Śliwy - OPRYSKI

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 616
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwy - opryski

Post »

Ja swoje śliwki pryskałem w połowie tygodnia jak na drzewach opadło 80 ? 100% płatków zależy od drzewa a i mam dziczkę która ma smaczne czerwone owoce tylko że płatki opadły tydzień temu a opryskać mam zamiar w poniedziałek tylko nie wiem czy nie za późno.
Czy w takim razie będę miał część robaczywych śliw i czereśnię i czy dodatkowo trzeba pryskać na Owocówka śliwkóweczkę jak będzie komunikat piorin.gov.pl
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwy - opryski

Post »

Czyli opryskiwałeś na owocnicę. Pisałam już wcześniej, że za robale, które nam psują dojrzałe już owoce odpowiada II pokolenie (wylot motyli owocówki śliwkóweczki- chyba II połowa lipca). Celowo na owocnicę nigdy nie robiłam oprysku, a nadmiar owocków drzewo samo zrzuci w czerwcu. Na nasionnicę trześniówkę robiłam opryski gdy zakwitła akacja- ale o tym jest oddzielny wątek.
Pozdrawiam! Gienia.
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Śliwy - opryski

Post »

Witam,
dobrym sposobem, ekologicznym, na owocnice i nasionnice jest trzymanie kur w sadzie. Chociaż nie każdy chce lub może. One doskonale sobie radzą z tymi szkodnikami, pod warunkiem że wszyscy w okolicy trzymaliby kury. Co do ŚOR to oprysk po przekwitnięciu drzew nie tyle szkodzi pszczołom, co np. opryski łanów kwitnącego rzepaku, który chroni się w trakcie kwitnienia, innych roślin kwitnących też. Ciekawe jakie są wyniki badań na pozostałości pestycydów w miodzie rzepakowym?
Pozdrawiam.
romekp
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 616
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwy - opryski

Post »

Popryskałem w terminie wszystkie śliwki i jedynie zapomniałem o jednej dziko rosnącej która ma małe czerwone śliwki , smaczne i kwitną bardzo wcześnie jak śliwy japońskie .
Dziś miałem zamiar popryskać ale są już zawiązki owoców na których w 90 % są czarne plamki . :(
Czy jak jutro popryskam uratuje chociaż 20% zawiązków ?
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Śliwy - opryski

Post »

Prawdopodobnie spóźniłeś oprysk, najlepiej oprysk wykonać według sygnalizacji , w tym roku nierówno kwitły śliwy i wykonując według ogólnych zaleceń jak 70- 80% kwiatków opadnie, larwy zdążyły wgryźć się w zawiązki.
Pozdrawiam.
and777
Jo-asia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lis 2013, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwy - opryski

Post »

Planuję niebawem oprysk drzew, bo już zaczęły kwitnąć. Przy założeniu, że biorę ok. 2 litrów wody, jaką dawkę Mospilanu powinnam rozpuścić (jakiś niecały 1g chyba?) I ile dolać płynu do mycia naczyń (dla przyczepności)?
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Śliwy - opryski

Post »

Na jednej gałązce śliwy węgierki zwyczajnej wyrastają ciemno czerwone liście, co robić - obciąc gałązkę , czy opryskać czymś p. grzybom - wirusom?
per aspera ad astra
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwy - opryski

Post »

Zostaw i obserwuj.Czasami są takie genetyczne anomalie,masz możliwość otrzymania jakiejś ciekawej ,zmutowanej odmiany.Jak będzie coś dobrego to uśmiechnę się po szczepki.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śliwy - opryski

Post »

W sygnalizacji PIORIN mamy opisy - komunikat aktywny lub termin zabiegu minął. Jak odczytać zagrożenie bez opisu jak wyżej?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwy - opryski

Post »

Opisy dotyczy aktualnych zagrożeń.Jeżeli masz coś ,co w Twoim powiecie nie jest uwzględnione,popatrz na sygnalizację w powiatach sąsiednich.Może się uda.Jeżeli nie,to dzwoń do najbliższej stacji PIORIN,może będą posiadali dane na temat Twojej uprawy.
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Śliwy - opryski

Post »

W latach ubiegłych nie miałam problemu z robaczywieniem śliw, wiec nie wykonywałam oprysków w tym kierunku, kika dni temu zauważułam że duża cześć owoców jest robaczywa. Czy robiąc oprysk tak późno jest szansa, że uratuję część owoców? Domyślam się że wykonać i tak powinnam aby zniszczyć szkodniki. Do tego mszyce sie pojawiły :( Obrazek Obrazek
Pozdrawiam,Basia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwy - opryski

Post »

Trochę późno,ale gąsienice owocnicy po wyżarciu pestki przenoszą się na następny zawiązek.Opryskaj Mospilanem i rozłóż włókninę pod drzewem jak będą opadały uszkodzone zawiązki z larwami ,żeby nie wlazły do ziemi.
bknapek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lut 2011, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Śliwy - opryski

Post »

Wczoraj założyłem na śliwie pułapkę feromonową na owocówkę śliwkóweczkę (Kraków, okolice Balic).
Sprawdzam dzisiaj - złapało się 18szt. Dobry moment, żeby rozważyć oprysk.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”