Słodkie odmiany truskawek

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Kiedyś jadłem owoce 'Honeoye' i były bardzo smaczne, aramat i słodycz.
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Truskawki "Murzynki"

Post »

Czy ktoś jeszcze uprawia tę odmianę o drobnych, ciemnoczerwonych owocach ? I jak ona naprawdę się nazywa?
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Kilka lat temu, jak kupowałam truskawki (zawsze pytam o odmianę), pani sprzedająca mówiła, że to Kama, czyli Murzynka. Nie wiem jednak na ile to prawda.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

dominikams pisze:Kilka lat temu, jak kupowałam truskawki (zawsze pytam o odmianę), pani sprzedająca mówiła, że to Kama, czyli Murzynka. Nie wiem jednak na ile to prawda.
Tylko częściowo... murzynki to jedna z 4 grup odmian truskawki - ta akurat wyróżnia się ciemnowiśniowym zabarwieniem miąższu. Do grupy tej należą m.in. z obecnych na rynku odmian - 'Senga Sengana' czy wspomniana 'Kama'. A lotta może mieć na myśli inną odmianę z tej grupy - 'Purpuratkę' (znaną też pod synonimem 'Afryka')...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Wielkie dzięki pomologu!
Tak- pewnie ją mam na myśli.
I pewnie nigdzie nie można kupić jej sadzonek :cry:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

xipe pisze:Kiedyś jadłem owoce 'Honeoye' i były bardzo smaczne, aramat i słodycz.
Wyciągam wątek, bo jestem w trakcie "testów" :wink:

Honeoye mi nie smakuje (cała rodzina jakoś bez entuzjazmu do nich podchodzi). Są aromatyczne, ale mało słodkie. Można by to zwalić na pogodę, ale w zeszłym roku (było słonecznie, owocowały jakoś w czerwcu/lipcu, bo były z sadzonek frigo, później posadzonych) tak samo miałam wrażenie, że są nie do końca dojrzałe. Niestety słabo pomagało pozostawienie ich dłużej na krzaczku. Natomiast ich niewątpliwą zaletą jest wczesny plon, wielkość owoców, i wytrzymałość owoców na kiepskie warunki pogodowa - mimo codziennych ulew od dłuższego czasu, nie chorują zupełnie. Owoce są jędrne, dobre do przechowywania (to akurat u nas mało istotne :wink: ). Podsumowując - likwiduję je w tym roku, bo zależy mi na smaku przede wszystkim.

Wczoraj skubnęłam pierwsze owoce Elkata. Był wielki, i - mimo że nie do końca dojrzały - słodki, aromatyczny - przepyszny!!! Jak dla mnie idealny smak. Zdecydowany faworyt wg ocen całej rodziny :D Niestety przy tej pogodzie trochę narażony na szarą pleśń. Nie ma jednak tragedii, a nie stosowałam żadnych oprysków (na przyszły rok myślę o prewencyjnym oprysku lub/i wykładaniu międzyrzędzi słomą). Na pewno będę go dosadzać z własnych sadzonek.

Kama - smakuje nieźle, choć owoce nie są duże. Lekko poziomkowy smak, wg mnie. Słodka i fajna (choć osobiście wolę Elkata). Owoce są b. miękkie, i to nie jest raczej zaleta. Ale generalnie smaczna odmiana, i jestem z niej zdecydowanie bardziej zadowolona, niż z Honeoye. Dlatego zostaje u mnie póki co, a w przyszłości może zredukuję trochę jej ilość (jest wcześniejsza niż Elkat, więc chcę ją mieć).

Kent - pojadłam już trochę owoców, i utrzymuję swoją opinię z zeszłego roku (kiedy kupowałam owoce): bardzo słodka truskawka, jest słodka nawet na wpół zielona, ale brakuje jej aromatu. Dobra dla niecierpliwych (nie trzeba czekać na całkowite wybarwienie owocu) :wink: Dzieciom smakuje ze względu na słodycz. Po kilku owocach ja mam dość, bo brakuje mi smaku truskawki. Nie będę jej dosadzać, a to co jest to zostaje (mam młode, zeszłoroczne sadzonki). Jednak 1,5 rządka tej odmiany docelowo to dla mnie za dużo. W przyszłości zostawię jeden pewnie. Aha - lubi go szara pleśń, choć być może przy "normalnej" pogodzie nie byłoby problemu. Zagniwają niektóre owoce leżące na ziemi. Słoma by na pewno pomogła.

Czekam jeszcze na Polkę - pierwsze owoce dziś pewnie będą się nadawały do spróbowania.

Oczywiście dam znać, jak nam smakowały :D

Pozdrawiam i mam nadzieję, że moje uwagi się przydadzą w doborze odmian :)

I czekam na wasze opisy. Chętnie posadziłabym jeszcze ze 2 odmiany do testów :wink:
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja mam starą odmianę truskawek, takie okraglutkie i mięciutkie i....niebo w gebie, ale nie powiem co to za odmiana, bo moi dziadkowie posadzili ją w ogrodzie 35 lat temu i cały czas zagonki są odnawiane. Jak będę miała jekieś zdjęcie, to Wam pokażę! Na razie nieśmiało zaczęły dojrzewać, bo za mało słonka jest!
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Moja mama ma starą odmianę Senga Sengana - ja jak do tej pory nie znam lepszej i smaczniejszej :) U mamci mam obiecane sadzonki więc i na moim ogródku będą na przyszły rok...
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Teraz też można kupić sadzonki Sengi, pytanie tylko czy jest to ta sama, czy może już ulepszona i nie ma takiego smaku?
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

No nie wiem czy kupna będzie taka sama - czasem jest tak jak u mnie na targowisku - wszystkie ziemniaki to bryza albo amerykany ;) a truskawki to senga sengana :)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Senga od sprawdzonego producenta powinna być ok. Dlaczego niby mieliby coś kombinować? To popularna odmiana.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Kiedyś były takie truskawki drobne, ciemnoczerwone, słodziutkie i bardzo aromatyczne.
Popularnie zwane "Murzynkami" ze względu na kolor.
Czy ktoś wie jaka jest prawidłowa nazwa ?
Od wielu, wielu lat nie widzialam ich w sprzedaży bo pewnie nie opłaca się produkować i zbierać takiej drobnicy.
Ale ten smak pamiętam do dzisiaj.....
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ponoć jedna z odmian tych murzynek to senga sengana - one są ciemnoczerwone :) Teraz Senge nawet ciężko spotkać bo to truskawka która słabo znosi transport - jest za miękka i nie nadaje się do hodowli przemysłowej - a szkoda ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”