Ozdobne ale owocowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
krzysztof_g
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2009, o 22:01

Szpaler owocowy jak ozdobny

Post »

Dzień dobry,
Poszukuję takich krzewów lub drzewek owocowych(owoce do zjedzenia przez człowieka)którymi mógłbym obsadzić szpaler przegradzający dwie części ogrodu. Typowe rozwiązanie to oczywiście tuje i inne, utrzymujące dobry wygląd przez cały rok. One jednak nie owocują latem, a więc nie spełniają moich oczekiwań. Wyobraziłem sobie, że przy takiej wielkiej ilości różnych roślin powinno znaleźć się coś odpowiedniego.
P.S. rośliny muszą być małowymagające.

Dziękuję za każdą odpowiedź.
Krzysztof_G
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

Ja bym posadziła porzeczki albo agrest. Albo jedno i drugie. Bo uwielbiam ich owoce :) Można wybrać formy szczepione na pniu i ładnie skomponować szpalerek z drzewek porzeczkowych w 3 kolorach, agrest pomieszać czerwony z zielonym. Będą właściwie wymagały tylko cięcia wczesną wiosną, nie jest to skomplikowane. No i nie lubią chwastów pod nogami, ale to wystarczy raz porządnie odchwaścić, wyściółkować np. czarną włókniną czy folią i zasypać to korą. Krzewy szczepione na pniu mają tylko tę wadę, że żyją krócej niż rosnące "normalnie" czyli na własnych korzeniach. Można zrobić mniej elegancki za to mniej wymagający szpaler z tych samych roslin w formie krzaczastej. Krzaki łatwo odnowić i odmłodzić nawet po kilkuletnim zaniedbaniu. Też wolą, żeby nic pod nimi nie rosło.
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Re: Szpaler owocowy jak ozdobny

Post »

Dereń jadalny
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja posadziłam u siebie naprzemiennie rośliny krzaczaste i pienne. Przyjaciółka z poziomek zrobiła obrzerzerabaty :D .
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dobór gatunków zależy od wysokości tego "owocowego żywopłotu" i jego planowanej gęstości. Krzewy na pniu odpadają - powinna być to forma krzaczasta. Do wyboru masz: porzeczki, agrest, maliny, jeżyny, aronię - na żywopłot wyższy: dereń jadalny (najlepiej odmiany o dużych owocach) czy bardzo wartościowy, ale niedoceniany rokitnik.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Witaj na forum :)

Na początek poczytaj nasz regulamin, zapewniam, że to pouczająca lektura...

W sprawie szpaleru z owocami poczytaj tutaj:
- Owocowe na żywopłot?

Nasza wyszukiwarka to takie przydatne narzędzie, warto z niej korzystać :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”