Śliwy - OPRYSKI

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Śliwy - opryski

Post »

W tym roku mam zamiar powalczyc z owocówką, opierając sie na komunikatach ze strony:

http://www.piorin.gov.pl/sygn/start.php

Do tej pory nie korzystałem z tego typu ułatwień i dlatego mam pytanie- czy komunikat odnośnie owocówki sliwkóweczki pojawi się w stosownym czasie?
I czy zastosowanie przeciwko niej Calypso 480 SC to dobry wybór? Są może jakieś lepsze środki?
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Pojawi się, ale już niekoniecznie dla twojego regionu. Szkoda że wcześniej się nie zainteresowałeś ochroną śliw, ponieważ niedawno skończył się "sezon" (koniec kwitnienia) polowań na owocnicę jasną oraz żółtorogą.
Co do preparatów... jest ich trochę. Calypso moim zdaniem jest ok, sam go używam dość często, uszkadza układ nerwowy owadów, tak jak i Mospilan 20sp (zawierający acetamipryd).
Możesz się jeszcze rozejrzeć za preparatami zawierającymi związki z grupy fosforoorganicznych np. diazynon, ale zapach mają masakryczny i są nieselektywne dla organizów pożytecznych.

Ciekawy jest jeszcze moim zdaniem powierzchniowy Rimon 100EC, zawierający nowaluron - niszczy jaja insektów oraz powoduje śmiertelne mutacje rozwijających się larw. Chyba wręcz nie wypada, aby go nie przetestować :twisted: .
2-3 preparaty wykorzystasz na 4-5 zabiegów, to i wystarczy. W razie problemów w przyszłości dokupisz jeszcze sobie jakiś powierzchniowy perytroid. O mszycach - zapomnij... jeżeli będziesz stosował Calypso lub Mospilan.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Dziękuję za wyczerpującą informację.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Ja w ubiegłym roku kierując się komunikatem opryskałem swoją śliwę Mospilanem, no i po raz pierwszy od wielu lat nie było robali w owocach, czyli musiał być w dobrym terminie :D
Ale jak obserwuję czasami występowanie chorób/szkodników a wskazania komunikatu to nie zawsze są trafione..

Za to w tym roku nie muszę walczyć z owocówką gdyż... nie ma ani jednego owocu! :shock: Nie wiem czy to zasługa silnego zimowego mrozu, czy przymrozku w trakcie kwitnienia.
Pozdrawiam, Maciek.
cx

Post »

Witam.
4-5 zabiegów przeciw owocówce.....to lekka przesada.Ja w sadzie towarowym rzadko kiedy przekraczam 3.
Co do komunikatów,to zwykle są dość późne czyli środki polecane tylko nalot motyli(najskuteczniejsze)-np wspomniany Rimon,Nomolt,Steward itp,mogą być za późno zastosowane.Pozostaje Calypso i Mospilan.Na pierwszy zabieg(na Mazowszu za około 10 dni,jak pogoda się unormuje) proponuję Calypso.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jurku, zerknij tutaj:
- Komunikaty PIORiN o zagrożeniu ...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Krzysztof usun. pisze:Witam.
4-5 zabiegów przeciw owocówce.....to lekka przesada. [...]
Napisałem, że 2-3 preparaty wystarczą na 4-5 zabiegów, ale nie pisałem, iż aż tyle ma ich wykonać. ;)
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Śliwy - opryski

Post »

Witam, jaka choroba powoduje że śliwki są lekko zdeformowane, mają niewielkie zagłębienia, nierówną powierzchnię i niektóre są ordzawione oraz czym ją leczyć. Drzewo wygląda zdrowo, rośnie dość silnie a owoców jest niewiele i w większości robaczywe, ale to już moja wina ,bo nie zrobiłam oprysków we właściwym czasie, albo niewłaściwym środkiem (talstarem) pozdrawiam ania1590
ania1590
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Śliwy - opryski

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Śliwy - opryski

Post »

Witaj Nalewko, wiem jak wyględa torbiel śliw, to nie to. Moje śliwki nie są workowato wydłużone bezpestkowe, bez smaku, bez koloru. One są nawet bardzo smaczne, mają pestki, kolor naturalny, są tylko jakieś niegładkie, powierzchnię mają z zagłębieniami i lekkie ordzawienie, ale to może cecha odmianowa. I było to widoczne już 2 miesiące temu kiedy były małe i zielone, że coś z nimi jest nie tak.Pozdrawiam cię- ania1590
ania1590
_Chaber_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 wrz 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kiedy i jakie opryski śliwy

Post »

Mam pytanie kiedy i jakie opryski najlepiej stosować do śliwy?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Śliwy - opryski

Post »

Chaber, poczytaj cały ten wątek, tu chyba jest wszystko na ten temat :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Śliwy - opryski

Post »

Witaj Chaber, wejdź na stronę http://www.szkolkikornickie.pl , tam znajdziesz kalendarz ochrony drzew owocowych, taki dla sadowników, ale podejdź do tego z pewną dozą krytycyzmu jeśli jesteś amatorem.pozdrawiam
ania1590
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”