Czerecha: wiśnioczereśnia

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Czerecha: wiśnioczereśnia

Post »

:wit Byłem dziś w sklepie ogrodniczym i zauważyłem że sprzedają drzewka wiśnio-czereśni . Ma ktoś doświadczenia w ich uprawie?Warto je sadzić?
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Czerechy

Post »

Czerecha jest naturalnym mieszańcem wiśni i czereśni, najpopularniesze odmiany w kraju to Królowa Hortensja(owoc żółty z czerwonym rumieńcem) oraz Gubeńska(owoc ciemnowiśniowy). Owoce czerech są nadzwyczaj smaczne, zarówno w stanie surowym jak i w kompotach. Pozdrawiam.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czerechy

Post »

tytuseee pisze:...oraz Gubeńska(owoc ciemnowiśniowy)...
'Gubeńska Późna'? :?
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Czerechy

Post »

;:7 Dzięki Tytuseee za chęć pomocy.Jeśli chodzi o czerechy to z tego co mi wiadomo najpopularniejszymi w Polsce są odmiany Książęca i Hortensja.O tym że owoce tych drzew są smaczne też mi wiadomo.Mnie bardziej interesuje jak one sprawują się w uprawie.W literaturze znalazłem informację że bardzo słabo plonują.Czy ktoś kto ma posadzone te drzewka może to potwierdzić?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czerechy

Post »

andrew54 pisze:Jeśli chodzi o czerechy to z tego co mi wiadomo najpopularniejszymi w Polsce są odmiany Książęca i Hortensja.O tym że owoce tych drzew są smaczne też mi wiadomo.Mnie bardziej interesuje jak one sprawują się w uprawie.W literaturze znalazłem informację że bardzo słabo plonują.Czy ktoś kto ma posadzone te drzewka może to potwierdzić?
Dokładnie - i w tej właśnie kolejności :wink: Plonowanie faktycznie (porównując np. z czereśniami) jest stosunkowo (czasem i bardzo) słabe - ale smak to rekompensuje z nawiązką.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Czerechy

Post »

W tamtym roku owocowała mi Hortensja po raz pierwszy, owoców niezbyt dużo, ale rzeczywiści smak wyśmienity. Osobiście mam posadzone oprócz odmiany wymieninej wyżej, rówież czereche Gubeńską, jakoś specjalnie nie są atakowane przez choroby. W tym roku drzewa są oblepione pączkami kwiatowymi, no ale zobaczymy co na to wiosenne przymrozki :)
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czerechy

Post »

Pytanie o 'Gubeńską' wynika stąd, że to nie czerecha - a typowa wiśnia (klasyfikujemy ją w grupie wiśni drzewiastych, słodkich). Odmiana bardzo wczesna i obecnie bardzo rzadko spotykana... podobnie, jak mylona z nią (pod względem nazwy oczywiście) 'Gubińska Czarna' - też nie czerecha - a czereśnia o półchrząstkowym miąższu.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Czerechy

Post »

Wszędzie gdzie się z tą odmianą spotykamam "Gubeńska" jest nazywana Czerechą, może ze względu na wygląd owoców oraz bardzo smaczne, słodkie owoce. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Czerechy

Post »

Dzięki koledzy za pomoc w podjęciu decyzji ;:108 a więc po świętach sadzę czerechę.Mam nadzieję że któraś z moich wiśni albo czereśni będzie dobrze ją zapylać :wit .
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czerechy

Post »

Na kompoty jak najbardziej, na nalewki moim zdaniem średnio sie nadają (podobnie jak czereśnie).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czerechy

Post »

Czerecha Gubeńska potrzebuje zapylacza czy jest samopylna?
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Czerechy

Post »

Książęca to nie to samo co Hortensja, są to dwie różne odmiany. Gubeńska jest obcopylna, u mnie nie owocowała w ogóle dopóki nie dosadziłem Wczesna z Prin, która też należy do grupy czerech, ale dorodnym owocowaniem nie możne tego nazwać. Można spróbować z odmianami wiśni o późnej porze kwitnienia, może będą odpowiedniejsze pod tą odmianę.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czerechy

Post »

Są jakieś odmiany samopylne i jak to smakuje?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”