie rewelacji nie było, raz tylko miała kilkadziesiąt owoców.
U mnie też ta wiśnia wolno i słabo rośnie, po części to chyba jej wina, po części gleby. Miałem już chęć ją wykopać, ale dam jej szansę. W tym roku sporo przyrosła :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnia Panda

Post »

'Pandy 103' jest jedną ze słabiej owocujących odmian wiśni i z tym należy się liczyć wybierając ją do nasadzeń w ogrodzie. Dlaczego? Ja uważam, że wymaga to dokładniejszego zbadania, ale stawiałbym na jej specyficzne wymagania podczas kwitnienia oraz być może dodatkowo element fizjologii kwiatów. Z pewnością plonuje lepiej, kiedy mamy dużo ciepła i słonecznej pogody w tym właśnie okresie i jednocześnie ponad standardową ilość owadów zapylających. Odmiany (zapylacze) to również sprawa istotna, ale odnoszę wrażenie, że w przypadku akurat tej odmiany nieco drugoplanowa. Można by więc powiedzieć - po co ją sadzić? Po co polecać? Ci z Was, którzy ją posiadają, próbowali owoców - sądzę, że znają odpowiedź :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Wiśnia Panda

Post »

pomolog pisze: Można by więc powiedzieć - po co ją sadzić? Po co polecać? :wink:
Może i rzeczywiście nie ma co polecać, ale mnie jednak polecono i przyznam, że kupiłem ją przede wszystkim za namową sprzedającego. Trzeba jednak dać szansę drzewku. Jak wcześniej pisałem, wzrost jak na razie bez zarzutu, a o pszczółki się nie martwię - dookoła pełno uli.
Pozdrawiam
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnia Panda

Post »

I słusznie - ja też ją gorąco polecam na działki i ogrody - mimo tego słabszego plonowania. Jakość i smak owoców jest tego warty
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Wiśnia Panda

Post »

Ooooooo, rozmarzyłem się. Piękny lipcowy poranek, pandy oblepiona owocami, obok ja i jeszcze paru smakoszy (oby tylko chociaż po 1 wisience na głowę wystarczyło) po brodzie spływa sok z chciwie pożeranych owoców. A już myślałem, że ten smak to taki sobie. Zmyliło mnie to zdanie:
pomolog pisze: po co ją sadzić? Po co polecać? Ci z Was, którzy ją posiadają, próbowali owoców - sądzę, że znają odpowiedź
Ja jeszcze nie próbowałem i stąd takie pierwsze wrażenie.
pomolog pisze:Jakość i smak owoców jest tego warty
To mnie wyprowadziło z błędu. Jednak są sprzedawcy, którzy znają się na rzeczy. Czytałem, że glebę woli lekko kwaśną. Na wiosnę pod drzewko mieszanka ziemi z przekompostowanymi trocinami iglastymi powinna być dobra?
Pozdrawiam
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnia Panda

Post »

romix pisze:Ooooooo, rozmarzyłem się...
No niestety - tak super to nie będzie. Oczywiście - tylko kilka sztuk na drzewie to i tak za mało, z reguły można zebrać kilka kilogramów spokojnie (chyba, że warunki są zdecydowanie niekorzystne). Trudno Pandy porównywać z obficie plonującymi odmianami - ale owoc deserowy w pełni to rekompensuje. Bo nie zapominajmy, że o takiej odmianie rozmawiamy... ktoś, kto liczy na przetwory powinien dokonać zupełnie innego wyboru
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Wiśnia Panda

Post »

pomologu - po tym jak napisałeś o jej smaku zwątpiłem czy faktycznie mam Pandy.. Owoce na moim drzewku były dość cierpkie i kwaskowe.
No ale z drugiej strony kupiłem ją z oryginalną etykietą :roll:
Pozdrawiam, Maciek.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnia Panda

Post »

Moja wina. Zacząłem pisać niepełną nazwę odmiany i jak czytasz tylko ostatnie wypowiedzi - mogłeś zostać wprowadzony w błąd. Dyskutujemy o deserowej odmianie 'Pandy 103' - Ty być może masz na myśli odmianę 'Kerezer' (znaną także pod synonimem 'Pandy'). Kiedyś już o tym wspominałem na forum. To dwie, zupełnie inne i różne odmiany.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Wiśnia Panda

Post »

Ja także nie sprecyzowałem nazwy, chodziło mi oczywiście o Pandy 103.
Cóż, przyjrzę się lepiej owocom w przyszłym sezonie. W tym roku kwiczoł nie pozwolił im porządnie dojrzeć :?
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wiśnia Panda

Post »

Witam !
Mam 2 sztuki 10 letniej Pandy 103. Dosadziłem trzecią. Na sok, przetwory, mam inną odmianę wiśni. Potwierdzam, naprawdę wyśmienite owoce do jedzenia. Jeśli tylko macie miejsce to sadźcie.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Wiśnia Panda

Post »

Kasialeria pisze:Dlaczego na przetwory nie nadaje sie pandy?
Ponieważ takich owoców szkoda marnować na przetwory. Poza tym na przetwory lepsze są bardziej kwaskowate odmiany o silniejszym aromacie.
Jak na działkę, to odmianą o słabej silne wzrostu i doskonale nadająca się na przetwory jest 'Northstar'. Jeśli chodzi o jej zapylenie to różnie piszą, raz że samopylna raz że częściowo samopylna. Jednak sąsiedztwo wiśni twojej sąsiadki powinno całkowicie załatwić sprawę i spowodować obfitsze owocowanie, ponieważ z twojego opisu wynika że sąsiadka może mieć jakieś bardzo stare wiśnie odroślowe, a te charakteryzują się tym że pierwsze zaczynają kwitnąć a kończą jako ostatnie, także w zasadzie zapylą każdą dowolną odmianę.
Jeśli chodzi o wiśnie deserowe do podjedzenia to polecić można np: 'Królową Hortensję', 'Ostheimską', 'Wczesną z Prin', 'Książęcą', 'Groniastą z Ujfehertoi' czy 'Debreceni Bötermö'. Polecam Ci zapoznać się z tym tematem: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =34&t=2027
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Wiśnia Panda

Post »

Suppa pisze: Pandy.. Owoce na moim drzewku były dość cierpkie i kwaskowe.:
pomolog pisze:Dyskutujemy o deserowej odmianie 'Pandy 103' - Ty być może masz na myśli odmianę 'Kerezer' (znaną także pod synonimem 'Pandy').:
Dostałem cynk od zawodowego sadownika, że Kerezer jest bardzo słodka. To prawda? Czy Kelleris nie jest słodsza?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”