Drzewa nie wymagające troski

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Drzewa nie wymagające troski

Post »

Są takie?
Mam działkę przeszło 30 lat, więc sporo drzew już kończy żywot. Chciałabym na ich na miejsce posadzić takie, które będą owocowały bez oprysków i cięcia. No i oczywiście owoce przy tym nie będą nadziane "mięskiem", czyli robaczywe.
No ewentualnie jeden oprysk miedzianem mogę zrobić, bo mam brzoskwinie i morele, a wiadomo, jak się nie popryska, to liście zaraz zrobią się kędzierzawe.
Waleria
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

Koło mnie rosną już kilkanaście lat jabłonie. Nikt się nimi nie opiekuje,nie przycina,nie opryskuje, a co roku wydają mnóstwo owoców :wink:
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ogrodnik04 pisze:Koło mnie rosną już kilkanaście lat jabłonie. Nikt się nimi nie opiekuje,nie przycina,nie opryskuje, a co roku wydają mnóstwo owoców :wink:
A smaczne?Ciekawe, co to za odmiana.
Waleria
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dzewa nie wymagające troski

Post »

Waleria pisze:Drzewa nie wymagające troski...Są takie?
Nie, takich drzew nie ma... każde drzewo owocowe wymaga troski, pielęgnacji i uwagi. Przepraszam za porównanie - ale to trochę jak z dziećmi - urodzić zawsze można - najważniejsze co dalej...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
cx

Post »

Witam.
Jedyne co mi przychodzi do głowy w odpowiedzi na tak trudne wyzwanie to Morwa,owoc jadalny i niektórym smakuje.Ewentualnie wiśnia,może być własnokorzeniowa gdzieś z odrostów.Oczywiście wiśnia ta będzie porażana przez choroby ale dopóki jej nie dopadną mszyce w większej masie to można jej nie chronić i mieć owoce.
Są oczywiście miejsca izolowane w Polsce gdzie ,nie ma pewnych chorób czy szkodników ,ale ilu forumowiczów ma swe ogrody w takich miejscach?
Ja znam dobrze jedną z wielu dolin bieszczadzkich gdzie rosnie Śliwa-Wegierka Zwykła,i nie ma na niej owoców robaczywych(owocówka śliwkóweczka) a i mszyce spustoszenia nie robią.Ale już na jabłoniach,przedwojennych parch niestety jest.
Znam natomiast inne miejsce ,w sercu Puszczy Knyszyńskiej gdzie na jabłoniach-Antonówka,parcha nie ma.
Jeśli kto ma swe drzewa w podobnym miejscu to proszę bardzo ,może nie chronić.
Hej.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A co sądzicie Panowie o azjatyckich nowościach, typu śliwy i grusze? Mam wrażenie,że ich nasze zarazy i robaki nie imają się?
Waleria
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Niestety - imają się :wink: Przez pierwsze dwa, może trzy lata byliśmy niezwykle zaskoczeni, kiedy na drzewach śliwy japońskiej nie było ani śladu owocówki śliwkóweczki... do czasu. Podobnie było z drobną plamistością - rak bakteryjny był już "na dzień dobry" :wink: Grusze azjatyckie i owszem - nie porażane są przez znanego nam parcha gruszy - ale za to często można na nich spotkać (szczególnie w uprawie amatorskiej) rdzę gruszy... do tego dochodzi różna podatność na zarazę ogniową... tak więc idealnie też nie jest :wink: A o podatności na choroby gruszy azjatyckiej może więcej leff :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

To jabłka odmiany papierówka :wink:
Pozdrowienia
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

'Oliwka Żółta' czyli papierówka również wymaga troski - zarówno na początku po posadzeniu (właściwe formowanie koron) jak i później, po wejściu w okres owocowania (podstawowa ochrona przed parchem, systematyczne i coroczne przerzedzanie zawiązków owocowych oraz cięcia korekcyjne i fitosanitarne)... często w przypadku tej odmiany (np. na terenach wilgotnych) dochodzi konieczność czyszczenia drzew (zgorzele i rak).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Post »

Grusze japońskie liście mają raczej zdrowe, parch ich nie bierze ale mogą podłapać mączniaka. Typowe odmiany japońskie nie są jak na razie porażane przez rdzę, co innego odmiany chińskie, te rdzy posmakował.

Inna sprawa ze szkodnikami, kwieciakowi jabłoniowemu i owocówce smakują nawet bardzo. Mszyce też się pojawiają.

Mój typ: dereń jadalny.
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”