Problem z jablonka - choroba?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Problem z jablonka - choroba?

Post »

Witam,

mam w ogrodzie jabłonkę Gala Must. Posadzona w tym roku. Nie wiem, czy to choroba czy może coś innego, ale jej liście tak jakby zaczęły się zwiać, proszę spojrzeć na zdjęcie. Nie mam pojęcia czy to tak ma być, czy może to jakaś choroba.. Pozostałe jabłonki w ogrodzie maja normalne, duże liście.

Dziękuje za pomoc

Pozdrawiam serdecznie

Lex Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Stawiam na mączniaka jabłoni - oprysk jak najszybciej Score 250 EC w dawce 2ml na 5 l wody. :wink:
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

Czarodziej_ pisze:Stawiam na mączniaka jabłoni - oprysk jak najszybciej Score 250 EC w dawce 2ml na 5 l wody. :wink:
A miedizanem 50WP nie da rady?

Dziekuje za informacje

Pozdrawiam serdecznie

Lex
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Miedzianem pryskać można jak masz na jabłoniach parcha. :wink:
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

Czarodziej_ pisze:Miedzianem pryskać można jak masz na jabłoniach parcha. :wink:
A Siarkol może być?

Dziękuje za informacje

Pozdrawiam serdecznie

Lex
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Może być :wink: Tylko pamiętaj - najlepiej w dzień pochmurny (nie w pełnym słońcu) i w temp. poniżej 25 st. C
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

pomolog pisze:Może być :wink: Tylko pamiętaj - najlepiej w dzień pochmurny (nie w pełnym słońcu) i w temp. poniżej 25 st. C
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Ale czy Siarkol Extra będzie działał teraz? Czytałem, ze wykorzystuje się go wczesna wiosna a nie teraz. może się mylę? Ile razy powinienem opryskać?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Lex zadajesz pytania skoro masz udzieloną wcześniej odpowiedź o stosowaniu środków na mączniaka. Zarówno ja jak i pomolog Ci odpisaliśmy (masz podaną temp. do jakiej można stosować Siarkol ). Im więcej pytań a mniej działania tym mączniak szybciej zniszczy Ci jabłonie. :wink:
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

Czarodziej_ pisze:Lex zadajesz pytania skoro masz udzieloną wcześniej odpowiedź o stosowaniu środków na mączniaka. Zarówno ja jak i pomolog Ci odpisaliśmy (masz podaną temp. do jakiej można stosować Siarkol ). Im więcej pytań a mniej działania tym mączniak szybciej zniszczy Ci jabłonie. :wink:
W sumie racja, ale jak to mówią kto pyta nie bladzi. Szczególnie jak nie jest zbytnio obeznany w temacie. Środki ochrony roślin są dość drogie, wiec lepiej się wcześniej upewnię na 100% zanim wywalę kasę potencjalnie w błoto.

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam serdecznie

Lex
cx

Post »

Witam.
Po pierwsze należałoby ułatwić temu drzewku wzrost,usuwając tę bujną zieleń w promieniu około 0,5m wokół pnia.
Po drugie nie wydaje mi się aby to był mączniak(możnaby zrobić zbliżenie liścia),jeżeli to mączniak to na liściach masz wyraźny biały nalot.Czy tak jest?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

Krzysztof usun. pisze:Witam.
Po pierwsze należałoby ułatwić temu drzewku wzrost,usuwając tę bujną zieleń w promieniu około 0,5m wokół pnia.
Po drugie nie wydaje mi się aby to był mączniak(możnaby zrobić zbliżenie liścia),jeżeli to mączniak to na liściach masz wyraźny biały nalot.Czy tak jest?
Dziękuje za odpowiedz,

ta zieleń to niestety perz, popryskałem tydzień temu Fusilade Forte, już powoli zaczyna zdychać :) Nie, na lisicach nie widać wyraźnego białego nalotu. Czy mączniak może zabić takie nowo posadzone drzewko?

Dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam

Lex
cx

Post »

Witam.
To zwijanie liści może być wynikem żerowania szpecieli,niestety ich zwalczenie nie jest łatwe.
Ortus lub Omite,tylko bardzo ważne są warunki podczas zabiegu!!!nie w pełnym słońcu,przy wilgotności powyżej 50%,dużo wody,Ortus powyżej 10-15 stopni,Omite powyżej 20 stopni.Temperatura podczas i kilka godzin po zabiegu.
Hej.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Krzysztofie, czy dobrze rozumiem, że MA BYĆ ponad 50% wilgotności? U nas jest nawet i 100%, a z reguły 75 - 80%, bo to i jezioro, i strumień, i dzika sadzawka w okolicy, a i cienia dostatek, więc zawartość wody w powietrzu jest spora. Nie wspominając o deszczach i porannej rosie utrzymującej się nieraz do południa. O to chodzi?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”